Hlavní navigace

Komunikační technologie

Koncept chytré domácnosti je spojen také s moderními komunikačními technologiemi a službami, které usnadňují komunikaci s blízkými, ať jsou právě kdekoliv. Zároveň nové komunikační technologie a služby přináší úspory a některé i zvyšují bezpečnost domácnosti.

Pevná telefonní linka nemusí být nutně minulostí. Do té jí tlačí spíše cenová nabídka klasických telefonních operátorů, než samotný koncept domácího stacionárního telefonního přístroje. Na českém trhu působí celá řada tzv. VoIP operátorů nabízejících telefonování přes Internet za velmi atraktivní ceny.

Není pravda, že k volání přes Internet je nutné používat počítač. Existují zařízení velmi podobná klasickým telefonním aparátům pevné linky, která se ovšem nepřipojují do klasické telefonní zásuvky, ale k místní počítačové síti a jejím prostřednictvím pak potažmo i k Internetu. Tato zařízení jsou určena právě pro využívání služeb VoIP operátorů.

Kdo investoval větší sumu do vyspělého telefonního aparátu pro klasickou pevnou linku, nemusí si zoufat nad zbytečně vynaloženými náklady při přechodu k některému z VoIP operátorů. Zařízení zvaná VoIP brány fungují jako jakýsi adaptér, který umožňuje využívat služeb VoIP operátorů i s klasickým telefonním aparátem pro běžnou pevnou telefonní linku.

Služby VoIP operátorů jsou dostupné i pro chytré mobily. Ty s populárním systémem Android bez nutnosti instalovat jakoukoliv speciální aplikaci umožnují při připojení k domácí Wi-Fi síti automaticky volat přes Internet díky službám některého z VoIP operátorů. Jejich ceny jsou přitom často výrazně výhodnější i než ceny mobilních operátorů.

Text pokračuje dále ve speciálu o základech chytré domácnosti.

Ruská bitva o Telegram Messenger: úřady zablokovaly přes 18 milionů IP adres

Snaha zablokovat ruským občanům přístup k šifrované komunikační službě Telegram Messenger nabrala velké obrátky. Šéf ruského regulačního a cenzorského úřadu Roskomnadzor Alexandr Žarov v rozhovoru pro deník Izvestija potvrdil, že poskytovatelé…

David Slížek

18. 4. 2018 16:17

O2 představuje vlastní zařízení pro chytrou domácnost. Slibuje nejen nejrychlejší Wi-Fi

Operátor O2 dnes uvolnil informace k vlastnímu centru pro chytrou domácnost, které vyvinul od prvotní skici až po finální podobu.

Jan Brychta

9. 6. 2017 15:00
Doba čtení: 2 minuty

Nejmodernější WiFi bez velkých investic

Lze bez nákupu drahého routeru a nového notebooku přesedlat na rychlejší WiFi s „ac“ standardem? Vyzkoušeli jsme zařízení, která slibují, že ano.

Jiří Macich ml.

9. 5. 2014 0:00
Doba čtení: 6 minut

Nahlédněte do současnosti i budoucnosti chytrého bydlení

S Václavem Mahdalem majícím u Elko EP na starosti klíčové zákazníky jsme si povídali nejen o chytrém bydlení systému iNELS, ale i o jeho budoucnosti obecně vzato.

Bohumil Herwig

7. 3. 2014 0:00
Doba čtení: 8 minut

Do rodinného domu i do 3+ k.k.

Elko EP přichází s multimediálním serverem systému iNELS, který bydlení v chytrém domě posouvá dále do budoucnosti.

Bohumil Herwig

4. 2. 2014 11:00
Doba čtení: 1 minuta

Room Arranger pomůže nejen zařídit pokoj, ale zvládne navrhnout třeba i dům

Tentokráte jsme pro vás vyzkoušeli šikovný český program pro návrh půdorysu doplněný o spoustu nábytkářských a dalších prvků a také o skvělý 3D náhled.

Bohumil Herwig

24. 1. 2014 0:00
Doba čtení: 7 minut

Huawei nejen pro auta

Značka na veletrhu CES předvedla 3G modem o velikosti SD karty a telematické řešení ME909T pro napojení automobilu na internet přes LTE.

