Hlavní navigace

Internet a domácí síť

Domácnost se dnes bez přístupu k Internetu a domácí počítačové sítě může obejít stále obtížněji. U chytré domácnosti je to pro využití plného potenciálu chytrého bydlení prakticky nemožné. Na co si tedy dát pozor při výběru internetového připojení a jak přistoupit k vybudování domácí počítačové sítě?

Připojení k Internetu se v průběhu let postupně stává pro české domácnosti běžnou záležitostí, ovšem pro chytrou domácnost je nezbytností. Alespoň tedy, pokud má svým obyvatelům nabízet moderní komunikační služby, multimediální a zábavní služby a v neposlední řadě rychlý přístup k informacím od celosvětového zpravodajství po dění mezi přáteli.

Internetové připojení chytré domácnosti zároveň nabízí možnosti vzdálené správy a dohledu. Z chytrého mobilu či tabletu je možné jednoduše dálkově ovládat vytápění či klimatizaci anebo velmi snadno odkudkoliv sledovat přímý přenos z domácích dohledových kamer. Ne každé internetové připojení je ovšem pro chytrou domácnost vhodné.

Je potřeba spolehlivé, rychlé a stabilní připojení. Mobilní a bezdrátové technologie těmto požadavkům už ze své povahy nedokáží vždy plně vyhovět. Z technologického hlediska je ideální připojení prostřednictvím optické sítě, avšak v České republice je geografická dostupnost této možnosti připojení k Internetu značně omezena.

Na řadu tak přichází vysokorychlostní připojení prostřednictvím rozvodů kabelové televize zajišťované kabelovým operátorem, ale i to je soustředěno spíše do větších měst a nových zástaveb. V České republice geograficky nejdostupnější připojení vhodné pro potřeby chytré domácnosti nabízí telekomunikační operátoři na bázi technologie ADSL/VDSL v pevné telefonní síti.

Obecně by reálná rychlost internetového připojení neměla klesat pod 2 Mbit/s. To je naprosté minimum, ovšem vycházející z potřeb jednoho uživatele. Pakliže má chytrá domácnost více členů, kteří zároveň využívají internetové připojení, nároky na jeho rychlost pochopitelně rostou, protože je třeba ji rozdělit mezi více uživatelů a potažmo aktivit.

Jeden člen domácnosti může právě sledovat pořad z internetového televizního archivu, druhý realizovat internetový videohovor, třetí hrát hru s internetovými spoluhráči anebo protihráči a tak dále. Obecně tedy platí, že čím vyšší rychlost, tím lépe. Pokud mají všechny složky chytré domácnosti závislé na Internetu fungovat dle očekávání, tak se šetřit na připojení k Internetu nevyplatí.

Důležitá je reálná rychlost. Poskytovatelé připojení sice lákají na vysoké rychlosti, které ovšem téměř nikdy smluvně negarantují, přestože je rychlost třeba i zahrnuta v názvu služby. Reálná rychlost je pak prakticky vždy nižší než poskytovatelé proklamují a zákazník si z hlediska uzavřené smlouvy vlastně na nic stěžovat nemůže.

Navíc řada služeb pro připojení k Internetu má asymetrickou rychlost, což znamená, že se liší rychlost příjmu dat z Internetu (tzv. download) a rychlost odesílání dat na Internet (tzv. upload). Poskytovatelé obvykle propagují maximální možnou rychlost příjmu dat, ale mnohdy řádově nižší maximální možnou rychlostí jejich odesílání se už pochopitelně nechlubí.

Přitom dnes jsou důležité obě rychlosti, protože např. internetové videohovory a volání nebo hraní her přes Internet jsou aktivity, kdy data víceméně rovnoměrně proudí v obou směrech. Rychlost přenosu dat z chytré domácnosti na Internet též ovlivňuje možnosti dálkové správy a dohledu (například pro sledování přímého přenosu z domácích kamer na displeji chytrého mobilu nebo tabletu).

Text pokračuje dále ve speciálu o základech chytré domácnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).