Hlavní navigace

Internet a domácí síť

Domácnost se dnes bez přístupu k Internetu a domácí počítačové sítě může obejít stále obtížněji. U chytré domácnosti je to pro využití plného potenciálu chytrého bydlení prakticky nemožné. Na co si tedy dát pozor při výběru internetového připojení a jak přistoupit k vybudování domácí počítačové sítě?

Připojení k Internetu se v průběhu let postupně stává pro české domácnosti běžnou záležitostí, ovšem pro chytrou domácnost je nezbytností. Alespoň tedy, pokud má svým obyvatelům nabízet moderní komunikační služby, multimediální a zábavní služby a v neposlední řadě rychlý přístup k informacím od celosvětového zpravodajství po dění mezi přáteli.

Internetové připojení chytré domácnosti zároveň nabízí možnosti vzdálené správy a dohledu. Z chytrého mobilu či tabletu je možné jednoduše dálkově ovládat vytápění či klimatizaci anebo velmi snadno odkudkoliv sledovat přímý přenos z domácích dohledových kamer. Ne každé internetové připojení je ovšem pro chytrou domácnost vhodné.

Je potřeba spolehlivé, rychlé a stabilní připojení. Mobilní a bezdrátové technologie těmto požadavkům už ze své povahy nedokáží vždy plně vyhovět. Z technologického hlediska je ideální připojení prostřednictvím optické sítě, avšak v České republice je geografická dostupnost této možnosti připojení k Internetu značně omezena.

Na řadu tak přichází vysokorychlostní připojení prostřednictvím rozvodů kabelové televize zajišťované kabelovým operátorem, ale i to je soustředěno spíše do větších měst a nových zástaveb. V České republice geograficky nejdostupnější připojení vhodné pro potřeby chytré domácnosti nabízí telekomunikační operátoři na bázi technologie ADSL/VDSL v pevné telefonní síti.

Obecně by reálná rychlost internetového připojení neměla klesat pod 2 Mbit/s. To je naprosté minimum, ovšem vycházející z potřeb jednoho uživatele. Pakliže má chytrá domácnost více členů, kteří zároveň využívají internetové připojení, nároky na jeho rychlost pochopitelně rostou, protože je třeba ji rozdělit mezi více uživatelů a potažmo aktivit.

Jeden člen domácnosti může právě sledovat pořad z internetového televizního archivu, druhý realizovat internetový videohovor, třetí hrát hru s internetovými spoluhráči anebo protihráči a tak dále. Obecně tedy platí, že čím vyšší rychlost, tím lépe. Pokud mají všechny složky chytré domácnosti závislé na Internetu fungovat dle očekávání, tak se šetřit na připojení k Internetu nevyplatí.

Důležitá je reálná rychlost. Poskytovatelé připojení sice lákají na vysoké rychlosti, které ovšem téměř nikdy smluvně negarantují, přestože je rychlost třeba i zahrnuta v názvu služby. Reálná rychlost je pak prakticky vždy nižší než poskytovatelé proklamují a zákazník si z hlediska uzavřené smlouvy vlastně na nic stěžovat nemůže.

Navíc řada služeb pro připojení k Internetu má asymetrickou rychlost, což znamená, že se liší rychlost příjmu dat z Internetu (tzv. download) a rychlost odesílání dat na Internet (tzv. upload). Poskytovatelé obvykle propagují maximální možnou rychlost příjmu dat, ale mnohdy řádově nižší maximální možnou rychlostí jejich odesílání se už pochopitelně nechlubí.

Přitom dnes jsou důležité obě rychlosti, protože např. internetové videohovory a volání nebo hraní her přes Internet jsou aktivity, kdy data víceméně rovnoměrně proudí v obou směrech. Rychlost přenosu dat z chytré domácnosti na Internet též ovlivňuje možnosti dálkové správy a dohledu (například pro sledování přímého přenosu z domácích kamer na displeji chytrého mobilu nebo tabletu).

Text pokračuje dále ve speciálu o základech chytré domácnosti.

