Hlavní navigace

Ledeos Home a Linear, aneb Výborná česká prácička

13. 6. 2014
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Ledeos
Propracovaný návrh, bytelný hliníkový plech, nebo profil, parádní americké LED diody a výborné zpracování. To jsou česká LED svítidla nejen do bytu.

Nedivte si, že jsem byl nadšen! Potvrdit enormní dobu životnosti „ledek“ ale pochopitelně nemohu. Padesát, resp. osmdesát tisíc hodin by dalo pořádně zabrat a recenzi byste si přečetli za pomalu deset let (tedy kdyby svítily nepřetržitě). To, co potvrdit mohu, je vedle výše uvedeného, i to, že Ledeos vyrábějící svítidla v Česku pro udávanou životnost udělal opravdu maximum!

Čtvercové svítidlo řady Ledeos Home vidíte níže, zde je jeho rámeček, který může být ze dvou materiálů. Z masivního dřeva jako na snímku, nebo z hliníku.
Autor: Ledeos

Tělo čtvercového svítidlo řady Ledeos Home vidíte níže, zde je jeho rámeček, který může být ze dvou materiálů. Z masivního dřeva jako na snímku nebo z hliníku.

Bez LED žárovek

Ledeos do svých svítidel nepoužívá LED žárovky, nýbrž přímo LED diody jako takové. Je to vidět i na fotografiích níže. À propos životnost. Použité LED diody XT-E americké firmy Cree nabízejí 50 000 hodin při teplotě 85 stupňů (že LED nehřeje, je samozřejmě jen pověra). Ledeos k nim přidává dalších třicet tisíc, a to díky vlastnímu systému chlazení zaregistrovanému jako užitný vzor. Mohu potvrdit slova z webu výrobce, že u Home a Linear je „každá jednotlivá dioda přímo spojena kovovým tepelným mostem s chladičem“. Jeho plocha je u obou svítidel skutečně obrovská a je dimenzována tak, aby vydržela dokonce i nepřetržitý provoz.

Nemusím připomínat, že u LED je právě účinný odvod tepla základním předpokladem jejich dlouhé životnosti. Ledeos si za kvalitou stojí a důkazem je nejen oněch 30 000 hodin navíc, ale i tříletá záruka. Ta ovšem vyjadřuje zhruba jen třetinu předpokládané životnosti při nepřetržitém svícení.

A než se podíváme na oba výrobky, dvě drobné poznámky. Někdy není třeba kupovat od Ledeosu kompletní svítidlo. Stačí použít to staré a zakoupit pouze „šikovnou opici“ (já spíše v této souvislosti myslím na „oslíka“), tedy modul Monkey, který se přichytí prostými magnety.

Více jsme o tomto modulu psali zde. 

Pokud jde o barevnou teplotu bílého světla, můžete si vždy vybrat mezi třemi variantami LED diod: teplé bílé světlo (3 000 K), neutrální bílé světlo nejvíce se blížící běžnému dennímu (4 600 K) nebo studené bílé světlo (6 000 K) vhodné typicky do pracovních prostor, sklepa či třeba technické místnosti.

Ty drobné „ďubky“ ke kterým vedou dráty, jsou výkonové LED diody, uprostřed je pak zdroj. Ledeos Home 10W používá čtyři LED, vyšší verze šest (na snímku).
Autor: Ledeos

Ty drobné „ďubky“ ke kterým vedou dráty, jsou výkonové LED diody, uprostřed je pak zdroj. Ledeos Home 10W používá čtyři LED, výkonnější verze (na snímku) šest.

Ledeos Home 10W: perfektní zpracování i provedení, řada rámečků

Základem svítidla je dvoumilimetrový hliníkový plech ke kterému je zdroj dávající na výstupu 18 V (viz foto výše) a maximálně 70 mA, přinýtován, což je pochopitelně nutné ocenit. Čtyři LED diody v rozích jsou napojeny do vlastních tištěných spojů, které na plechu spočívají celou plochou, takže je zajištěn nadmíru kvalitní odvod tepla. Je to znát i za provozu, kdy na těle svítidla po hodině bez problémů udrží ruku i dítě a teprve po nějakých třech hodinách nepřetržitého svícení se tělo kompletně prohřeje až do krajů.

Jak mi bylo řečeno, je Home – a ostatně i Linear – koncipován pro nepřetržitý provoz a odvod tepla je tudíž naddimenzován. I to mohu potvrdit a rozhodně také pochválit! Navíc to výrazně zvyšuje naději na to, že LED vydrží tak dlouho, jak výrobce slibuje, s čímž je neustále obecně vzato problém.

