Hlavní navigace

Bezdrátový router a 3G/LTE modem v jednom

23. 6. 2014
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

Se zařízením Huawei B593, které dodávají O2 a T-Mobile, lze postavit vaši domácí síť s internetovým připojením přes vysokorychlostní mobilní síť.

Čeští operátoři se pustili do budování nových sítí na bázi technologie LTE, od kterých se neočekává jen rychlé mobilní připojení, ale také bezdrátová alternativa k pevným internetovým připojením. Rychlost LTE má být dostatečná i pro připojení celých lokálních sítí v domácnostech či malých firmách. Nová technologie si však žádá i nová zařízení.

Rozhodli jsme se otestovat Huawei B593, což je bezdrátový síťový směrovač (router), který má integrovaný modem pro mobilní sítě. K internetu se dovede připojit nejen prostřednictvím LTE, ale také díky datovým technologiím mobilních sítí druhé a třetí generace. Aktuálně jej svým zákazníkům nabízejí tuzemští mobilní operátoři O2 (4 495 Kč) a T-Mobile (6 199 Kč).


Autor: Huawei

Huawei B593 – pohled na čelní stranu s kontrolkami.

Některé síťové routery umožňují připojit externí mobilní modem s podporou 3G/LTE sítí přes rozhraní USB 2.0. Do této kategorie patří námi dříve recenzované modely Asus RT-AC68U či Dovado Pro 3G/4G. Huawei B593 na rozdíl od nich má modem pro mobilní sítě již integrovaný, takže pro přístup k internetu přes mobilní síť stačí jen vložit SIM kartu.

Modem pro sítě tří generací

Sítě LTE, které jsou někdy nazývané sítěmi čtvrté generace, mohou fungovat v různých frekvenčních pásmech. Huawei B593 jich podporuje šest včetně 800 MHz, 1 800 MHz a 2 600 MHz, ve kterých vydražili volné kmitočty pro své sítě tuzemští operátoři. Huawei B593 je však kompatibilní i s datovými technologiemi užívaných v dosavadních sítích druhé a třetí generace.

Nejrychlejší datovou technologií sítí třetí generace (3G), kterou integrovaný modem podporuje, je HSPA+ DC (Dual Carrier), kterou svým zákazníkům nabízí i tuzemští mobilní operátoři. Stejně tak pomalejší HSPA+ a HSDPA/HSUPA, s nimiž je rovněž zabudovaný modem bezdrátového routeru Huawei B593 kompatibilní.

Integrovaný modem je schopen přístupu k internetu i prostřednictvím starších sítí druhé generace (2G), v nichž podporuje datové technologie GPRS a EDGE. Jejich rychlostní možnosti jsou však naprosto nedostatečné pro zajištění internetového připojení sdíleného v lokální síti mezi několika zařízeními, anebo uživateli.

Rychlost? LTE zastíní ADSL/VDSL

Huawei B593 teoreticky umožňuje připojení o rychlosti až 100 MB/s v LTE síti, eventuálně až cca 42 Mb/s v síti třetí generace díky HSPA+ DC. V případě mobilního připojení ale obvykle platí, že rozdíl mezi teoretickým maximem a reálnou rychlostí je obrovský. My jsme si vyzkoušeli připojení prostřednictvím LTE v síti operátora O2 v obci Jesenice u Prahy.

Mapa pokrytí LTE od O2 v obci Jesenice u Prahy k 15. 6. 2014
Autor: Telefónica / O2

Dostupnost LTE v síti O2 v obci Jesenice u Prahy k 15. 6. 2014.

Zde O2 již před dvěma roky zahájilo provoz LTE sítě ještě dlouho před vydražením kmitočtů k budování sítě s chystaným takřka celorepublikovým pokrytím. Huawei B593 se obci Jesenice během našeho týdenního testování dokázal připojit k internetu s průměrnou rychlostí přibližně 25 Mb/s pro stahování dat (download) a cca 19 Mb/s pro odesílání dat (upload).

Nejde sice o rychlosti, které by naplňovaly velká očekávání vkládaná do LTE, ale na druhou stranu v řadě lokalit si o takové reálné rychlosti stahování přes pevné připojení mohou zákazníci telekomunikačních operátorů nechat jenom zdát. Naměřenou rychlost odesílání pak široce dostupné pevné služby vůbec nenabízí.

Uvedených rychlostí jsme dosáhli bez přídavných antén. Huawei B593 má interní anténu, ale rovněž disponuje dvěma konektory RS-SMA pro připojení externích antén (nejsou součástí balení), které se hodí v oblastech se slabším signálem. To však nebyl náš případ, protože modem indikoval výborný signál (5/5) a pouze příležitostně velmi dobrý signál (4/5). O dobrém pokrytí v dané lokalitě svědčí i mapka výše.

