Hlavní navigace

Asus RT-AC68U: proklatě dobře vybavený router

31. 1. 2014
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: Asus
Po připojení disku přes USB 3.0 zastane i jednodušší NAS server. Zaujme rovněž rychlým Wi-Fi s výborným pokrytím či podporou záložního připojení.

Asus RT-AC68U je síťový router (směrovač) z vyšších cenových pater. V e-shopech se jeho cena aktuálně šplhá k 5 000 Kč. Na první pohled se jeví jako optimální řešení pro náročné uživatele, kteří chtějí vybudovat moderní počítačovou síť pro domácnost nebo malou firmu. Během zatím krátkého pobytu na trhu získal již několik ocenění. Rozhodli jsme se proto důkladně ho otestovat.

Postavený trochu jinak

Router je klasických tvarů, ale orientovaný na výšku. S podstavou o rozměrech asi 22×9 cm na stole nebo například na poličce, nezabere mnoho místa. Výšku samotného zařízení cca 16 cm ještě prodlužují externí Wi-Fi antény (cca 17 cm), ale v praxi není kriticky nestabilní, jak se může zdát při pohledu na fotografie.

Asus RT-AC68
Autor: Asus

Asus RT-AC68 není tak nestabilní, jak se může jevit na fotografiích. Deset LED kontrolek na čelní straně lze jednoduše vypnout.

Podstava je totiž širší než samotný router, takže poskytuje větší oporu. Vyšší hmotnost routeru (cca 0,6 kg) rovněž přispívá k větší stabilitě. Zespodu je podstava pogumovaná, takže dobře přilne k většině povrchů včetně skla. Díky tomu není tak snadné router nechtě stáhnout např. při manipulaci s příliš napnutým kabelem.

Na čelní straně routeru je deset LED kontrolek pro všechny klíčové funkce. Stačí tedy jeden pohled na zařízení a hned je jasno, co (ne)funguje. Jas LED kontrolek je přiměřený, ale pokud by snad někoho jejich svícení a blikání obtěžovalo, může je deaktivovat pomocí tlačítka na zadní straně zařízení. Tam je i vypínač routeru a tlačítko pro obnovení továrního nastavení.

Velký důraz na rychlost a spolehlivost

RT-AC68U disponuje čtyřmi porty LAN, z nichž každý podporuje přenosovou rychlost až 1 Gb/s. Stejné rychlý je též rozhraní WAN pro připojení směrovače k internetu, respektive jeho propojení s modemem. Asus RT-AC68U je tedy vhodný jak pro vybudování moderní GLAN sítě, tak pro uživatele s internetovou přípojkou, jejíž rychlost překračuje 100 Mb/s.

Recenzovaný router disponuje plnou podporou VPN pro vzdálené propojení lokálních sítí přes internet. Využívá OpenVPN s funkcí klienta i serveru. Jako klient se tak může sám přes internet propojit s jinou lokální sítí umožňující vzdálený přístup. Díky serveru se pak naopak k routerem spravované síti lze připojit vzdáleně přes internet.

Kromě kvarteta LAN portů a modře odlišeného WAN portu zadní strana zařízení ukrývá vedle klasického USB 2.0 také vysokorychlostní USB 3.0. K praktickému využití těchto portů se dostaneme dále v článku. Slot na paměťové karty chybí, ale je třeba uznat, že ten je ve výbavě routerů spíše raritou. Nabízí jej třeba již starší D-Link DIR-857.

Asus RT-AC68
Autor: Asus

Asus RT-AC68 na své zadní straně nabízí kvarteto žlutých LAN portů, modrý WAN port a po jednom portu USB 3.0 a USB 2.0.

Tento router je poháněn dvoujádrovým procesorem a společnost Asus vyzdvihuje jeho spolehlivost. Během našeho měsíčního testování jsme se stabilitou či spolehlivostí nezaznamenali žádný problém. Přitom souběžně s běžným užíváním byl router podrobován různým zátěžovým testům simulujícím velký síťový provoz různého druhu.

Wi-Fi s rychlostí až 1,9 Gb/s?

