Hlavní navigace

Room Arranger pomůže nejen zařídit pokoj, ale zvládne navrhnout třeba i dům

24. 1. 2014
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Jolka
Tentokráte jsme pro vás vyzkoušeli šikovný český program pro návrh půdorysu doplněný o spoustu nábytkářských a dalších prvků a také o skvělý 3D náhled.

Program Room Arranger využijete jak pro klasický návrh půdorysu domu či domku, včetně například terasy či zahrady, tak pro jeho kompletní zařízení a totéž můžete udělat i pro byt. K dispozici jsou nejen okna a dveře, ale také celá řada zařizovacích předmětů jako jsou vany, sprchy, skříně, stolky, lampy či zařízení pracovny a knihovny, které si do navrženého půdorysu jednoduše naskládáte a pak jimi jen stačí – podle vašeho přání a potřeby – „šoupat a šoupat“, dokud nejste s umístěním spokojeni. Pracovat s Room Arrangerem je zkrátka hračkou a díky tomu, že si u každého předmětu můžete navolit nejen konkrétní rozměry a jeho výškové umístění (například u okna), ale máte u něj třeba i webový odkaz a také políčko pro cenu, dostanete nakonec i celkový „nákupní“ seznam s finančním souhrnem, což je určitě šikovné. Vezměme to ale popořadě, protože o tomhle softwaru stojí za to se trochu rozepsat.

V menu Objekty najdete spoustu nejrůznějších zařizovacích předmětů, které můžete vložit do vašeho projektu. Nechybí prakticky nic a další jdou ještě stáhnout z webu výrobce.
Autor: Bohumil Herwig

V menu Objekty najdete spoustu nejrůznějších zařizovacích předmětů, které můžete vložit do vašeho projektu. Nechybí prakticky nic a další jdou ještě stáhnout z webu výrobce.

Shareware a tudíž nijak drahý

Room Arranger je k dispozici jako shareware v podobě zkušební verze na 30 dnů zdarma a jeho následující nákup – na stránkách roomarranger.com – vyjde na zhruba 400 Kč (přepočítáno z 19,95 USD). 

K mání je momentálně ve dvou variantách – Windows (XP, Vista, 7 a 8), a pro Apple iPad. Letos se však ještě chystá verze pro Apple OS X a nejspíše i pro tablety s operačním systémem Android.

K dispozici je rovněž celá řada jazyků, samozřejmě včetně češtiny, a už samotná webová stránka Roomarranger.com je k dispozici ve třech jazycích – češtině, angličtině a francouzštině.

Já jsem Room Arranger 7, ale i některé jeho předchozí verze, bez jakýchkoli problémů s kompatibilitou zkoušel především na Windows XP (SP3), novou verzi 7 pak na Windows 8, resp. 8.1. A bezproblémový a veskrze stabilní chod určitě potěšil stejně jako minimální nároky na hardware.

Aktuální verzí je 7.3.1 a nejdůležitější novinkou verze 7 jako takové, je především to, že k dispozici máte zcela nový a tentokráte už vestavěný 3D prohlížeč. Ten například zvládá uložit 3D prohlídku jako film a výsledkem je dosti jiný, a dlužno říci, podstatně lepší pocit. Důležitější je ale to, že s 3D pohledem už nejsou žádné problémy, nic se nemusí dohrávat a jde vytvořit vysloveně na jedno kliknutí!

Room Arranger si ve zkušební verzi stáhnete zde.

V čem vám dokáže Room Arranger pomoci

  • vytvořit půdorys, ale i 3D náhled pokoje, kanceláře či domu, klidně i patrového, včetně tloušťky zdí či schodiště třeba i točitého;
  • navrhnout rozmístění nábytku a dalších zařizovacích předmětů, včetně jejich barev a textur, barev stěn či struktury a barev podlah;
  • vše okótovat, popsat, spočítat plochy místností a vložit je do vašeho projektu;
  • díky tomu, že je k dispozici opravdu značné množství zařizovacích předmětů, včetně volně definovatelných tvarů, možnosti navrhnout si vlastní či si je stáhnout z webu (je tam například i kolo), dotáhnete návrh prakticky až do naprostých maličkostí, jako je třeba koš na odpadky či elektrická zásuvka;
  • z cen uvedených u jednotlivých předmětů, včetně například kamen, oken a dveří či nábytku, zvládne spočítat celkové náklady na zařízení;
  • vše lze vytisknout, klidně i měřítku a na více stran.