Jen průměrný bezdrátový router

Konstrukčně je Huawei B593 bezdrátový směrovač orientovaný na výšku, takže na stole zabírá méně místa a snadno jej lze umístit třeba na poličku. Na druhou stranu je poměrně vratký, takže uživatelé by si měli dávat pozor na příliš napnuté kabely, protože router se relativně snadno převrátí. Podstava je sice mírně rozšířená pro vyšší stabilitu, ale evidentně to nestačí.

Na čelní straně zařízení je skupina modrých LED kontrolek, z nichž nejdůležitější je již výše zmíněný pětistupňový ukazatel síly signálu a indikátor typu sítě, do které je mobilní modem právě připojen. Průduchy pro čistě pasivní odvod tepla z útrob zařízení jsou pouze na jeho tenké vrchní straně, nad kterou by tak mělo být dost volného prostoru pro proudění vzduchu.


Autor: Huawei

Huawei B593 – pohled na přední stranu s viditelnou vrchní stranou, kde jsou chladící průduchy.

Z hlediska fyzického připojení zařízení je vše podstatné na zadní straně. K dispozici jsou celkem čtyři zásuvky LAN pro tradiční síťové kabely s koncovkou RJ-45. Ty samozřejmě slouží k připojení počítačů a dalších stacionárních zařízení. Podporují však rychlost vždy nanejvýš 100 Mb/s. Standardem se přitom pro dražší zařízení dnes stala rychlost desetkrát vyšší.

Chybí WAN rozhraní, takže na první pohled se může zdát, že jediným možným způsobem připojení k internetu je integrovaný mobilní modem. Jednu z LAN zásuvek však lze přenastavit jako WAN rozhraní pro alternativní způsob připojení k internetu. Není to však zrovna lehké a přibalený manuál se vůbec o této eventualitě nezmiňuje.


Autor: Huawei

Huawei B593 – pohled na zadní stranu s napájecím vstupem, portem USB 2.0, dvěma zdířkami RJ-11 pro připojení telefonů a rozhraním LAN se čtyřmi porty. Samostatné rozhraní WAN chybí.

Router může sloužit zároveň jako přístupový bod (access point), takže jeho prostřednictvím lze vybudovat lokální bezdrátovou síť Wi-Fi (b/g/n). Přístupový bod svými parametry však dnešní optikou odpovídá slabému průměru. Umožňuje provozovat síť pouze v tradičním pásmu 2,4 GHz. Provoz sítě ve vyšším pásmu 5 GHz bohužel nenabízí, přestože podporovaný standard IEEE 802.11n by to umožňoval.

Nepřekvapí tedy, že teoretickým rychlostním stropem bezdrátové sítě je 300 Mb/s. Neduhem je podprůměrné pokrytí bezdrátovou sítí, o kterou se stará interní anténa. Konektor pro připojení externí antény chybí stejně jako nějaká alternativa k technologiím typu AiRadar (Asus) či SmartBeam (D-Link) pro dosažení lepšího pokrytí a optimalizaci vysílání signálu k aktivním zařízením.

Při testování měl Huawei B593 co dělat, aby Wi-Fi sítí uspokojivě pokryl byt 2+1. Přitom byl umístěn zhruba v jeho středu a v okolí se nenacházela jiná síť, která by způsobovala rušení. Možnost manuální regulace vysílacího výkonu ve webové administraci tak do značné míry postrádá smysl, jelikož výraznější nežádoucí přesah signálu hrozí opravdu jen v menších bytech.

Bezpečnostní standard splněn

Z hlediska bezpečnosti Huawei B593 disponuje běžnou základní výbavou. Bezdrátovou síť je možné zabezpečit pomocí technologií WEP nebo WPA/WPA2. Na výběr je mezi šiframi TKIP a AES či jejich kombinací. Ze skupin autentizačních metod je podporována pouze základní WPA/WPA2 Personal, nikoliv sofistikovanější WPA/WPA2 Enterprise.

V praxi to znamená, že podporována není autentizace přes RADIUS server, což zamrzí hlavně náročné uživatele, ale pro většinu domácností a menších firem, jimž je Huawei B593 určen, bude dostačovat k zabezpečení sítě klasické heslo, tedy pre-shared key (PSK). Jedinou alternativní metodou autentizace představuje již dobře známá technologie Wi-Fi Protected Setup (WPS).


Autor: Huawei

Huawei B593 – pohled na přední stranu a pravou boční stranu.

Do chráněné sítě tak lze nové zařízení jednoduše připojit stisknutím tlačítka WPS na boční straně routeru. Technologii WPS je možné přes webové administrační rozhraní vypnout. Také zde lze nastavit další bezpečnostní funkce. Například je možné povolit přístup do sítě jen konkrétním zařízením dle jejich MAC adresy.

