Hlavní navigace

Bezpečnost a dohled

Technologie chytré domácnosti přináší i nové možnosti zabezpečení bytu či domu a dálkového dohledu nejen z libovolného počítače s přístupem k Internetu, ale také díky mobilním datovým technologiím i z chytrých mobilů a tabletů. Chytrá čidla rovněž nabízejí ochranu před požárem, únikem plynu nebo vytopením. Vedle majetku tak pomáhají chránit i životy.

IP kamery: od lepšího dveřního kukátka po bezpečnostní systém

Široké možnosti uplatnění nabízí tzv. IP kamery. Na rozdíl od klasických webových kamer připojovaným k počítačům jde o samostatně fungující zařízení, které neslouží primárně pro internetovou komunikaci, ale jedná se o dohledové a bezpečnostní řešení.  IP kamery pracují nezávisle na osobním počítači a připojují se přímo k infrastruktuře domácí počítačové sítě.

Jejím prostřednictvím pak také k Internetu, díky čemuž lze sledovat živý přímý přenos z chytré domácnosti kdekoliv na světě, kde je Internet k dispozici. Dříve IP kamery vyžadovaly z laického pohledu poměrně složitou změnu konfigurace celé počítačové sítě. Ty dnešní jsou ovšem maximálně uživatelsky přívětivé.

Základní modely slouží například rodičům, aby se z počítače v práci nebo z chytrého mobilu či tabletu mohli podívat, co právě jejich ratolesti doma dělají. Vyspělejší modely jsou však už schopné plnit i úlohu zabezpečovacího systému. Vedle modelů pro obytné místnosti existují i odolnější modely pro použití v nevytápěných prostorách nebo venkovní modely odolné vůči mrazu, sněhu, větru i dešti.

IP kamery tedy lze používat nejen v samotné domácnosti, ale třeba i nevytápěné garáži nebo na přilehlém pozemku. I ty nejlevnější modely dnes mají pohybová čidla, která umožňují zaslat varovný e-mail s krátkým videem nebo sérií fotek v příloze. Vyspělejší modely pak přidávají tepelná čidla reagující například na teplo vyzařované lidským tělem.

Nabídka akcí, které mohou pohybové a tepelné senzory iniciovat, je obecně opravdu široká. Lze například spustit zaznamenávání dění před kamerou na vloženou paměťovou kartu, úložiště v místní síti nebo vzdálené úložiště. Případně může být odeslán varovný e-mail nebo multimediální zpráva na mobilní telefon. Jako příjemce lze nastavit kteréhokoliv z členů chytré domácnosti.

IP kamery ovšem mohou též být napojené na soukromou bezpečnostní agenturu střežící daný objekt. Akce spouštěné pohybovým či tepelným senzorem též mohou případného narušitele jen náležitě polekat spuštěním hlasité sirény a rozsvícením reflektorů připojených ke kamerovému systému, případně přehráváním štěkotu rozzuřených psů.

IP kamery umí přenášet nejen obraz, ale i zvuk. Některé podporují i obousměrnou komunikaci, kdy člověk před objektivem kamery může komunikovat s její obsluhou. Proto se IP kamera hodí i jako vyspělejší forma dveřního kukátka.

Text pokračuje dále ve speciálu o základech chytré domácnosti.

Synology představilo celou řadu produktů, včetně NAS pro 4K

Míří jak do domácností (např. DS418), tak do firem (mj. DS718+ či DS918+) a je mezi nimi i první šestišachtový rack server tohoto výrobce.

19. 9. 2017 6:00
Doba čtení: 1 minuta

Minialarm V13 s GSM kartou můžete použít třeba i na kolo

Drobný alarm doprovází i aplikace pro chytrý telefon, dá se s ním lokalizovat poloha a střežený prostor lze i odposlouchávat.