Bohumil Herwig

14. 1. 2014 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Všesměrová anténa nejen pro LTE usnadní vysokorychlostní připojení k internetu

Pokud máte potíže se slabším či vysloveně slabým GSM či 3G signálem a tušíte, že budete mít potíže i s budoucím LTE, zkuste speciální externí anténu.

Bohumil Herwig

5. 12. 2013 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Dovado Pro 3G/4G: směrovač pro Wi-Fi, 3G a třeba i LTE

Modulární gigabitový router (směrovač) pro náročné, vybavený mj. dvěma rozhraními USB a WAN může spolupracovat i s domácí automatizací.

Bohumil Herwig

19. 11. 2013 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Netgear D6300B: kombinovaný router pro náročné

Nový Wi-Fi router si poradí nejen s nejnovějším Wi-Fi 802.11ac, ale i s ADSL.

Bohumil Herwig

28. 10. 2013 10:00
Doba čtení: do minuty

Paměťová karta s WiFi: přínos nebo úlet?

Výrobci paměťových karet na trh uvádějí modely s podporou WiFi, k jejichž obsahu lze získat bezdrátový přístup z mobilu, tabletu i počítače. Co taková karta umí? Vyplatí se?

Jiří Macich ml.

27. 9. 2013 0:00
Doba čtení: 11 minut

Vybíráme síťový router pro chytrou domácnost

Router je středobodem současných počítačových sítí. Jaké nároky dnes klást na nový router, který by měl sloužit několik dalších let? Co jsou naopak jen lákadla marketingu?

Jiří Macich ml.

2. 8. 2013 0:00
Doba čtení: 15 minut

Nová aplikace Samsung Smart Switch usnadňuje přenos dat u mobilních zařízení

UVNITŘ FOTO – Přesun kontaktů ze starého mobilu do smartphonu Galaxy je mnohem jednodušší. Aplikace má i svoji vlastní verzi pro počítače, PC Smart Switch.

Jan Potůček

28. 5. 2013 14:00
Doba čtení: 1 minuta

Telefónica zprovozní 15. května síť LTE pro rychlý mobilní internet v Praze

O2 využije pro mobilní broadband kmitočtové pásmo 1 800 MHz a zároveň prostřednictvím technologie HSPA+ zrychlí síť 3G. LTE nabídne na Praze 1, 2, 4 a 10.

Jan Potůček

23. 4. 2013 15:00
Doba čtení: 2 minuty

Přijímače ISIO od TechniSatu už můžete programovat i přes mobily s Androidem

Doposud bylo možné ISIO přijímače ovládat pouze prostřednictvím mobilních telefonů s operačním systém iOS, tedy iPhonů. Časem se má tato funkce rozšířit i na další produkty.

Lukáš Polák

5. 2. 2013 6:30
Doba čtení: 1 minuta

4G sítě mohou ohrozit nástup digitálního rozhlasu i klasickou televizi

Zní to jako pohádka – video ve vysokém rozlišení kdekoliv po celé republice, služby na vyžádání a atraktivní obsah, kdykoliv ho bude chtít. To vše (a nejen to) mohou teoreticky nabídnout 4G sítě díky vysokým přenosovým rychlostem. Sítě, které budou v budoucnu fungovat i u nás. Zatímco doposud jsme byli zvyklí v rámci 3G na jednotky megabitů, do budoucna to mohou být i řády desítek. Pokud chytí mobilní operátoři „za pačesy“ šanci, která před nimi leží, mohou pěkně zkomplikovat budoucnost klasickému televiznímu vysílání, ale především digitálnímu rozhlasu, jehož budoucnost je v Česku prozatím stále ještě ve hvězdách.

Lukáš Polák

26. 3. 2012 0:00
Doba čtení: 5 minut

Antenna Aligner: Šikovný mobilní software pro vyhledání vysílače

Na počátku února se v Android Marketu, který slouží jako obchod s aplikacemi pro mobilní zařízení s operačním systémem Android, objevila nová aplikace Antenna Aligner. Ta může posloužit všem montážníkům, kteří potřebují vědět, kterým směrem mají natočit anténu na konkrétní vysílač.

Lukáš Polák

14. 2. 2012 9:00
Doba čtení: 1 minuta