Hlavní navigace

Komunikační technologie

Koncept chytré domácnosti je spojen také s moderními komunikačními technologiemi a službami, které usnadňují komunikaci s blízkými, ať jsou právě kdekoliv. Zároveň nové komunikační technologie a služby přináší úspory a některé i zvyšují bezpečnost domácnosti.

Pevná telefonní linka nemusí být nutně minulostí. Do té jí tlačí spíše cenová nabídka klasických telefonních operátorů, než samotný koncept domácího stacionárního telefonního přístroje. Na českém trhu působí celá řada tzv. VoIP operátorů nabízejících telefonování přes Internet za velmi atraktivní ceny.

Není pravda, že k volání přes Internet je nutné používat počítač. Existují zařízení velmi podobná klasickým telefonním aparátům pevné linky, která se ovšem nepřipojují do klasické telefonní zásuvky, ale k místní počítačové síti a jejím prostřednictvím pak potažmo i k Internetu. Tato zařízení jsou určena právě pro využívání služeb VoIP operátorů.

Kdo investoval větší sumu do vyspělého telefonního aparátu pro klasickou pevnou linku, nemusí si zoufat nad zbytečně vynaloženými náklady při přechodu k některému z VoIP operátorů. Zařízení zvaná VoIP brány fungují jako jakýsi adaptér, který umožňuje využívat služeb VoIP operátorů i s klasickým telefonním aparátem pro běžnou pevnou telefonní linku.

Služby VoIP operátorů jsou dostupné i pro chytré mobily. Ty s populárním systémem Android bez nutnosti instalovat jakoukoliv speciální aplikaci umožnují při připojení k domácí Wi-Fi síti automaticky volat přes Internet díky službám některého z VoIP operátorů. Jejich ceny jsou přitom často výrazně výhodnější i než ceny mobilních operátorů.

Text pokračuje dále ve speciálu o základech chytré domácnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).