17. 8. 2017 8:00
Doba čtení: 1 minuta

Netgear začíná prodávat inteligentní monitorovací systém Arlo Baby s originálním vzhledem

V řadě Arlo najdete vnitřní i odolné vnější kamery a také specialitky jako tato. Určena je do dětských pokojů a pro ty nejmenší. Zakoupit ji můžete už i u nás.

20. 7. 2017 14:00
Doba čtení: 1 minuta

Lamax Shield pro chytrou domácnost: sází na mobilitu a jednoduchost

UVNITŘ VIDEO – Nový systém pro inteligentní domácnost uvádí na trh český Lamax Electronics. Přizpůsobit ho lze pro obydlí všech typů: od bytů přes rodinné domy až po chaty.

26. 6. 2017 14:00
Doba čtení: 2 minuty

O2 představuje vlastní zařízení pro chytrou domácnost. Slibuje nejen nejrychlejší Wi-Fi

Operátor O2 dnes uvolnil informace k vlastnímu centru pro chytrou domácnost, které vyvinul od prvotní skici až po finální podobu.

9. 6. 2017 15:00
Doba čtení: 2 minuty

Systém WebOS 3.5 pro chytré televizory LG získal bezpečnostní certifikát

Zatím je zpráv o napadení televizorů cílenými útoky pomálu, ale nepochybně jich bude víc. Hodí se proto být připraven.

11. 5. 2017 12:00
Doba čtení: 1 minuta

iNELS Home Control dostupný už i v hodinkách

Aplikace pro tzv. Smartwatch, tedy chytré hodinky, dovoluje řídit chytrý dům vybavený elektroinstalací od společnosti Elko EP.

27. 11. 2015 12:00
Doba čtení: do minuty

Zabezpečovací zařízení Jablotron 100: co nabízí a co umí?

Pro Digiroom jsme na dlouhodobé vyzkoušení domluvili špičkový zabezpečovací systém české výroby, který přináší už i prvky inteligentní domácnosti.

14. 9. 2015 8:00
Doba čtení: 7 minut

Synology uvedlo Surveillance Station 7.0

Nový design pracovní plochy tohoto dohledového softwaru má výrazně ulehčit práci s velkým množstvím oken a zrychlit přepínání mezi nimi.

4. 2. 2015 13:00
Doba čtení: 1 minuta

Bezdrátová bezpečnostní kamera nejen na ven od Netgear

Netgear představil plně bezdrátovou venkovní kameru Arlo nabízející jak provoz bez drátů, tak obraz v rozlišení HD (720p) při úhlu záběru až 130°.

28. 11. 2014 16:00
Doba čtení: 1 minuta

Jablotron a Loxone Miniserver zabezpečí chytře vaši domácnost

Jablotron a Loxone se domluvili na propojení systémů a první produkt je už na světě. Je jím převodník JA-121T sloužící ke spolupráci s Jablotron 100.

24. 10. 2014 14:00
Doba čtení: 1 minuta

Domácí alarm Iget Security M2B: Levný, vybavený, bezdrátový

Zabezpečovací systém Iget Security M2B míří na majitele domů, bytů, chat, malých kanceláří či třeba garáží. Dodává se s řadou příslušenství.

Doba čtení: 1 minuta

IQ bydlení do každé domácnosti

Loxone Miniserver Go je nový bezdrátový systém představující srdce IQ domu. Bez sekání do zdí ho tak můžete vybavit spoustou chytrých funcí.

29. 9. 2014 6:30
Doba čtení: do minuty

Nástupce domácího serveru DS412+ je tady, s výkonem přes 232 MB/s pro čtení

Synology oficiálně uvedlo čtyřdiskový NAS server DiskStation DS415+ se čtyřjádrovým procesorem a také beta verzi připravovaného systému DSM 5.1.

25. 9. 2014 15:00
Doba čtení: 1 minuta

Domácí server Synology DS414j a jeho podpora pro dohledové kamery

Čtyři místa pro disky, to je už pomalu profesionální server. Řada „j“ ale míří na domácnosti a vypomůže i tam, kde jsou obsáhlé foto-video databáze.

