Hlavní navigace

Radiokomunikace daly 40 milionů do cloudového úložitě, narostlo na 6 PB

6. 12. 2019

Sdílet

České Radiokomunikace - datacentrum - DC Tower Autor: české Radiokomunikace

České Radiokomunikace investovaly 40 milionů korun do rozšíření úložných kapacit a možností svého cloudu. Kapacita úložiště narostla o 3 PB a cloud tak nyní disponuje přibližně 6 PB síťových a blokových storage pro zákaznická data.

„V rámci cloudových služeb disponujeme blokovými storage ve třech různých úrovních od úrovně full flash systémů po úroveň SATA HDD systémů pro archivní data. Vedle těchto připravujeme storage systém založený na SDS, tedy Software Defined Storage. Část systémů určených pro real time zpracování dat pak speciálně disponuje i disky napřímo umístěnými v serverech a hardwarem připraveným k poskytování mikrolatenčních odezev,“ uvádí ČRA pro Lupu.

Radiokomunikace nasadily systém běžící na technologiích Hewlett Packard Enterprise (HPE) a Qumulo, který nahradil doposud používaný Isilon od Dell EMC. Nová instalace má zvládat odbavení velkého množství streamovaných (firma nabízí služby mediálního cloudu) dat a dosahuje až pětkrát vyšších výkonů.

„Předchozí systém Isilon, který jsme používali od roku 2014, dosáhl své životnosti a jeho další provoz by neúměrně zvyšoval riziko problémů,“ uvádí ČRA k výměně.

Do chodu byly rovněž uvedeny systémy nasazené společně s firmou NetApp (ta u nás zrušila pobočku a spolupracuje zde s firmami ALEF a Lenovo) sloužící pro odbavení požadavků na sdílení a rychlý přístup k náhodným datům, a rovněž systém pro ukládání záloh a velkého množství dat s malou mírou přístupu.

Radiokomunikace přesné hardwarové detaily nesděluje. „Pro přehled můžeme sdělit, že šlo vždy o pár systémů k zajištění georedundance. V případě Qumulo šlo o kombinaci Qumulo a HPE systémů Apollo, v případě NetApp pak o systém AFF řady A a systém FAS řady 8000,“ uvádí podnik.

Storage systémy jsou v rámci cloudy zdvojeny a umístěny ve dvou datových centrech – Tower u Žižkovské věže a na Strahově.

V datacentru Tower rovněž posílil zákazník v podobě největšího českého e-shopu Alza.cz. V rámci serverhousingu navýšila počet racků na 13, doposud jich zde měla tři. Podle společnosti má jít i o přípravu na „dramatické rozšiřování produktového portfolia“.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).