Hlavní navigace

Osvětlení, přírodní světlo

Koncept chytré domácnosti přináší také nové možnosti, jak efektivně a úsporně vyřešit umělé osvětlení. Vedle toho nabízí také zajímavá řešení dekorativního osvětlení i praktický přístup k tomu přírodnímu, tedy dennímu světlu.

Základní prvky chytré domácnosti z oblasti řešení umělého osvětlení je možné aplikovat bez jakýchkoliv stavebních úprav. Postačuje do stávajících svítidel mezi elektrickou objímku a žárovku našroubovat chytrý prvek přinášející nové možnosti ovládání osvětlení i bez dalších zásahů do elektroinstalace. Stávající vypínač pozbývá smyslu, jeho úlohy se ujímá právě onen chytrý prvek.

Prvním benefitem je samozřejmě dálkové ovládání osvětlení. Zvolit lze levnější řešení s infračerveným ovladačem, jehož úlohu může převzít vyspělý universální dálkový ovladač, který v chytré domácnosti je schopen ovládat široké spektrum zařízení od televizoru a další černé elektroniky přes vytápění a klimatizaci po bezpečnostní a dohledové systémy.

Druhou možností je využití technologie počítačové sítě, kdy se pak ovládání může přesunout do chytrého mobilu nebo tabletu. Díky jednoduché aplikaci lze jakékoliv světlo v bytě či rodinném domku ovládat z jednoho místa kdekoliv v domácnosti nebo i mimo ní prostřednictvím Internetu.


Foto: Elko EP

Vedle samotného dálkového vypínání a zapínání je možné také ovládat intenzitu osvětlení. Další funkce pak může nabídnout přímo již zmiňovaný chytrý prvek zapojený mezi elektrickou objímku stávajícího svítidla a žárovku. Jde například o baterii pro zajištění alespoň základního osvětlení i během výpadku dodávky elektřiny nebo pohybový senzor automaticky aktivující osvětlení.

To je ovšem jen malá ochutnávka toho, co koncept chytré domácnosti může v oblasti interiérového osvětlení nabídnout. Plného potenciálu moderních technologií se může využít až při rozsáhlejších stavebních úpravách nebo nové výstavbě. Osvětlení chytré domácnosti totiž není jen o jeho pohodlném ovládání, ale vůbec o celkové nové koncepci.

Text pokračuje dále ve speciálu o chytré domácnosti.

Lamax Tech GentiLight: geniální koncepcí, ovládáním i výkonem

UVNITŘ GALERIE – Hledáte šikovnou lampičku k počítači nebo k televizoru? Vyzkoušeli jsme novinku, která vás vysloveně dostane! Nejen designem, ale i funkčností.

Doba čtení: 4 minuty

iNELS Home Control dostupný už i v hodinkách

Aplikace pro tzv. Smartwatch, tedy chytré hodinky, dovoluje řídit chytrý dům vybavený elektroinstalací od společnosti Elko EP.

27. 11. 2015 12:00
Doba čtení: do minuty

IQ bydlení do každé domácnosti

Loxone Miniserver Go je nový bezdrátový systém představující srdce IQ domu. Bez sekání do zdí ho tak můžete vybavit spoustou chytrých funcí.

29. 9. 2014 6:30
Doba čtení: do minuty

Bydlete chytřeji, levněji a bezpečněji

Systém inteligentní domácnosti Siemens Synco living dovoluje ovládat vše možné i nemožné. Například si přes mobil zkontrolujete zda jste zavřeli okna.

31. 7. 2014 11:45
Doba čtení: 1 minuta

Žárovka s muzikou

Že jsou LED žárovky s Wi-Fi nebo Bluetooth, na to jsme si už vcelku zvykli. Ale žárovka se zabudovaným reproduktorem? To tu ještě nebylo!

Doba čtení: do minuty

Ledeos Home a Linear, aneb Výborná česká prácička

Propracovaný návrh, bytelný hliníkový plech, nebo profil, parádní americké LED diody a výborné zpracování. To jsou česká LED svítidla nejen do bytu.

13. 6. 2014 0:00
Doba čtení: 7 minut

Za „ledkami“ do Berouna

Na ploše přes 2 000 m2 tu najdete „showroom“ věnovaný LED, úsporným a halogenovým svítidlům a nejrůznějším světelným zdrojům.

Doba čtení: 1 minuta

Speciální displej pro chytrý dům

Security Touch Screen STS7000 je společný výrobek iControl Networks a Netgear a představuje inteligentní dotykový displej pro chytré bydlení.

5. 6. 2014 9:00
Doba čtení: do minuty

Nahraďte LED žárovky…

Společnost Ledeos vyrábějící v Česku kompletní LED svítidla, přichází s novými variantami svého vnitřního osvětlení.

Doba čtení: 1 minuta

Nejen hezčí „ikonky“

Nové grafické rozhraní dostal systém chytrého bydlení inHome, ale nejde jen o něj. Přepracována byla i jeho logika.