Ukázkový projekt z Galerie si můžete stáhnout zde: Room Arranger – ukazka

Základy, a to někdy doslova

Základem návrhu každého bydlení je vytvoření půdorysu. Ten se vytváří zcela stejně, jak pro byt o jednom pokoji, tak například pro dům. U něj vlastně přibudou jen tloušťky vnějších zdí, což není problém nadefinovat, a nejspíše nějaké to vytápění apod.

Pokud chcete začít, je ideální – alespoň pokud s Room Arrangerem pracujete poprvé – použít miniprůvodce, který se ostatně nabídne hned po zahájení nového projektu. Nicméně mějte na paměti, že v něm vytvoříte pouze půdorys ve tvaru obdélníku či čtverce. Není však problém ho později ručně doplnit o další místnosti třeba do „L“, což je vhodné pro bungalov, a samozřejmě také přidat patro a příslušný schodišťový otvor.

Obecně vzato je miniprůvodce užitečný především pro ty, kteří chtějí pracovat pouze s jednou místností nebo více místnostmi v základním obdélníkovém (čtvercovém) půdorysu. Osvědčilo se mi ale udělat si v něm základ a následně pak ručně některé stěny doupravit, navolit větší tloušťku těch vnějších apod. Přidat či vypustit stěnu nebo ji převést například na šikmou je dílem okamžiku.

Jak se takový projekt vytváří, resp. jak začíná, uvidíte v naší galerii výše, a je to vlastně dosti jednoduché. Jediná věc, kterou si musíte dopředu dobře promyslet (a tady Room Arranger zatím moc nepomáhá), je, „jak se bude měřit“. Zkrátka zda měření budete provádět ode zdi ke zdi, od středu zdi k dalšímu středu nebo vsadíte na vnější rozměry. V různé fázi a u různých návrhů to ale bude jiné, takže je docela dobře možné, že v tom ani příliš pomoci nejde. V každém případě ať se rozmyslíte jakkoli, při měření ploch místností, které jdou také pojmenovat (opět viz galerie) a následně vložit do projektu, se vždy používají vnitřní rozměry. Výsledkem je tudíž skutečná plocha místnosti.

V menu Projekt, Vlastnosti projektu máte možnost změnit jeho rozměry či upravit zdi (vlevo). Vpravo jsou pak vidět místnosti v projektu, které si můžete i pojmenovat, nechat spočítat jejich plochu a vložit ji do popisky.
Autor: Bohumil Herwig

V menu Projekt, Vlastnosti projektu máte možnost změnit jeho rozměry či upravit zdi (vlevo). Vpravo jsou pak vidět místnosti v projektu, které si můžete i pojmenovat, nechat spočítat jejich plochu a vložit ji do popisky.

Jakmile načrtnete půdorys a zvolíte třeba i tloušťku zdí (u domu), což jde pochopitelně pro každou zvlášť, umístíte okna a dveře. U okna bohužel nejde zadat – tak jak je zvykem –, zda je levé či pravé, tedy kde má panty, resp. kterým směrem se otevírá. U dveří už to ale jde a stačí na ně kliknout a otočit je o 90 stupňů doleva či doprava a samy naznačí otevření.

V okamžiku, kdy máte hotovo, můžete si základ vašeho domku nechat i okótovat a vytisknout, což můžete udělat na tiskárně A4 i na více listů. Projekt ale jde uložit i jako obrázek (každé patro zvlášť), a to rovnou z menu.

Room Arranger je pro vytvoření půdorysu opravdu vynikající a hodí se vám i tehdy, pokud si svůj dům necháte navrhnout individuálně. Jak vám potvrdí snad každý projektant či architekt, rozprava s klientem o půdorysu trvá nejdéle, takže pokud si ho připravíte dopředu, ušetříte nejen čas, ale nejspíše i docela dost peněz.