29. 8. 2014 0:00
Doba čtení: 12 minut

Přejděte zdarma na novou verzi Synology DSM

Výrobce u nás nejpopulárnějších serverů důrazně doporučuje – vzhledem k útoku zvanému „SynoLocker“ – aktualizaci softwaru DiskStation Manager. AKTUALIZOVÁNO, 14.8.

Doba čtení: 1 minuta

Bydlete chytřeji, levněji a bezpečněji

Systém inteligentní domácnosti Siemens Synco living dovoluje ovládat vše možné i nemožné. Například si přes mobil zkontrolujete zda jste zavřeli okna.

31. 7. 2014 11:45
Doba čtení: 1 minuta

Senzory v chytrém domě

Společnost Loxone vydala doporučení pro instalaci senzorů do chytrého domu. Podívejte se, jaké byste si měli v každém případě zabudovat.

11. 7. 2014 8:00
Doba čtení: do minuty

Nové detektory pohybu mají zlikvidovat falešné poplachy

Siemens uvedl tzv. duální detektory pohybu, které kombinují pasivní infračervenou lokaci (PIR) s mikrovlnnou (MW) složkou.

4. 7. 2014 6:30
Doba čtení: 1 minuta

Levná přepěťová ochrana s „dálkou“

Pro až pět zařízení vám obstará nejen ochranu proti přetížení v elektrické síti, ale také jejich úplné vypnutí. Výhody třeba před dovolenou jsou…

Doba čtení: do minuty

Kvalitnější dohled

Monitorovací aplikace Synology Surveillance Station 6.3 představuje integrovaný bezpečnostní systém pro všechna prostředí, ale nejen to.

Doba čtení: 1 minuta

Vyspělejší správa, výrazně rozšířené možnosti

I Qnap přichází s novým operačním systémem pro své NAS servery populární i u nás. K dispozici je i software pro přenosné přístroje.

10. 6. 2014 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Hlídá ve dne v noci

Rozlišení HD Ready při 25 sn./s, krytí IP66 a mimo jiné také příznivou cenu nabízí venkovní dohledová kamera Hikvision DS-2CD2012-I.

Doba čtení: 1 minuta

Speciální displej pro chytrý dům

Security Touch Screen STS7000 je společný výrobek iControl Networks a Netgear a představuje inteligentní dotykový displej pro chytré bydlení.

5. 6. 2014 9:00
Doba čtení: do minuty

Dovolené jsou za rohem. Nezapomeňte na zabezpečení bytu!

Nabízíme vám deset rad, jak zajistit dům či byt před odjezdem na delší dobu, tedy typicky na dovolenou. Hodí se ale po celý rok.

2. 6. 2014 9:00
Doba čtení: 4 minuty

Alarmy se „samoobsluhou“

Některé alarmy Jablotronu jsou kompatibilní s aplikací, přes niž si můžete na dálku například zjistit, zda jste opravdu zajistili váš dům či byt.

30. 5. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Nejen hezčí „ikonky“

Nové grafické rozhraní dostal systém chytrého bydlení inHome, ale nejde jen o něj. Přepracována byla i jeho logika.

26. 5. 2014 9:00
Doba čtení: do minuty

Klíč s počítačem nebo počítač s klíčem?

FAB uvedl dvě novinky pro zvýšení bezpečnosti a také pohodlí majitelů. Jedna je určena především pro bytové domy, druhá je inteligentnější.

Doba čtení: 1 minuta

Zajistěte si domácnost, zn. snadno, rychle a levně

Hutermann Guard HG-112 je bezdrátový zabezpečovací systém sloužící typicky k zajištění malé domácnosti. Dá se ale použít třeba i pro garáž.

Doba čtení: 7 minut

Chůva i hlídání domácnosti

Co se děje u vás doma, si můžete zjistit přes chytrý telefon či tablet. Stačí si z Google Play nebo Apple Store stáhnout příslušnou aplikaci.

2. 5. 2014 9:00
Doba čtení: do minuty