Hlavní navigace

Před 30 lety byla zveřejněna první webová stránka. Podívejte se, jak vypadala

6. 8. 2021

Sdílet

WWW - první webová stránka - CERN Autor: CERN

Odpoledne 6. srpna 1991 Tim Berners-Lee v diskusní skupině (newsgroup) alt.hypertext zveřejnil zprávu, která v důsledku změnila svět. Popisovala projekt WorldWideWeb, který měl pomocí hypertextových odkazů usnadnit volné sdílení akademických informací.

Tehdejší zaměstnanec švýcarského CERNu ve zprávě vysvětloval základní principy, které nám dnes na webu přijdou samozřejmě – například že na odkaz se kliká myší nebo že se dají informace vyhledávat zadáním klíčového slova.

The WWW world consists of documents, and links. Indexes are special documents which, rather than being read, may be searched. The result of such a search is another („virtual“) document containing links to the documents found. A simple protocol („HTTP“) is used to allow a browser program to request a keyword search by a remote information server.


Autor: CERN

Zpráva také čtenáře vybízela, aby web vyzkoušeli a nabízela jim pracovní verzi prvního WWW prohlížeče a hypertextového editoru. Dokumentaci najdete na adrese http://info.cern.ch/hy­pertext/WWW/TheProject.html, dodávala. 

A právě to byla ona první zveřejněná webová stránka. Tim Berners-Lee ji vytvořil už někdy koncem roku 1990, ale do začátku srpna 1991 byla přístupná jen interně.

Dnes se na zrestaurovanou podobu první webové stránky světa můžete podívat na webu CERNu.

Zajímá vás, jak internet přišel do Česka? Poslouchejte podcastový seriál Příběhy z historie českého internetu

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).