Synology představilo celou řadu produktů, včetně NAS pro 4K

Míří jak do domácností (např. DS418), tak do firem (mj. DS718+ či DS918+) a je mezi nimi i první šestišachtový rack server tohoto výrobce.

19. 9. 2017 6:00
Doba čtení: 1 minuta

O2 představuje vlastní zařízení pro chytrou domácnost. Slibuje nejen nejrychlejší Wi-Fi

Operátor O2 dnes uvolnil informace k vlastnímu centru pro chytrou domácnost, které vyvinul od prvotní skici až po finální podobu.

9. 6. 2017 15:00
Doba čtení: 2 minuty

Nová verze Tizen 4.0 je určena nejen pro TV Samsung, ale i pro internet věcí

UVNITŘ GALERIE – Setkání vývojářů TDC 2017, které už několik let pravidelně probíhá v San Francisku, poskytlo možnost vyzkoušet si novou platformu zaměřenou původně zejména na televizory.

22. 5. 2017 14:00
Doba čtení: 2 minuty

Futuristicky navržený přepínač zaměřený na video ve 4K

Osmiportový Netgear Nighthawk S8000 byl navržen speciálně pro přehrávání obsahu v rozlišení Ultra HD (4K), hry a také pro virtuální realitu.

Doba čtení: 1 minuta

Aktualizovaný DiskStation Manager od Synology je tady!

Po šesti týdnech testování dnes Synology uvedlo novou verzi svého operačního systému pro NAS servery této značky. A změn je více než dost!

Doba čtení: 2 minuty

Nástupce domácího serveru DS412+ je tady, s výkonem přes 232 MB/s pro čtení

Synology oficiálně uvedlo čtyřdiskový NAS server DiskStation DS415+ se čtyřjádrovým procesorem a také beta verzi připravovaného systému DSM 5.1.

25. 9. 2014 15:00
Doba čtení: 1 minuta

Domácí server Synology DS414j a jeho podpora pro dohledové kamery

Čtyři místa pro disky, to je už pomalu profesionální server. Řada „j“ ale míří na domácnosti a vypomůže i tam, kde jsou obsáhlé foto-video databáze.

29. 8. 2014 0:00
Doba čtení: 12 minut

Bezdrátový router a 3G/LTE modem v jednom

Se zařízením Huawei B593, které dodávají O2 a T-Mobile, lze postavit vaši domácí síť s internetovým připojením přes vysokorychlostní mobilní síť.

Doba čtení: 12 minut

Připojujte se zdarma přes Wi-Fi

V lednové zprávě z veletrhu CES 2014 jsme vás informovali, že Netgear navázal spolupráci s Facebookem. Ta nyní přináší další ovoce…

18. 6. 2014 9:34
Doba čtení: 1 minuta

Chytré zásuvky nejen pro počítače

Český výrobce se zvláštním jménem Koukaam představil novou generaci chytrých zásuvek Netio4. Ty mají z „hloupých“ zařízení udělat chytřejší.

Doba čtení: 1 minuta

Na internet všemi způsoby

Dovado Doma je router, který vám nabídne připojení na několik způsobů, takže pokud vypadne jedno, můžete jít na internet jinou cestou.

28. 5. 2014 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Síťové úložiště jako domácí jukebox hodný 21. století

Váháte s nákupem síťového úložiště? Pro hudební fanoušky jsme připravili „inspirativní“ článek o tom, co jim mohou vyspělá síťová úložiště nabídnout.

Doba čtení: 6 minut

Nejmodernější WiFi bez velkých investic

Lze bez nákupu drahého routeru a nového notebooku přesedlat na rychlejší WiFi s „ac“ standardem? Vyzkoušeli jsme zařízení, která slibují, že ano.

Doba čtení: 6 minut

Profesionální switch vhodný pro domácí síť

Čím se liší Netgear GS108E ProSafe Plus oproti levnějším switchům (přepínačům)? K čemu jej lze v domácí síti využít? A vyplatí se vyšší investice?

Doba čtení: 7 minut

Wi-Fi router pro ADSL

Asus představil router s bohatou výbavou a modemem pro ADSL/ADSL2+ využívající i Wi-Fi připojení s rychlostí až 300 Mb/s v pásmu 2,4 GHz.