26. 5. 2014 9:00
Doba čtení: do minuty

Specialitka do designových i docela obyčejných svítidel

LED modul Ledeos Monkey byl speciálně vyvinut jako náhrada za nejrůznější typy žárovek do stávajících svítidel, které jejich majitelé nechtějí měnit.

21. 5. 2014 9:30
Doba čtení: 1 minuta

LED pro techniky

Jako náhrada tradičních 25wattů poslouží LED žárovka vhodná – díky svému vnitřnímu uspořádání – zejména do technických prostor či zakrytých svítidel

Doba čtení: do minuty

Klasické tvary na postupu

Philips oznámil, že v září uvede i na český trh LED žárovky provedené v klasickém tvaru a s čirým sklem. Zatím je u nás nabízí jen Panasonic.

Doba čtení: 1 minuta

Světlo do tvrdých podmínek

Immax uvádí LED pásek s krytím IP67, tedy odolný proti prachu i vodě, který je bez silikonu a pod vodou má svítit až 168 hodin, a to bez výpadku!

12. 5. 2014 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Jednoduchá „dvacítka“

Pro patici E27 byla uvedena nestmívatelná LED žárovka se světelným tokem 160 lumenů, který zhruba odpovídá 20wattové žárovce.

9. 5. 2014 9:00
Doba čtení: do minuty

Lampička zcela jinak

Ve třech barvách uvádí společnost Immax překvapivě řešenou stolní LED lampičku vybavenou dokonce pohotovostní svítilnou.

6. 5. 2014 10:30
Doba čtení: 1 minuta

Pohrajte si s barvami

MSLB5RGB je LED pásek s diodami, které mohou – podle potřeby – svítit nejrůznějšími barvami v rámci modelu RGB.

Doba čtení: do minuty

Světlo nejen pro chalupáře

Bateriový LED reflektor nabídne – v rámci verze – světelný výkon od 450 do 1800 lm a pracuje na akumulátory typu lithium-ion.

24. 4. 2014 9:00
Doba čtení: do minuty

LED žárovky Immax: kvalitní odvod tepla, výborné ceny a 3 roky záruky

LED žárovky jsou čtenářsky velice atraktivní. Dnes tu pro vás máme jednu malou značku, která ovšem nepostrádá slušné výrobky za výborné ceny.

Doba čtení: 11 minut

Spínání podle Frankfurtu

K časovému ovládání spotřebičů poslouží spínací hodiny s jednokanálovým přijímačem zajišťujícím naprosto přesný čas. Nemusíte se tak o nic starat.

Doba čtení: 1 minuta

Chytrá domácnost podle Samsungu

Na výstavě Design Week v Miláně ukázala společnost svou představu inteligentního bydlení v podobě tzv. „Premium House“.

14. 4. 2014 9:00
Doba čtení: 1 minuta

iNELS: Pár obrazových postřehů ze showroomu

V souvislosti s rozhovorem s Václavem Mahdalem jsme navštívili i showroom Elko EP. Tady je pár obrazových postřehů.

9. 4. 2014 9:00
Doba čtení: do minuty

Pro všechny možné druhy patic

Společnost AT Computers začala nově nabízet LED žárovky značky Samsung. K dispozici budou s nejrůznějšími paticemi.

Doba čtení: 1 minuta

Vytvořte si vlastní atmosféru

Elko EP uvedlo dvě nové LED žárovky s RF modulem. Výsledkem je několik možných způsobů ovládání a v jednom případě i světelných režimů.

Doba čtení: 1 minuta

Nová verze operačního systému pro IQ dům umí i FVE

Loxone Electronics, výrobce systému pro chytré domy založené na Miniserveru, přichází s novou verzí operačního systému. K dispozici je zcela zdarma.

31. 3. 2014 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Immax LED Lamp: parádní kousek za dostupnou cenu

Je elegantní, široce regulovatelná a hodně univerzální. Posvítíte si s ní, dobijete mobil, zkouknete čas a datum a třeba i teplotu ve vaší místnosti.

Doba čtení: 6 minut

Stmívání pro všechny druhy světel

Elko EP uvedlo univerzální stmívací člen RFDEL-71M, který si poradí s nejrůznějšími druhy osvětlení, včetně LED žárovek či úsporných zářivek.

26. 3. 2014 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Domácí automatizace v nadstandardním bydlení

V Praze 6 Břevnově se právě dokončuje komorní projekt sedmi bytů jejichž součástí je i systém inteligentní domácnosti Tecomat Foxtrot.

18. 3. 2014 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Chytrá žárovka (nejen) pro hračičky

Chytré nejsou jen domy, ale i dokonce i samotné žárovky. Jednu takovou uvedl Sunnysoft a pracuje s Bluetooth a RGB spektrem.

Doba čtení: 1 minuta

Nahlédněte do současnosti i budoucnosti chytrého bydlení

S Václavem Mahdalem majícím u Elko EP na starosti klíčové zákazníky jsme si povídali nejen o chytrém bydlení systému iNELS, ale i o jeho budoucnosti obecně vzato.

Doba čtení: 8 minut