Hlavní navigace

Předseda senátu jednal s Kellnerem o Huawei. PPF prý bude dodržovat zákony

28. 5. 2019

Sdílet

Sídlo Huawei v Praze Autor: Jan Sedlák

Předseda senátu Jaroslav Kubera v pondělí jednal s majitelem skupiny PPF Petrem Kellnerem. Stěžejním tématem setkání byla bezpečnost 5G sítí spojená s čínskou společností Huawei, proti které koncem loňského roku vydal varování Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

PPF je jedním z nejvýznamnějších zákazníků a partnerů Huawei v Česku. Do skupiny patří firmy O2 v Česku a na Slovensku, CETIN a také Telenor na východě Evropy. PPF má zároveň těsné vztahy s Čínou, a to zejména díky tamním aktivitám Home Creditu.

„Shodli jsme se, že bezpečnost ČR je na prvním místě. Klíčová je věcná debata bez emocí. Byl jsem panem Kellnerem ubezpečen, že všechny jeho firmy dodržují v ČR zákony a že se to bude týkat i případných omezení pro Huawei,“ uvedl po setkání Kubera.

O schůzku dle senátu zažádal přímo Kellner. Předmětem debaty byly takzvané Prague Proposals, které vzešly z debaty na nedávné konferenci The Prague 5G Security Conference pořádané ministerstvem zahraničí.

Účelem jednání dále bylo „seznámit předsedu senátu s obchodními aktivitami největší středoevropské investiční skupiny. Diskuse se dotkla nejen podnikání v České republice, ale také tématu podnikatelského prostředí na Asijských trzích (Čína, Indie, Filipíny, Vietnam, Indonésie), kde je PPF největším českým investorem.“

Dřívější šéf CETINu a dnes jeho místopředseda představenstva Petr Slováček se v březnu vyjádřil v tom smyslu, že CETIN nechce technologie Huawei ze sítě odstraňovat. „Problém hrozí. Ale není to problém typu, že bychom museli okamžitě zastavovat provoz technologií Huawei,“ uvedl tehdy pro HN Slováček.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).