Doba čtení: 1 minuta

Stáhněte si bezpečnostní aktualizaci pro Synology!

Výrobce ohlásil řešení bezpečnostní hrozby „Heartbleed“ v knihovně OpenSSL.

Doba čtení: 1 minuta

Synology DSM 5 naučí váš NAS server novým kouskům

Novinka z minulého týdne mj. přináší podporu pro Chromecast, lepší spolupráci s Apple TV, jednodušší přístup přes internet a také synchronizaci.

Doba čtení: 6 minut

Bezpečné WiFi není žádná věda, přesvědčte se

Stále více domácností provozuje vlastní WiFi síť, ale řada z nich není řádně zabezpečena. Připravili jsme proto několik tipů, jak ji dobře ochránit.

Doba čtení: 9 minut

Očekávaný DSM 5.0 za okamžik

AKTUALIZOVÁNO 10. 3.: Synology, které nejprve vydalo zprávu, že DSM 5.0 bude uveden ode dneška za asi týden, ho dnes ráno uvolnilo ke stažení. RECENZi ČEKEJTE 21.3.

Doba čtení: 1 minuta

Nahlédněte do současnosti i budoucnosti chytrého bydlení

S Václavem Mahdalem majícím u Elko EP na starosti klíčové zákazníky jsme si povídali nejen o chytrém bydlení systému iNELS, ale i o jeho budoucnosti obecně vzato.

Doba čtení: 8 minut

Dvakrát univerzálně pro domácí kabelovku

Novinky v jednom těle obsahují modem pro kabelový přístup na internet a vysokorychlostní Wi-Fi router.

Doba čtení: 1 minuta

Umí vaše banka streamovat HD video?

Energetická banka Adata DashDrive Air je „švýcarským nožem“ ve světě elektroniky. Má čtyři různé funkce včetně přenosu multimédií.

28. 2. 2014 0:00
Doba čtení: 6 minut

Internet a osvětlení? Inu proč ne!

Společnosti Philips a Ericsson přišly s geniální myšlenkou spojení veřejného LED osvětlení a šíření širokopásmového připojení k internetu.

Doba čtení: 1 minuta

Jak instalovat router a zabezpečit síť

Pomůžeme vám při prvních krůčcích, při propojení modemu a nového směrovače, i ve více než základním nastavení zabezpečení vaší Wi-Fi sítě.

7. 2. 2014 0:00
Doba čtení: 11 minut

Asus RT-AC68U: proklatě dobře vybavený router

Po připojení disku přes USB 3.0 zastane i jednodušší NAS server. Zaujme rovněž rychlým Wi-Fi s výborným pokrytím či podporou záložního připojení.

Doba čtení: 10 minut

Room Arranger pomůže nejen zařídit pokoj, ale zvládne navrhnout třeba i dům

Tentokráte jsme pro vás vyzkoušeli šikovný český program pro návrh půdorysu doplněný o spoustu nábytkářských a dalších prvků a také o skvělý 3D náhled.

Doba čtení: 7 minut

Netgear na CES 2014 představil další generaci produktů pro Wi-Fi

Domácí Wi-Fi směrovač R7000 a Wi-Fi extendery EX6100 a EX6200 si navíc vysloužily prestižní ocenění CES 2014 Innovations Design and Engineering Awards.

Doba čtení: 1 minuta

Lenovo nabídne domácí cloudové úložiště

Na CES 2014 se objevilo osobní cloudové úložiště Beacon, domácí počítač s Androidem N308 a mj. i tabletový počítač Lenovo Horizon 2.

13. 1. 2014 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Synology DS414: skříňka plná zábavy

Velmi výkonný NAS server nabízí čtyři šachty pro disky s kapacitou až 16 TB a pestrou paletu funkcí. Otestovali jsme ho i s řadou doplňků.

Doba čtení: 12 minut

Minix Neo X7: chytré multimediální centrum

Mini PC se systémem Android zvyšuje laťku „chytré“ zábavní elektronice. Poslouží pro přehrávání multimédií, internetové aktivity i pro hraní her.

Doba čtení: 10 minut