Hlavní navigace

Boj o „zrušení“ roamingu pokračuje. Evropská komise stáhla návrh regulace

9. 9. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Rido / Shutterstock.com
Jak bude od příštího léta v Evropě fungovat roaming, je stále nejisté. Evropská komise nečekaně stáhla klíčový materiál.

Pouhé tři dny vydržel na stránkách Evropské komise (EK) návrh regulace, která měla stanovit, jak bude od příštího června vypadat „zrušení roamingu“. Dnes už materiál na webu nenajdete, nahradila jej stručná zpráva o tom, že Komise na pokyn svého předsedy Jeana-Clauda Junckera návrh stáhla a pracuje na novém.

Konkrétní důvody nejsou jasné a Komise k rozhodnutí vydala jen krátké prohlášení. Mluvčí EK Alexander Winterstein na polední tiskové konferenci řekl jen to, že šlo o rozhodnutí předsedy na základě reakcí, které k návrhu dostal:

„Představili jsme dobrý návrh, ale pro předsedu prostě nebyl dost dobrý, a tak nám řekl, abychom vypracovali lepší,“ opakoval několikrát na dotazy novinářů. Co konkrétně se Junckerovi nelíbilo, ale neprozradil s tím, že Komise zveřejní další informace v blízké budoucnosti.

Roamingové poplatky každopádně podle mluvčího v půlce června 2017 skončí a návrh obsahuje jen technické detaily.

To samozřejmě není tak úplně pravda. Komise v návrhu popisovala klíčová pravidla pro tzv. politiku přiměřeného využívání (fair use policy), která má chránit operátory před možným zneužíváním roamingu ze strany uživatelů.

Podle staženého návrhu by zákazníci operátorů mohli v zahraničí volat, posílat SMS a používat data za domácí ceny nejméně 90 dnů v roce. Roamingový příplatek by jim operátoři mohli naúčtovat až v případě, že tento limit přesáhnou.

Návrh obsahoval také další háčky, aby lidé nemohli například koupit levnější služby zahraničního operátora a používat je doma. Aby zákazník mohl využívat roaming bez příplatků, musel by se tak nejméně jednou za 30 dnů přihlásit k síti ve své domovské zemi.

KL22_nominace

Další omezení se týkala předplacených karet, u kterých návrh předpokládal, že před čerpáním roamingu bude muset uživatel spotřebovat určité množství služeb v domácí síti. V případě neomezených balíčků volání a dat zase měl mít zákazník právo používat v cizině služby jen podle svého obvyklého domácího čerpání. Na druhou stranu se u limitů neměly počítat jednodenní výlety do zahraničních sítí (opatření zaměřené např. na lidi cestující denně přes hranice za zaměstnáním).

Byť byla navrhovaná opatření přísnější než některé původní návrhy a zřejmě operátory nepříjemně překvapila, skutečným důvodem stažení návrhu může být i něco jiného. Podle zdrojů citovaných serverem Politico Junckerovi a dalším eurokomisařům (zejména Güntheru Oettingerovi) vadilo, že byl návrh publikován, aniž by s ním byli dostatečně seznámeni. I to ale ovšem může být jen záminka.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn