Hlavní navigace

Roaming má být bez limitů, ale operátoři budou kontrolovat zneužívání

21. 9. 2016

Sdílet

Žádné limity, kolik dní v roce mohou lidé v EU využívat mobilní služby v cizině za stejné ceny jako v domovské zemi. A žádná omezení, kolik minut, SMS či dat mohou takto vyčerpat. Evropská komise má nový návrh, jak vyřešit tzv. politiku přiměřeného využívání (fair use policy), která má operátory chránit před tím, aby lidé roaming od příštího června nezneužívali.

Komise se čerstvě shodla na novém návrhu, podle kterého by domácí ceny mohli využívat jak lidé, kteří do ciziny krátkodobě vycestují, tak lidé, kteří mají ke své zemi „stabilní pouto“ (stable link). Například tedy přeshraniční zaměstnanci, expati, kteří pravidelně cestují domů, nebo třeba studenti na výměnných pobytech jako je Erasmus.

Operátorům návrh dává možnost kontrolovat, jestli někdo roaming za domácí ceny nezneužívá (tedy jestli třeba nepoužívá SIM kartu ze země s nízkými cenami i doma, kde jsou ceny vyšší). Podle návrhu by mohli na základě svých dat kontrolovat, jak zákazníci roaming používají, a kdyby detekovali podezřelé chování, mohli by uživatelům naúčtovat příplatek.

Důvodem k připlácení by mohlo být například to, když by uživatel generoval v porovnání se zahraničním provozem jen zanedbatelný provoz v domácí zemi. A nebo kdyby jeho SIM karta byla dlouhodobě neaktivní a aktivovala by se především v cizině. Za zneužívání Komise označuje také hromadné nakupování a přeprodávání SIM karet za účelem trvalého používání v cizině.

Připomeňme, že Komise už jeden návrh měla a začátkem září jej zveřejnila na svém webu. Jenže po třech dnech dokument na pokyn předsedy Jeana-Clauda Junckera stáhla s tím, že dostala za úkol vypracovat nový.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).