Integrovaný přístupový bod (access point ) je schopen provozu bezdrátových sítí Wi-Fi v pásmu 2,4 GHz (b/g/n) a 5 GHz (a/n/ac). Výrobce se chlubí maximální rychlostí bezdrátové sítě až 1,9 Gb/s. To je ale do značné míry výplod marketingu, jelikož jde o součet čistě teoretického rychlostního maxima dílčích bezdrátových sítí, které router může souběžně provozovat.

I tak je ale rychlostní potenciál velmi zajímavý. Za pozornost stojí podpora technologie TurboQAM zvyšující až o třetinu výkon bezdrátových sítí využívajících standard IEEE 802.11n v pásmu 2,4 GHz. Aby se však zlepšení projevilo, musí TurboQAM podporovat rovněž připojované zařízení. Zmíněný standard IEEE 802.11n router Asus RT-AC68U podporuje i v pásmu 5 GHz.

Dále podporuje standard IEEE 802.11ac, respektive jeho návrh, který by měl být oficiálně završen letos. Na trh ale již přibližně rok pronikají zařízení, která tento rozpracovaný standard podporují. Výrazné rozšíření nabídky lze očekávat letos na podzim se čtvrtou vlnou tzv. ultrabooků (už pro současnou vlnu je povinná podpora alespoň standardu IEEE 802.11n).

Pro stolní počítače s Windows XP či novějšími je k dispozici síťová karta Asus PCE-AC68 s podporou návrhu standardu IEEE 802.11ac a přenosové rychlostí až 1,3 Gb/s. Instaluje se do sběrnice PCI Express na základní desce. Pomocí R SMA lze ke kartě připojit trojici antén buď přímo nebo přes prodlužovací kabel zakončený stojánkem pro antény.

Asus PCE-AC68
Autor: Asus

Asus PCE-AC68 doplní podporu vysokorychlostního Wi-Fi do stolního počítače s volnou sběrnicí PCI Express a Windows XP nebo novějšími.

Zpět však k routeru. Také ten má trojici externích vyměnitelných všesměrových antén s plochým profilem. Lze je ručně natáčet pro usměrnění signálu. To by ale router měl do určité míry zvládat i sám díky proprietární technologii Asus AiRadar, která má optimalizovat vyzařování signálu v závislosti na počtu bezdrátově připojovaných zařízeních a jejich poloze vůči routeru.

Asus RT-AC68
Autor: Asus

Asus RT-AC68 má tři externí vyměnitelné všesměrové antény, které lze natočit požadovaným směrem. Pokrytí vylepšuje proprietární funkce Asus AiRadar.

S technologií Asus AiRadar by dle výrobce bezdrátová síť měla mít až o 150 % lepší pokrytí než bez ní. Toto tvrzení ovšem testem v reálných podmínkách nelze potvrdit či vyvrátit, protože AiRadar se nedá vypnout. Každopádně k výslednému pokrytí nemáme výhrady. Router rozprostřel bezdrátovou sít v rodinném domku po bytě 3+1 v přízemí a 2+1 v patře.

Alternativně extender či multimediální most

Asus RT-AC68U je sice bezdrátový směrovač, ovšem volitelně jej lze v přehledné webové administraci lokalizované do češtiny přepínat do dalších režimů. Může fungovat jako pouhý přístupový bod s vypnutými pokročilými funkcemi, extender pro rozšíření dosahu stávající bezdrátové sítě nebo jako multimediální most. 

Co to je?

Výrobce se chlubí, že zařízení je dost rychlé pro bezdrátové streamování videa v rozlišení až 4K (Ultra HD), jenže bezdrátové adaptéry v současné elektronice srovnatelnou rychlost nemají. V režimu multimediálního mostu lze využít přímé spojení mezi dvěma kusy zařízení Asus RT-AC68U pomocí bezdrátového standardu IEEE 802.11ac.

Chytrý televizor, herní konzoli či multimediální centrum je pak možné připojit kabelem k prvnímu zařízení, které má zajistit dostatečně rychlé bezdrátové spojení s druhým zařízením v klasickém režimu. To jsme si bohužel v praxi nemohli vyzkoušet, protože jsme měli k dispozici pouze jedno zařízení Asus RT-AC68U.

