Hlavní navigace

Roaming bude bez příplatků na 90 dní v roce, navrhuje Evropská komise

6. 9. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa
Bruselský návrh počítá s tím, že se zákazníci budou muset nejméně jednou za měsíc přihlásit k domácí síti. Jinak jim operátoři mohou účtovat příplatky.

Oproti původním návrhům je to výrazný posun k lepšímu. Volat, posílat SMS a čerpat data v zahraničí (v EU) za ceny domácích tarifů by zákazníci evropských operátorů mohli nejméně 90 dnů v roce. Roamingový příplatek by jim operátoři podle čerstvého návrhu Evropské komise mohli naúčtovat až v případě, že tento limit přesáhnou.

Toto opatření má operátory ochránit. Podle EK by totiž lidé mohli roaming „zneužívat“ a používali by například výhodnější tarify z některé země s nižšími cenami trvale ve své domovině. Roaming je ale podle EK určený jen pro tzv. pravidelné cesty, ne pro trvalý pobyt. A operátoři mají podle v roce 2015 přijatého nařízení právo uplatňovat tzv. politiku přiměřeného využívání (fair use policy).

Kromě devadesátidenního limitu jsou v aktuálním návrhu také další pojistky. Aby zákazník mohl využívat roaming bez příplatků, bude se muset také nejméně jednou za 30 dnů přihlásit k síti ve své domovské zemi.

Jednodenní výlety do zahraničních sítí (tedy situace, kdy se člověk v jeden den opět připojí ke své domácí síti) se ale nebudou do limitů počítat (ani do 90denního, ani do 30denního). Toto opatření má chránit uživatele, kteří například každodenně dojíždějí za prací přes hranice do sousedního státu. Mělo by také vyřešit situaci, kdy se telefon v blízkosti hranic automaticky dočasně připojí k zahraniční síti.

ebf - tip do článku - debata

Případné roamingové příplatky mají být navíc zastropovány. Komise navrhuje maximum 4 eurocenty za minutu volání, 1 eurocent za SMS a 0,85 eurocentu za MB. 

Návrh EK teď mají posoudit členské státy a Komisi čeká také konzultace se sdružením evropských telekomunikačních regulátorů BEREC. Pokud vše půjde jako po másle, měl by být schválen 15. prosince. „Zrušení“ roamingu pak nastane až k 15. červnu 2017.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).