MAC adresa je jedinečný identifikátor každého zařízení (resp. jeho síťového rozhraní), kterému se rovněž říká adresa hardwarová či fyzická. Huawei B593 umožňuje vpustit do sítě zařízení jen s konkrétní MAC adresou (funkce whitelist), nebo naopak zpřístupnit síť všem zařízením kromě těch s explicitně uvedenými MAC adresami (funkce blacklist/blocklist). V praxi se hodí spíše první možnost.

Ve výbavě se najdou i další bezpečnostní nástroje. Firewall doplňuje filtr umožňující blokovat přístup na konkrétní webové stránky na základě jejich adresy (URL). Huawei B593 podporuje také VLAN pro segmentaci sítě, která se zejména ve firemním prostředí používá kromě jiného rovněž z bezpečnostních důvodů.

Funkce separátní bezdrátové sítě pro hosty explicitně dostupná není, ale díky možnosti provozovat na sobě nezávislé různé Wi-Fi sítě lze přece jen izolovanou síť pro hosty připravit. Svým způsobem je možné za bezpečnostní funkci považovat také tlačítko, kterým lze vypnout Wi-Fi v době nepoužívání. Takové tlačítko se dnes už příliš často nevidí, ale může se hodit.

Sdílení tiskárny nebo multimédií

Router disponuje rozhraním USB 2.0 zastoupeným jedním portem v zadní části a jedním na boku přístroje. Majitele starší či levnější tiskárny bez vlastních síťových funkcí zřejmě potěší, že ji právě přes rozhraní USB 2.0 mohou sdílet v síti nezávisle na jakémkoliv počítači. Router má zabudovaný jednoduchý tiskový server (print server).

Přes USB 2.0 lze rovněž připojit flash disk nebo externí disk, jehož obsah je možné sdílet v síti. Router ale podporuje pouze starší souborové systémy FAT16 a FAT32. S jejich nástupci NTFS a ExFAT není kompatibilní. To pro méně zdatné uživatele může být problém, protože samotná Windows média s kapacitou přesahující 32 GB dovolí formátovat jen se souborovými systémy NTFS či ExFAT.


Autor: Huawei

Huawei B593 – pohled z úhlu, kde lze vidět boční port USB 2.0, chladící průduchy na horní straně a rozšířenou, ale přesto nepříliš stabilní podstavu.

Směrovač má integrovaný jednoduchý DLNA server, díky němuž lze z flash disku či externího disku v rámci místní sítě přehrávat video, poslouchat hudbu a prohlížet fotografie prostředním různých zařízeních s podporou DLNA jako jsou chytré televizory, multimediální centra, domácí kina, herní konzole a s patřičnou aplikací také mobilní zařízení v čele s chytrými telefony a tablety.

Podpora SMS a volání přes internet

Huawei B593 má dvě zdířky RJ-11 pro připojení klasických telefonních přístrojů za účelem telefonování přes internet (VoIP). Rychlost a odezva LTE sítí by k tomu měla být dostatečná, což jsme si při testování ověřili. Pro zajištění kvality hovoru Huawei B593 díky funkci QoS  automaticky upřednostňuje volání před jinými on-line aktivitami, takže by se nemělo stát, že například kvůli stahování souborů bude „zlobit“ telefonování přes internet.

Stačí si tedy vybrat z nabídky některého z VoIP operátorů, kterých na českém trhu působí celá řada. Někteří dnes působí zároveň jako virtuální mobilní operátoři, kdy nabízí zvýhodněné balíčky pro pevné i mobilní volání. Zatím je ale háček v tom, že internetové volání generuje vysoký přenos dat, což z hlediska nabídky mobilních datových tarifů je problém, ale o tom až později.

Huawei B593 díky vložené SIM kartě také umožňuje odesílat a přijímat krátké textové zprávy (SMS) prostřednictvím svého webového rozhraní kompatibilního napříč obvyklými prohlížeči. Výrobce ale bohužel tuto funkci zanechal polovičatou. Chybí totiž jakákoliv forma upozornění na příchozí zprávy.

Malá odbočka: LTE v České republice

Čeští operátoři s budováním LTE sítí teprve začínají. Pokryté oblasti zatím připomínají malé ostrůvky v širém oceánu. Společnosti O2, T-Mobile a Vodafone se však vydražením kmitočtů loni v listopadu zavázaly, že v následujících letech zajistí „celorepublikové“ novými LTE sítěmi. Neměla by se tak opakovat situace s 3G sítěmi.


Autor: Telefónica / O2

Mapa pokrytí LTE sítí operátora O2 k datu 15. června 2014.