Mediální servery, stahování přes BitTorrent

Recenzovaný bezdrátový router disponuje rozhraním USB 2.0 a USB 3.0 zastoupeným vždy po jednom portu. Novější a rychlejší USB 3.0 je určeno především k připojení flash disku či externího pevného disku. Pro takto připojené paměťové médium má Asus RT-AC68U hned několik možných využití, kde výrobce myslel i na černou a mobilní elektroniku.

Asus RT-AC68
Autor: Asus

Po připojení flash disku nebo externího disku k portu USB 3.0 se Asus RT-AC68 stává jednoduchým NAS serverem.

Paměťové médium může posloužit ke sdílení multimediálního obsahu díky dnes již dobře známé technologii DLNA, kterou podporují chytré televizory, multimediální centra, domácí kina, různé přehrávače i herní konzole. DLNA server bohužel z hudebních formátů nepodporuje FLAC a z grafických formátů akceptuje pouze JPEG.

Asus RT-AC68U rovněž nabízí iTunes Server pro sdílení multimédií na zařízeních značky Apple. Server Samba umožňuje přímý přístup z osobního počítače na paměťové médium připojené k routeru. Přístup z mobilních zařízení obstarává aplikace AiCloud pro Android (2.3.3 nebo novější) a iOS (5.1.1 nebo novější).

AiCloud ovšem není jen mobilní aplikace, nýbrž název pro celý balíček funkcí a služeb. Pod tímto názvem se skrývá například funkce pro synchronizaci obsahu mezi médiem připojeným k routeru a různými internetovými úložišti, takže si lze vytvořit jejich lokální zálohu pro případ výpadku internetového připojení nebo dočasné nedostupnosti služby.

Možná je také dálková synchronizace obsahu připojených médií mezi dvěma routery podporujícími AiCloud. Přes AiCloud lze též sdílet data s dalšími uživateli nejen v rámci lokální sítě, ale i přes internet. Stačí si v mobilní aplikaci zvolit konkrétní data a poslat odkaz vybrané osobě. Router nabízí hned několik nástrojů usnadňujících internetové zpřístupnění připojeného média.

Dalším možným využitím média připojeného k portu USB 3.0 je automatické dávkové stahování souborů z internetu. Download master umožňuje stahování prostřednictvím běžného protokolu (HTTP), ale rovněž přes BitTorrent či eDonkey. Zahájení stahování lze naplánovat tak, aby vytížení internetové přípojky neobtěžovalo členy domácnosti (např. pozdní noční hodiny).

Tiskový server a možnost záložního připojení

Router nabízí také port USB 2.0, který je sice výrazně pomalejší než USB 3.0, ale i pro něj se najde využití. Například jeho prostřednictvím může být v rámci lokální sítě sdílena tiskárna, která nemá vlastní nezávislé připojení k síti. Plně podporovány jsou i multifunkční tiskárny, ovšem k jejich sdílení již je potřeba utilita, která je k dispozici pouze pro Windows XP a vyšší.

Asus RT-AC68
Autor: Asus

Asus RT-AC68 je dodáván i s programem pro síťové sdílení multifunkčních tiskáren, který ale podporuje jen Windows XP a vyšší.

K USB 2.0 lze též připojit mobilní modem. Připojení přes síť mobilního operátora může sloužit jako záložní přístup k internetu. Při přerušení primárního připojení je router schopen automaticky inicializovat připojení přes mobilní síť. Kompatibilní jsou desítky 3G modemů (i se zpětnou podporou GPRS a EDGE) a také vysokorychlostní LTE modemy.  

Pestrá paleta bezpečnostních funkcí

Bezpečnostní výbava splňuje současné konvenční maximum pro počítačové sítě v domácnostech a menších firmách. Základem je zabezpečení bezdrátové sítě, kde kromě 64bitového a 128bitové WEP šifrování jsou k dispozici skupiny bezpečnostních technologií WPA/WPA2 Personal a WPA/WPA2 Enterprise. Věnujme se první z nich, která zřejmě většině uživatelů bude dostačovat.

Asus RT-AC68U umožňuje zabezpečit bezdrátovou síť pomocí WPA, WPA2 nebo jejich mixu. Na výběr jsou šifry AES a TKIP či jejich kombinace. V rámci WPA/WPA2 Personal jako autentizační prvek funguje tzv. předem sdílený klíč (PSK), tedy klasické přístupové heslo, které uživatel musí znát pro úspěšné přihlášení zařízení k bezdrátové síti.

