Hlavní navigace

Multimediální technologie

Multimediálním srdcem chytré domácnosti zůstává stále televizor. Sice není nutný pro využití všech jejich výhod, ale v zábavní složce chytré domácnosti je nepostradatelný a nachází si v ní i širší možnosti uplatnění např. díky internetovým službám. Multimédia však inteligentním bydlení můžeme nalézt i v dalších místnostech a způsobech využití – např. v podobě centrálního šíření hudby a videa po všech místnostech.


Foto: Samsung Smart Hub

Výběr televizoru pro chytrou domácnost dnes není nijak těžký. Už ve střední cenové relaci se pohybují chytré televizory (Smart TV), které poslouží více než dobře. Podporují přístup k Internetu a instalaci aplikací, které rozšiřují jejich funkcionalitu. Koncept je tedy velmi podobný chytrým mobilům a tabletům. Dokonce lze instalovat i jednoduché hry.

Podpora plného vysokého rozlišení (FullHD, 1080p) se již stala samozřejmostí. Do stejné pozice se dostává i podpora 3D obrazu, byť ne každý tento hojně propagované funkcionalitě holduje. Průzkumy z praxe totiž ukazují, že současné technologie 3D televizorů nedovedou žádoucí prožitek z 3D obrazu nabídnout každému.

Část spotřebitelů prostorový efekt vůbec neregistruje, část spotřebitelů při sledování 3D obrazu pociťuje různé obtíže jako je bolest hlavy nebo žaludeční nevolnost. Naštěstí samotná podpora 3D obrazu resp. 3D efektu ještě neznamená, že je nutné jej využívat. To ostatně ani není dost dobře možné, protože chybí 3D obsah.

Televizní 3D vysílání je sotva v plenkách a nabídka filmů na Blu-ray nosičích v 3D verzi zatím rozhodně není nepřeberná. Kdo tedy chce využívat 3D funkcionalitu televizoru, tak potřebuje takový model, který dovede v reálném čase doplňovat běžný obraz o 3D efekt. Ne všechny televizory s 3D technologií ovšem toto umí.

V případě zájmu je tedy nutné si řádně prostudovat specifikaci pořizovaného televizoru. Prozatím je tato funkce doménou spíše dražších televizorů. Modely z těch nejvyšších cenových pater pak přichází s podporou rozlišení ExtraHD (4K), které je přibližně čtyřikrát vyšší než dosud běžné FullHD rozlišení. Vysoká investice ovšem nyní postrádá smysl.

Jako technologická novinka jsou televizory s podporu ExtraHD velmi drahé a než pro ně bude smysluplné využití, jejich ceny jistojistě klesnou. Zatím není plně využito ani přibližně čtyřikrát nižší FullHD rozlišení. Televizní HD vysílání převážně využívá nižší než plné vysoké rozlišení (720p namísto 1080p) a dokonce ani filmy na Blu-ray nosičích vždy nejsou v plném vysokém rozlišení.

Text pokračuje dále ve speciálu o základech chytré domácnosti.

Synology představilo celou řadu produktů, včetně NAS pro 4K

Míří jak do domácností (např. DS418), tak do firem (mj. DS718+ či DS918+) a je mezi nimi i první šestišachtový rack server tohoto výrobce.

19. 9. 2017 6:00
Doba čtení: 1 minuta

Futuristicky navržený přepínač zaměřený na video ve 4K

Osmiportový Netgear Nighthawk S8000 byl navržen speciálně pro přehrávání obsahu v rozlišení Ultra HD (4K), hry a také pro virtuální realitu.

Doba čtení: 1 minuta

iNELS Home Control dostupný už i v hodinkách

Aplikace pro tzv. Smartwatch, tedy chytré hodinky, dovoluje řídit chytrý dům vybavený elektroinstalací od společnosti Elko EP.

27. 11. 2015 12:00
Doba čtení: do minuty

Nový Loxone Wall Speaker, designový reproduktor na stěnu, je na světě

Systém na zeď nebo do police (umístit ho ale můžete i jinam), váží plných 3,4 kg a má zabudované dva basové a jeden výškový reproduktor.

Doba čtení: do minuty

Přesuňte ovládání spotřebičů na mobil

Díky jednotnému systému eLAN IR 003 od Elko EP můžete nyní nahradit celou řadu dálkových ovladačů jedinou „chytrou krabičkou“ a aplikací.

9. 3. 2015 6:30
Doba čtení: 1 minuta

Aktualizovaný DiskStation Manager od Synology je tady!

Po šesti týdnech testování dnes Synology uvedlo novou verzi svého operačního systému pro NAS servery této značky. A změn je více než dost!

Doba čtení: 2 minuty

Lara hraje při operacích v pražském IKEM

Institut klinické a experimentální medicíny známý pod názvem IKEM byl v srpnu vybaven moderním audiovizuálním systémem Lara od Elko EP

31. 10. 2014 9:00
Doba čtení: do minuty

IQ bydlení do každé domácnosti

Loxone Miniserver Go je nový bezdrátový systém představující srdce IQ domu. Bez sekání do zdí ho tak můžete vybavit spoustou chytrých funcí.

29. 9. 2014 6:30
Doba čtení: do minuty

Nástupce domácího serveru DS412+ je tady, s výkonem přes 232 MB/s pro čtení

Synology oficiálně uvedlo čtyřdiskový NAS server DiskStation DS415+ se čtyřjádrovým procesorem a také beta verzi připravovaného systému DSM 5.1.