Je tu ale jiný problém. Veškeré maloobchodně nabízené tarify pro mobilní připojení v současnosti mají datový limit. Po jeho překročení až do dalšího zúčtovacího období klesá přenosová rychlost na hranici použitelnosti i pro tak základní internetové aktivity, jako je prohlížení webových stránek nebo přístup k elektronické poště.

Pokud se mají naplnit velká očekávání vkládaná do LTE sítí, musí být datové limity zrušeny nebo velmi výrazně navýšeny. Operátoři si však dosud trvají na svém, že potřebují regulační opatření, aby vinou úzké skupiny zákazníků nedocházelo k přetěžování sítě, které by mělo dopad na všechny zákazníky. To nikdo nezpochybňuje, ale všeho s mírou.


Autor: T-Mobile

Mapa pokrytí LTE sítí operátora T-Mobile k datu 15. června 2014.

Zajistit bezproblémový chod sítě má série opatření nazývaná Fair User Policy (FUP), což lze volně přeložit z angličtiny do češtiny jako pravidla férového využití. Jenže čeští operátoři za zkratku FUP skrývají prvořadě datové limity, které jsou natolik nízké, že neumožňují využít potenciál současných sítí třetí generace, natož nových sítí na bázi LTE technologie.

Operátoři se sice hájí, že pouze malá část zákazníků limity překračuje, takže podle jejich závěrů jsou limity dostatečné. Jenže faktem je, že spousta zákazníků své internetové aktivity reguluje právě s ohledem na nízký datový limit, takže ve svých přenosných počítačích a mobilních zařízeních hojně využívají podporu Wi-Fi sítí.


Autor: Vodafone

Mapa pokrytí LTE sítí operátora Vodafone k datu 15. června 2014.

Proč operátoři takto svazují své zákazníky? Můžeme jen spekulovat, že dosavadním důvodem je nízká celková kapacita sítě, která prostě otevření datových kohoutků nedovolí. Nezbývá než doufat, že i díky nové páteřní infrastruktuře budou LTE sítě mít dostatečnou kapacitu, aby datové limity byly alespoň vyšší, anebo striktně nepostihovaly veškerý datový provoz.

Méně striktní podmínky datových limitů se již objevují. Nesměle, ale přece. Doufejme, že jde zatím jen o příslovečné první vlaštovky, protože jinak se může stát, že naděje vkládané do LTE zadupou do země tvrdé umělé překážky. Teprve s jejich omezením nebo zrušením bude možné naplno využít výhod zařízení jako je právě Huawei B593.

Hodnocení

Pokud se na Huawei B593 podíváme jako na bezdrátový router, tak v rámci současné nabídky na trhu se řadí mezi průměrná síťová zařízení, které v žádném případě nekoresponduje s cenou více než 6000 Kč, kterou si za tento přístroj účtuje T-Mobile (nedotovaná cena). Jenže výraznou přidanou hodnotou je integrovaný 3G/LTE mobilní modem.

Navíc z technického hlediska stojí za pozornost podpora běžných telefonních přístrojů pro volání přes internet. Připojit lze hned dva aparáty, které budou funkční zcela nezávisle na jakémkoliv počítači v síti. Ve výsledku tak jde o zajímavé zařízení, které na českém trhu v tuto chvíli nemá mnoho alternativ.

Každopádně vzhledem k datovým limitům zatím nelze Huawei B593 a LTE doporučit jako řešení pro domácnosti či malé firmy, ale lze si představit, že chalupářům a chatařům tato kombinace přijde vhod. Až k jejich dovolenkové nemovitosti dorazí signál nové LTE sítě, může být Huawei B593 velmi šikovným řešením zajišťujícím lokální síť i připojení k internetu.

Na chalupě či chatě přece jen nebývá intenzita využití internetu tak velká, takže datový limit může být dostačující. Navíc nároky na počítačovou síť v podobných objektech obvykle nejsou vysoké jako v domácnosti, kde uživatelé tráví vesměs celý rok. Pak nemusí tolik vadit, že Huawei B593 coby router svou výbavou neohrožuje vyšší modely dnes běžně dostupné na trhu.

BRAND

Pro: integrovaný 3G/LTE modem, podpora VoIP s klasickými telefonními přístroji, možnost sdílení multimédií z flash disku nebo externího disku.

Proti: poměr cena/funkce směrovače, externí antény pro mobilní síť nejsou součástí balení, nižší rychlost LAN rozhraní (do 100 Mb/s), slabší podpora Wi-Fi (rychlost průměrná a dosah podprůměrný).

Věříte, že v dohledné době operátoři přizpůsobí či zruší datové limity pro smysluplné využití LTE připojení?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).