Hlavní navigace

Rex.Law posoudí pro Radu ČT možný střet zájmů generálního ředitele

1. 6. 2021

Sdílet

Česká televize, Kavčí hory Autor: Filip Rožánek

Rada České televize si nechá možný střet zájmů generálního ředitele Petra Dvořáka posoudit advokátní kanceláří Rex Law, za niž vystupuje Šimon Peták. Agenturu ČTK o tom informoval předseda Rady ČT Pavel Matocha. Protože Rada České televize nemá jako kontrolní orgán právní subjektivitu, smlouvu na právní posudek uzavře na její žádost generální ředitel České televize.

Advokátní kancelář Rex Law vybírali členové Rady ČT při hlasování na dálku minulý týden. Kromě této kanceláře mohli dát svůj hlas ještě firmám Noerr a Fröhlich & Partners. Vhodné společnosti vytipovalo předsednictvo Rady ČT, původně vybíralo z celkem šesti subjektů.

„Mezi zbylými třemi subjekty, které byly zvažovány, ale nebyly nakonec vybrány, byl i tým právníků z vysokých škol, jak jej Radě ČT navrhl generální ředitel Petr Dvořák. Vedení Rady ČT je přesvědčeno, že právní posudek k možnému konfliktu zájmů generálního ředitele a možnému porušování zákona o České televize a dalších zákonů generálním ředitelem nemohou pro Radu ČT zpracovávat právníci vybraní generálním ředitelem, který tomuto podezření čelí,“ podotkl Pavel Matocha ve svém vyjádření.

Nezávisle na právních posudcích zpracovávaných pro Radu ČT si Česká televize společně s Českým rozhlasem objednala posudek u Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Podrobně se tématu věnujeme v článku „Musí šéf televize podávat majetkové přiznání? Čeká se na verdikt právníků“.

Způsob výběru advokátní kanceláře pro Radu České televize kritizují někteří členové tohoto kontrolního orgánu. „Ani u jedné z nabízených advokátních kanceláří vedení rady ve složení Pavel Matocha, Pavel Kysilka, Daniel Váňa a Jiří Šlégr neuvedlo cenu, reference a zkušenosti k věci,“ podivuje se radní Zdeněk Šarapatka. „V návaznosti na rozpravu vedenou na minulém jednání rady před přijetím daného usnesení jsem očekával jednak krátký komentář, ze strany vedení rady, k předvýběru uvedených třech právnických firem a aspoň elementární informace týkající se referencí daných firem v oblasti veřejného práva a rovněž informaci o odhadovaném finančním rámci nabídek. Nic takového se nestalo,“ přidal se člen Rady ČT René Kühn.

Zdeněk Šarapatka i René Kühn také předem oznámili, že o výběru advokátní kanceláře za těchto podmínek nebudou hlasovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 6. 2021 13:23

    jkjk

    ... neuvedlo cenu, reference a zkušenosti k věci ...
    Rada ČT prostě ukazuje, jak že se ta výběrová řízení mají dělat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).