Hlavní navigace

Z počítače, tabletu i mobilu na televizní obrazovku

6. 6. 2014
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

Bezdrátové propojení televizoru s počítačem či mobilem umožňuje několik technologií. Podívejme se na to, jak se v praxi liší a jaké mají možnosti.

S rostoucí popularitou přenosných počítačů a mobilní elektroniky uživatelé stále častěji hledají způsob, jak zobrazit či přehrávat obsah na větším displeji, než má přenosné, resp. mobilní zařízení. Největší displej domácnosti dnes zpravidla nabízí televizor. Mnohá zařízení s ním lze jednoduše propojit prostřednictvím HDMI rozhraní a dostatečně dlouhého kabelu.

Nicméně obecná poptávka širší spotřebitelské veřejnosti po bezdrátových řešeních pronikla i do této oblasti. Existuje tak řada technologií a zařízení umožňujících uživatelům počítačů, tabletů či mobilů využít velkou televizní obrazovku jako druhý displej bez natahování jakýchkoliv kabelů po obývacím pokoji či jiné místnosti vybavené televizorem.

Různá technologická řešení však nabízejí různé možnosti pro odlišné skupiny zařízení. Rozhodli jsme se proto zmapovat je a případně doporučit zařízení, které je třeba k televizoru dokoupit, aby byl schopný bezdrátového příjmu obrazu z počítače nebo mobilního zařízení. Některé chytré televizory si však vystačí se svou základní výbavou.

Intel WiDi hlavně pro ultrabooky

Intel WiDi (Wireless Display) patří mezi nejstarší dosud užívané technologie pro bezdrátový přenos obrazu z osobního počítače na televizní obrazovku, ale postupně se rozvíjí. Její podpora je doménou zejména přenosných počítačů. Televizor pak pro jejich vybrané modely díky Intel WiDI může vedle integrovaného displeje posloužit jako druhé zobrazovací zařízení.

Dle nastavení lze na televizní obrazovce duplikovat (tzv. zrcadlit) obraz z displeje počítače. Eventuálně lze televizor použít k rozšíření stávající pracovní plochy, takže na displeji počítače a televizní obrazovce může být v jednu chvíli zobrazen různý obsah. Možnosti jsou tedy stejné jako při připojení externího monitoru. Ostatně některé monitory Intel WiDi také podporují.

Zmíněná technologie během let vývoje pokročila natolik, že podporuje bezdrátový přenos nejen obrazu až v plném vysokém rozlišení (Full HD / 1080 p), ale rovněž i prostorového zvuku (5.1). Nedochází přitom již k deformaci či zpožďování, takže velkou televizní obrazovku a třeba reproduktory domácího kina lze využít i při sledování videa a hraní her.

Některé chytré televizory již Intel WiDi přímo podporují. Eventuálně lze dokoupit externí přijímač, který se s televizorem propojí přes HDMI rozhraní. Cena spolehlivého přijímače Netgear Push2TV HD (PTV3000) v českých e-shopech již klesla pod hranici 2000 Kč. Navíc slouží také jako přijímač pro technologii Miracast, ke které se v tomto článku rovněž dostaneme.

Netgear Push2TV HD (PTV3000)
Autor: Netgear

Zařízení Netgear Push2TV HD (PTV3000) přináší podporu technologií Intel WiDi a Miracast pro libovolný televizor s volným HDMI vstupem.

Praktická dostupnost Intel WiDi je paradoxně horší spíše na straně počítačů než televizorů či monitorů. Musí se totiž sejít správná kombinace procesoru, grafiky a bezdrátového síťového adaptéru z dílny společnosti Intel spolu s operačním systémem Windows 7 nebo novějším. Značkové počítače s podporou technologie Intel WiDi jsou označeny následujícím logem.


Autor: Intel

Počítače podporující technologii Intel WiDi jsou označeny speciálním logem.

Technologie Intel WiDi je běžně dostupná majitelům nejnovějších ultrabooků. Tyto tenké přenosné počítače vyznačující se vysokou mobilitou jsou založené právě na technologiích společnosti Intel, která s konceptem ultrabooků přišla. Nyní jejich výrobcům diktuje, že počínaje aktuálními modely s procesory Intel Core čtvrté generace (Haswell) je podpora Intel WiDi povinná.

Ultrabooky s procesory Intel Core čtvrté generace tak popisovanou bezdrátovou technologii podporují zcela automaticky. Totéž bude platit pro jejich nástupce. S popisovanou bezdrátovou technologií se lze ovšem setkat také u některých klasických notebooků s procesorem a dalším hardwarem značky Intel opatřených výše vyobrazeným logem.

WiFi Miracast nejen pro mobily a tablety

Za technologií Miracast stojí organizace WiFi Alliance, která sdružuje různé technologické firmy. Na rozdíl od Intel WiDi tedy není WiFi Miracast vázán na produkty jedné konkrétní společnosti. V současnosti se používá hlavně v chytrých mobilech a tabletech se široce rozšířeným systémem Android, ale dostupný je rovněž pro osobní počítače. 

Miracast využívá přímé spojení přes WiFi mezi televizorem a mobilním zařízením či osobním počítačem. Umožňuje využít televizní obrazovku jako druhý displej pro rozšíření pracovní plochy anebo k zrcadlení obsahu z displeje mobilního zařízení či osobního počítače. To není jediné, v čem se podobá konkurenční technologii Intel WiDi.

Rovněž umožňuje bezdrátový přenos obrazu ve vysokém rozlišení (Full HD / 1 080p) a prostorového zvuku (5.1), ovšem v praxi se spíše používá pro samotný přenos obrazu. Technologie Miracast zatím trpí sekáním a zpožďováním bezdrátového přenosu, takže není zrovna ideální pro hraní her či sledování videa. V tomto ohledu má Intel WiDi citelný náskok.

WiFi Miracast se spíše hodí pro „promítání“ statického obsahu jako jsou fotografie, dokumenty, tabulky, prezentace či webové stránky. Kvalita bezdrátového přenosu velmi záleží na přijímači. Některé chytré televizory již Miracast podporují přímo, ale v prodeji jsou také externí přijímače, které se připojují přes HDMI rozhraní.

Právě levné externí přijímače jsou často zdrojem problémů při bezdrátovém přenosu obrazu anebo zvuku. Organizace WiFi Alliance se snaží spotřebitelům usnadnit výběr certifikací kvalitních adaptérů. Patří mezi ně již zmiňované zařízení Netgear Push2TV HD (PTV3000), které za necelé 2000 Kč podporuje také Intel WiDi.

Miracast je zajímavý šíří podporovaných zařízení. Dosud se používá především bezdrátové propojení televizoru s mobily a tablety, ale podporují ho také některé počítače s Windows 8.1. Přímou kompatibilitu s touto technologií již na úrovni operačního systému přináší také Android 4.2 a vyšší, ovšem ne všechna zařízení ji v praxi dovedou zužitkovat.


Autor: Microsoft & Google

Windows 8.1 a Android 4.2 a jejich nástupci přinášejí podporu technologie Miracast přímo na úrovni operačního systému.

Na druhou stranu Miracast mohou používat pouze jednotlivé aplikace nezávisle na tom, jestli tuto technologii pro bezdrátový přenos obrazu a zvuku podporuje přímo operační systém. To je případ multiplatformního softwaru EZCast, který svým způsobem představuje samostatné řešení pro přenos obsahu z počítače, tabletu a mobilu na televizní obrazovku.

EZCast s velmi širokým záběrem

EZCast je software, který slouží k zobrazování a přehrávání obsahu z počítače, tabletu či mobilu prostřednictvím televizoru. Využívá k tomu WiFi Miracast, který ovšem kombinuje se známou technologií DLNA. Díky ní EZCast umožňuje například plynulé bezdrátové přehrávání videa, což není disciplína, ve které by samotný Miracast zrovna exceloval.

Televizor je nutné dovybavit přijímačem, který výslovně podporuje EZCast. Během testu nám dobře sloužil Tronsmart T1000, který je dokonce přímo certifikovaný pro EZCast. Kromě spolupráce s ním funguje také jako univerzální přijímač pro technologie Miracast, DLNA a Air Play, takže za necelých 1000 Kč výrazně rozšiřuje možnosti televizoru.

Tronsmart T1000
Autor: Tronsmart

Tronsmart T1000 je certifikovaný přijímač pro softwarové řešení EZCast, který stačí připojit k volnému HDMI vstupu televizoru.

Tronsmart T1000 se k televizoru připojuje přes HDMI rozhraní. Počítač, tablet či mobil se zařízením navazuje přímé spojení přes WiFi. Počítačový program či mobilní aplikace EZCast pak lze využít ke konfiguraci bezdrátového připojení zařízení Tronsmart T1000 k internetu přes domácí počítačovou síť. Přístup na internet si žádají některé funkce, které EZCast nabízí.

Mobilní aplikace EZCast je zdarma dostupná pro Android 4.0 a vyšší nebo iOS 6.0 a vyšší. Umožňuje díky televizoru přehrávat video, poslouchat hudbu či prohlížet fotky z paměti mobilního zařízení. Na televizní obrazovku lze také „promítat“ dokumenty, tabulky a prezentace. Dále pak webové stránky či webové aplikace otevřené v mobilním prohlížeči.

EZCast umožňuje i přehrávání videí také z úložiště Dropbox a služby YouTube. V neposlední řadě stojí za zmínku funkce EZMirror, která využívá technologii Miracast k zrcadlení displeje mobilního zařízení na televizní obrazovku. Přináší tak podporu technologie Miracast i pro ty mobily či tablety, které ji přímo nepodporují na úrovni operačního systému.

EZCast je k dispozici jako počítačový program pro Windows XP a vyšší nebo OS X 10.8 a vyšší. Primárně se soustředí na zrcadlení obsahu z displeje počítače na televizní obrazovku. V pozadí je samozřejmě technologie Miracast. Kromě bezdrátového přenosu obrazu až v plném vysokém rozlišení EZCast zvládá také přenos zvuku z počítače do televizoru.

Svým způsobem tak EZCast funguje jako jednodušší alternativa za technologii Intel WiDi, která je široce dostupná pro počítače s různými hardwarovými komponentami i operačními systémy. Vedle technologie Miracast využívá navíc také DLNA pro bezproblémové přehrávání multimédií z osobního počítače prostřednictvím televizoru.

D-Link ShareCenter DNS 320L
Autor: D-Link

Zařízení Tronsmart T1000 umožňuje přehrávat multimédia prostřednictvím televizoru díky DLNA i z cenově dostupnějších úložišť jako je třeba D-Link DNS 320L na fotografii.

Zařízení Tronsmart T1000 pak nezávisle na softwarovém řešení EZCast je možné využít díky podpoře DLNA pro přístup k multimédiím ze síťového úložiště. Například díky aplikaci BubbleUPnP lze mobilem či tabletem ovládat přehrávání multimédií přes televizor, ke kterému je připojené zařízení Tronsmart T1000 prostřednictvím HDMI rozhraní.

Chromecast spíše pro mobily a tablety

V poslední době stoupá popularita zařízení Google Chromecast. Na český trh se sice zatím oficiálně nedodává, ale v nabídce tuzemských obchodníků se díky šedému dovozu přece jen nachází. Jeho cena přitom klesá už na úroveň běžné ceny na trzích, kde je zařízení oficiálně distribuováno. Nejlevněji jej lze pořídit za necelých 800 Kč.

Google Chromecast
Autor: Google

Google Chromecast je levné zařízení s velkým potenciálem, který ale zatím ani zdaleka není plně využit. Bohužel.

Chromecast umožňuje využít televizor zejména pro přístup k obsahu z vybraných online služeb za použití jejich mobilních aplikací. Mobil či tablet se tak de facto mění v dálkový ovladač, kdy bezdrátové spojení se zařízením Chromecast tentokrát nefunguje přímo, ale přes domácí síť. K ní se Chromecast připojuje přes WiFi rovněž za účelem přístupu k internetu.

Postupně přibývá služeb a potažmo aplikací, které Chromecast podporují. Zde ale bohužel na scénu přicházejí geografická licenční omezení, kvůli nimž českým uživatelům není k dispozici obsah například z internetových videopůjčoven Netflix či Hulu Plus, přestože jejich mobilní aplikace Chromecast běžně podporují.

Jaké služby a jejich aplikace lze využívat v České republice? Jde například o službu Google Play Music, jejímuž vstupu na český trh jsme věnovali samostatný článek. Dále pak o hudební službu Rdio či známý videoportál YouTube. Tím ale výčet atraktivnějších služeb a aplikací končí. Potenciál zařízení Chromecast není momentálně ani zdaleka plně využit.

Na Chromecast se též snáší kritika, že nepodporuje přehrávání a prohlížení vlastního obsahu uživatelů z osobních počítačů, mobilních zařízení nebo síťových úložišť. Chromecast totiž není kompatibilní s DLNA technologií. Její podpora byla v minulosti přislíbena, ale zatím zůstalo jen u slibu. 

Situaci alespoň částečně zachraňují některé aplikace.

Například mobilní verze českého programu Zoner Photo Studio umožňuje díky zařízení Chromecast na televizní obrazovce prohlížet fotky uložené v mobilu či tabletu. Dále třeba aplikace DS Video a DS Audio umožňují přes Chromecast a televizor přehrávat video, resp. hudbu ze síťových úložišť značky Synology. Je to jedna z novinek systému DSM 5.

Synology DS214 SE
Autor: Synology

Synology DS214 SE je síťové úložiště s výhodným poměrem cena – přínos, z něhož lze díky aplikacím DS Video a DS Audio přehrávat multimédia prostřednictvím zařízení Chromecast.

Za zmínku ještě stojí, že televizor lze díky Chromecast využít k zobrazení webových stránek a webových aplikací z prohlížeče Google Chrome s patřičným rozšířením. To podporuje Windows XP a vyšší nebo OS X 10.6 a vyšší. Výhodou je, že prostřednictvím lokální sítě mohou Chromecast využít i zařízení bez podpory WiFi jako jsou stolní počítače.

AirPlay Mirroring pouze pro Apple

Nakonec se alespoň stručně zastavme u technologie AirPlay Mirroring, která se týká výhradně produktů značky Apple. Umožňuje zrcadlit obsah z displeje mobilního zařízení či mobilního zařízení na televizní obrazovce. K televizoru však musí být připojen set-top box Apple TV přes HDMI rozhraní. Není nám znám televizor, který by AirPlay Mirroring podporoval přímo.

Apple TV
Autor: Apple

Set-top box Apple TV je nutností, aby bylo možné díky technologii AirPlay Mirroring ze zařízení značky Apple přenášet obraz na televizní obrazovku.

Technologie AirPlay Mirroring je dostupná uživatelům mobilních zařízení iPhone, iPad a iPod Touch. Dále pak majitelům počítačů značky Apple s platformou OS X ve verzi 10.8 nebo vyšší, kde kromě samotného zrcadlení technologie AirPlay Mirroring podporuje také rozšířené pracovní plochy, takže televizor je možné využít jako druhý, resp. externí monitor.

AirPlay Mirroring na rozdíl od technologií Intel WiDi či Miracast nepoužívá přímého spojení. Počítač, tablet či mobil se set-top boxem Apple TV komunikují v rámci domácí počítačové sítě. Díky tomu je technologie AirPlay Mirroring dostupná i pro stolní počítače, které nedisponují podporou WiFi pro případné přímé bezdrátové spojení (WiFi Direct).

MacBook Air
Autor: Apple

Elegantní a výkonný MacBook Air coby konkurent ultrabooků odpovídá na Intel WiDi technologií AirPlay Mirroring.

AirPlay Mirroring se také může pochlubit přenosem obrazu bez zpoždění. Záleží sice na místních podmínkách a konkrétní síti, ale za ideální situace je tato technologie schopna přenosu obrazu bez zpoždění. Například na mobilním zařízení tak lze hrát hru, ale obraz sledovat v reálném čase na velké televizní obrazovce.  

Teorie kontra bezdrátová praxe

Všechny popsané technologie používají WiFi (byť některé ne výhradně), takže je třeba počítat s obvyklými problémy, které užití WiFi provázejí. Jde zejména o rušení jinými zařízeními a sítěmi, které hlavně ve větších aglomeracích může být velkým problémem. Reálné možnosti využití jednotlivých technologií tak vždy závisí na místních podmínkách.

ebf - tip do článku - debata

HDMI kabel
Autor: Sony

HDMI kabel je bohužel stále nejspolehlivějším způsobem pro propojení mobilního zařízení či osobního počítače s televizorem.

Chtě nechtě zárukou bezproblémového přenosu obrazu (a případně i zvuku) z počítače, tabletu či mobilu do televizoru je propojení zařízení kabelem. Většina mobilních zařízení a řada přenosných počítačů dnes disponuje HDMI výstupem, takže stačí dokoupit dostatečně dlouhý kabel. V některých případech je to bohužel jediné schůdné řešení.

V případě přímého napojování mobilního zařízení na televizor pak jde o kabel  typu HDMI – HDMI (MHL), a tady se vždy vyplatí dobře si ověřit kompatibilitu typicky s mobilem.

Kterou technologii nebo zařízení jste si již v praxi vyzkoušeli?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).