Například pro pohovku, ale také třeba pro skříň, stůl, atd. atd., si můžete navolit nejen vlastní rozměry a přesnou pozici, kde bude umístěna, ale můžete si zvolit i barevnost. Interiér tak dostane větší šmrnc nemluvě o tom, že v předsíni třeba umístíte dlažbu i na koso.
Autor: Bohumil Herwig

Například pro pohovku, ale také třeba pro skříň, stůl, atd. atd., si můžete navolit nejen vlastní rozměry a přesnou pozici, kde bude umístěna, ale můžete si zvolit i barevnost. Interiér tak dostane větší šmrnc, nemluvě o tom, že v předsíni třeba umístíte dlažbu i na koso.

Základ všeho – zařizovací předměty

Pokud se váš projekt týká bytu, půdorys neřešíte, protože je daný a budou vás zajímat především zařizovací předměty. I v tom je Room Arranger hodně silný a jdou v něm udělat věci, které na první pohled udělat nejdou. Například já jsem potřeboval pro domek navrhnout do koupelny pětiúhelníkovou saunu, ale tato volba v menu chybí. Autor programu mi však vysvětlil, jak na to:

  • vstupte do menu Objekty, Přidat objekt, Základní objekty;
  • v menu vyberte „Mnohoúhelník“ (objeví se vcelku nevzhledná záležitost, ale vem to nešť);
  • klikněte na něj pravým tlačítkem myši a vyberte si „Editovat body mnohoúhelníka“;
  • zde si pětiúhelník jednoduše navrhnete (nebo i složitější tvary, včetně zaoblených úseků) a po uložení si ho dále upravíte jako celek, tedy zmenšíte, či zvětšíte.

Vraťme se ještě k zařizovacím předmětům jako takovým. Jsou rozděleny do třinácti kategorií, jako jsou Sedací nábytek, Koupelna, či Ložnice, najdete tu ale i tvary pro zahradu, u které jdou nejen rozmístit keře či stromy, ale můžete si pro ni navrhnout třeba i osvětlení.

Pokud v menu Objekty, Přidat objekt nenajdete zařizovací předmět, který potřebujete, nezoufejte a zkuste webové stránky výrobce.

Jaký je Room Arranger?

Hodně šikovný i přesto, že některé věci neřeší, jako například střechu, což je ale už zjevně mimo rámec, nebo komín, což jde ale jednoduše obejít. Líbí se mi, že se snadno ovládá, že velice spolehlivě funguje jak na Windows XP, tak na Windows 8 a díky poměrně značným tiskovým možnostem či rovnou exportu obrazovky jde lehce udělat i dokumentaci mimo počítač, klidně i zvětšenou. Velice příjemná je pak i volba pro výpis kompletního seznamu zařizovacích předmětů a díky možnosti přidat si ke každému předmětu webový odkaz si vlastně vytváříte celkovou dokumentaci, včetně následné možnosti objednání v některém z e-shopů. Vše navíc máte na jednom místě, což je alespoň pro mě neocenitelné.

Room Arranger 7 je opravdu povedený český program za pár stokorun s naprosto excelentním poměrem cena/výkon. Něco takového je rozhodně zapotřebí podporovat a abych nezapomněl, v Galerii výše najdete pro ukázku jeden projekt, který vytvořil uživatel jménem Jolka. 

Na webových stránkách Room Arrangeru je jich ale ještě mnohem víc a dá se z nich velice dobře načerpat i nějaká ta inspirace. I tohle stojí za pozornost.

Room Arranger 7 – hodnocení

pro: cena/výkon, stojí vysloveně za pár korun, k dispozici je spousta zařizovacích předmětů a máte možnost vytvořit si vlastní, nebo si z webu stáhnout další, stabilní chod na Windows 97 i 8.1, naprosto pohodové ovládání, lehce použitelný jak pro byt, tak pro dům
proti: možná trochu chybí jen nějaký komplexnější úvodní průvodce

Anketa

Zkoušeli jste někdy nějaký software pro zařízení domácnosti?