Hlavní navigace

Ruská bitva o Telegram Messenger: úřady zablokovaly přes 18 milionů IP adres

Sdílet

David Slížek 18. 4. 2018

Snaha zablokovat ruským občanům přístup k šifrované komunikační službě Telegram Messenger nabrala velké obrátky. Šéf ruského regulačního a cenzorského úřadu Roskomnadzor Alexandr Žarov v rozhovoru pro deník Izvestija potvrdil, že poskytovatelé připojení na pokyn úřadu zablokovali také 18 podsítí Googlu a Amazonu. Počet blokovaných IP adres se postupně vyšplhal až k 18,5 milionu.

Blokování mělo dopady i na fungování dalších služeb, jako je AWS od Amazonu a na něm běžící aplikace. Aktuální počet zablokovaných IP adres můžete sledovat na tomto webu.

Blokování minulý pátek posvětil ruský soud, který vyhověl žádosti Roskomnadzoru. Úřad proti Telegramu zasáhl, protože služba, za kterou stojí ruský podnikatel Pavel Durov, odmítla státu předat šifrovací klíče, které by ruské tajné službě FSB umožnily přistupovat k obsahu konverzací. FSB svou žádost o přístup vysvětluje tím, že chce mít možnost sledovat komunikaci teroristů. 

Durov ovšem tento požadavek odmítl jako protiústavní. Sám sice už před časem přiznal, že ví o tom, že šifrovanou komunikaci přes Telegram skutečně některé teroristické skupiny využívají (Telegram za to kritizovala mimo jiné také britská premiérka Theresa May), podle Durova je ale právo uživatelů na soukromí důležitější než aktuální strach z terorismu a teroristické skupiny vždy si najdou způsob, jak komunikovat, i bez Telegramu.

Fungování služby v Rusku se podle Durova zatím blokační opatření příliš nedotkla, protože se ruští uživatelé snaží omezení obcházet pomocí VPN a proxy. Telegram se také snažil blokaci vyhnout používáním cloudových služeb třetích stran (právě proto zřejmě Roskomnadzor zasáhl proti Amazonu či Googlu).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.