25. 9. 2014 15:00
Doba čtení: 1 minuta

Přejděte zdarma na novou verzi Synology DSM

Výrobce u nás nejpopulárnějších serverů důrazně doporučuje – vzhledem k útoku zvanému „SynoLocker“ – aktualizaci softwaru DiskStation Manager. AKTUALIZOVÁNO, 14.8.

Doba čtení: 1 minuta

Žárovka s muzikou

Že jsou LED žárovky s Wi-Fi nebo Bluetooth, na to jsme si už vcelku zvykli. Ale žárovka se zabudovaným reproduktorem? To tu ještě nebylo!

Doba čtení: do minuty

A už je tady! Čtyřdiskový domácí server Synology DS415play, který umí Full HD

Jak už jsme vás – jako první – informovali, na cestě je čtyřdiskový domácí server Synology DS415play, který umí přehrát Full HD video. Nyní je tady!

Doba čtení: 1 minuta

Nové a očekávané

V kabátu à la DS414, ale s výbavou DS214play přichází DS415play zvládající přímé přehrávání Full HD videa s místem pro až čtyři disky.

19. 6. 2014 9:00
Doba čtení: do minuty

Vyspělejší správa, výrazně rozšířené možnosti

I Qnap přichází s novým operačním systémem pro své NAS servery populární i u nás. K dispozici je i software pro přenosné přístroje.

10. 6. 2014 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Z počítače, tabletu i mobilu na televizní obrazovku

Bezdrátové propojení televizoru s počítačem či mobilem umožňuje několik technologií. Podívejme se na to, jak se v praxi liší a jaké mají možnosti.

Doba čtení: 11 minut

Speciální displej pro chytrý dům

Security Touch Screen STS7000 je společný výrobek iControl Networks a Netgear a představuje inteligentní dotykový displej pro chytré bydlení.

5. 6. 2014 9:00
Doba čtení: do minuty

IQ domácnost přes televizor

Samsung pro své chytré televizory, tablety a telefony, uvedl aplikaci, která si poradí s ovládáním domácnosti přes systém Inels.

Doba čtení: 1 minuta

Pro notebookové disky

Model DS411slim zanedlouho vystřídá vyspělejší verze postavená na DS414. Nabídne mimo jiné prostor pro až čtyři disky. AKTUALIZOVANO

27. 5. 2014 9:30
Doba čtení: 1 minuta

Síťové úložiště jako domácí jukebox hodný 21. století

Váháte s nákupem síťového úložiště? Pro hudební fanoušky jsme připravili „inspirativní“ článek o tom, co jim mohou vyspělá síťová úložiště nabídnout.

Doba čtení: 6 minut

Reproduktory splývající se stěnou

Neviditelné reproduktory Stealth Acoustics můžete instalovat jak do zděných, tak do sádrokartonových příček. A nejsou prý vůbec vidět!

Doba čtení: 1 minuta

Přenosný reproduktor pro lepší multimédia

Samsung představil řadu audio zařízení určených pro spolupráci s chytrými telefony a tablety nebo také pro domácí bezdrátový poslech někde na terase.

Doba čtení: 1 minuta

Dotkněte se (nejen) své televize

Hledáte do vaší digitální domácnosti něco opravdu výjimečného? Co takhle „rám“, který z libovolného displeje udělá dotykový?

Doba čtení: 1 minuta

Čtyři disky nejen pro multimédia

Synology DiskStation DS414j je čtyřšachtový NAS server navržený speciálně pro snadnou správu a ukládání digitálního obsahu.

5. 5. 2014 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Skvělý zvuk z malé krabičky

Přenosný bezdrátový reproduktor UE Mini Boom pro mobily a tablety vedle jiného zaujme spoluprácí dvou na sobě nezávislých kusů. Copak spolu dovedou?

Doba čtení: 6 minut

Po domě v Ultra HD

Crestron uvedl na trh inteligentního bydlení první multimediální systém pracující ve 4K, který dovolí jeho distribuci v rámci bytu či domu.

10. 4. 2014 9:00
Doba čtení: do minuty

iNELS: Pár obrazových postřehů ze showroomu

V souvislosti s rozhovorem s Václavem Mahdalem jsme navštívili i showroom Elko EP. Tady je pár obrazových postřehů.

9. 4. 2014 9:00
Doba čtení: do minuty

Nová verze operačního systému pro IQ dům umí i FVE

Loxone Electronics, výrobce systému pro chytré domy založené na Miniserveru, přichází s novou verzí operačního systému. K dispozici je zcela zdarma.

31. 3. 2014 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Do televize i bez drátu

Nijak drahý adaptér nabídne propojení chytrého mobilního telefonu a televizoru přes Wi-Fi a konektor HDMI.

Doba čtení: do minuty

Synology DSM 5 naučí váš NAS server novým kouskům

Novinka z minulého týdne mj. přináší podporu pro Chromecast, lepší spolupráci s Apple TV, jednodušší přístup přes internet a také synchronizaci.

Doba čtení: 6 minut

Očekávaný DSM 5.0 za okamžik

AKTUALIZOVÁNO 10. 3.: Synology, které nejprve vydalo zprávu, že DSM 5.0 bude uveden ode dneška za asi týden, ho dnes ráno uvolnilo ke stažení. RECENZi ČEKEJTE 21.3.

Doba čtení: 1 minuta