Router podporuje také technologii Wi-Fi Protected Setup (WPS), takže nové zařízení lze k síti připojit po stisknutí tlačítka WPS na těle směrovače. Toto zabezpečení pracuje s premisou, že každý, kdo má fyzický přístup k routeru, je oprávněn připojovat do sítě nová zařízení. Také lze použít PIN.  Podporu Wi-Fi Protected Setup je možné v nastavení routeru vypnout.

Prvkem, který se dnes už tak často nevidí, je hardwarový vypínač bezdrátové sítě umístěný na boční straně zařízení spolu s WPS tlačítkem. Obě tlačítka lze bohužel v praxi velmi snadno zaměnit. Jejich tvar je naprosto shodný a jsou zhruba centimetr nad sebou. Textový popisek sice nechybí, ale při obvyklém „šátrání“ je možné místo stisknutí WPS tlačítka omylem vypnout Wi-Fi síť.

K bezpečnosti Wi-Fi se váže i podpora až šesti různých bezdrátových sítí pro hosty s vlastním nastavením zabezpečení, aby se hosté mohli připojit k internetu, ale nezískali přístup do primární sítě. Tři sítě pro hosty lze provozovat v pásmu 2,4 GHz a další tři v pásmu 5 GHz. Pro potřeby domácnosti by měla sice stačit jedna, ale firmám se podpora více sítí pro hosty může hodit.

Náročnější uživatelé mohou místo WPA/WPA2 Personal zvolit WPA/WPA2 Enterprise, kdy přístup k síti střeží RADIUS server. Integrovaný SPI firewall a NAT jsou doplněny o ochranu před DDoS útoky, ovšem ta je vhodná hlavně pro domácnosti. Firmám bychom jako ochranu před DDoS útoky doporučovali sofistikovanější zařízení.

Z bezpečnostního ranku dále nechybí filtr pro blokování či povolování přístupu koncových zařízení k síti na základě jejich jedinečné MAC adresy (někdy též hardwarové či fyzické adresy). Router může povolit přístup do sítě jen zařízením s předem zvolenými MAC adresami. Nebo naopak lze konkrétnímu zařízení na základě jeho MAC adresy přístup zablokovat.

Ve webové administraci nechybí správa využití síťových služeb a aplikačních portů, díky které lze volitelně blokovat např. využívání P2P sítí a další potenciálně nežádoucí aktivity. K dispozici je i webový filtr umožňující zablokovat přístup na předem zvolené webové adresy nebo weby obsahující předdefinovaná klíčová slova.

Tím se dostáváme k rodičovské kontrole, což je obecně dost široký pojem. V případě routeru Asus RT-AC68U se pod ním skrývá možnost časového omezení přístupu k lokální síti a potažmo k internetu. Rodiče mohou nastavit, kdy si nepřejí, aby jejich děti využívaly internet. Definovat lze po hodině časová okénka, kdy pro konkrétní zařízení v síti internet je nebo není k dispozici.

Hodnocení

Bezdrátový směrovač Asus RT-AC68U plní „papírové“ předpoklady. Je vhodným adeptem na srdce a mozek sofistikované moderní počítačové sítě. Alternativně může fungovat jako samostatný přístupový bod, extender bezdrátové sítě či multimediální most.

PRO: rychlé Wi-Fi v pásmu 2,4GHz i 5 GHz, technologie AiRadar, porty LAN a WAN s rychlostí až 1 Gb/s, podpora VPN, porty USB 3.0 a USB 2.0, integrovaný DLNA a iTunes server, správce stahování, možnost sdílení tiskárny v síti, podpora záložního připojení přes mobilní síť, podpora pro AiCloud.

PROTI: vyšší cena, zatím není k dispozici aplikace AiCloud pro Windows Phone, multifunkční tiskárnu lze sdílet jen mezi PC s Windows XP a novějšími verzemi (OS X a Linux nejsou podporovány).

Anketa

Kolik jste ochotni / schopni investovat do bezdrátového routeru?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.