Zkoušené světlo s příkonem deset wattů (na snímku výše je Ledeos Home 20 W) odpovídá udávaným světelným tokem 924 lumenů – podle výrobce – 70 wattům u klasické žárovky. Podle parametrů EU, kterými se na digiroom.digizone.cz řídíme, je rozsah 920 – 970 lumenů ekvivalentem 75 W, takže ještě o chloupek výše.

Pokud by se vám to zdálo málo, sáhnout můžete i po verzi s 20 W (náhrada 140 W žárovky), resp. 30 W odpovídající ekvivalentu 200 wattové klasické žárovky. Opět – zdůrazňuji – podle výrobce.

Jak bylo řečeno výše, na výběr máme LED diody ve třech barevných teplotách bílého světla. Sklo u krycího rámečku můžete mít ve dvou verzích, rámeček samotný je pak vedle dřeva, případně mořeného dřeva ve variantách buk, rustikal, olše a ořech (základem je vždy masivní buk – viz foto výše), k dispozici i v hliníku. A to ve třech povrchových úpravách: stříbrný elox, světlý nerez nebo tmavý nerez. A aby toho nebylo málo, máte – v případě hliníku – k dispozici i tři šířky rámečku, dřevěný má vždy 35 mm. Prakticky vše si přehledně zvolíte na webových stránkách, kde si můžete vybrat i mezi dvěma druhy skel. Co chybí, je výběr barevné teploty.

Ledeos Home – všechny varianty dřevěného rámečku.
Autor: Ledeos

Ledeos Home – všechny varianty dřevěného rámečku.

Svítidlo se dá montovat dvěma způsoby. Buď přišroubováním hliníkového korpusu rovnou do stropu, nebo jeho zavěšením přes speciální perka typicky do vyříznutého sádrokartonu, tedy do podhledu. Pak z něj vlastně vidíte jen výše zmiňovaný rámeček, který si zvolíte podle svých potřeb a vkusu. Ať už ho ale instalujete jakkoli, vždy dostanete nadstandardní tříletou záruku. A musím říci, že výsledek byl – alespoň v zapůjčené desetiwattové podobě – velice působivý!

I přes zabudování čtyř velice výkonných LED z nichž je každá ekvivalentem skoro 20 wattové žárovky (celek beru jako ekvivalent 75 W) není třeba se při instalaci jakkoli zabývat nějakým dodatečným odvodem tepla. Problémem tak podle výrobce není ani montáž do zateplených podhledů či stěn, což je dnes hodně aktuální. V tomto ohledu se kloním k tomu, že Ledeos Home je lepším řešením než klasická podhledová svítidla a je škoda, že výrobce nedělá i variantu do koupelny a variantu venkovní. V každém případě jsem byl natolik spokojen, že si je hodlám do zatepleného podhledu v předsíni pořídit. Po problémech, které jsem měl s klasickými podhledovými svítidly a v menší podobě i s jejich obdobami s LED, je tohle myslím podstatně lepší a trvanlivější řešení.

Hodnocení

pro: excelentní odvod tepla, výtečné zpracování i návrh, prodloužená záruka, možnost montáže i do zateplených podhledů
proti: nic, ale verze do koupelny či ven by se opravdu hodila

Zapůjčený Ledeos Linear 40W (verze s 10 a nikoli 12 LED). Držáky tělesa mohou být buď takovéto, nebo se za příplatek dodává drátová varianta. Krycí plexisklo z jednotlivých LED diod vymaluje přesně ten „hvězdičkový“ efekt, který vidíte na snímku.
Autor: Ledeos

Zapůjčený Ledeos Linear 40W (verze s 10 a nikoli 12 LED). Držáky tělesa mohou být buď takovéto, nebo se za příplatek dodává drátová varianta. Krycí plexisklo z jednotlivých LED diod vymaluje přesně ten „hvězdičkový“ efekt, který vidíte na snímku.

Ledeos Linear 40W: bytelná náhrada zářivky s výtečným odvodem tepla

Řada Linear začíná na 20 W, pokračuje přes zapůjčených 40 (přesněji řečeno 42) a 50 wattů a výkonnostním vrcholem je 60wattové svítidlo v ceně od 3.890 Kč a světelným tokem až 5 865 lm, takže podle výrobce nahrazuje dvojici 58 W zářivkových trubic.

Řada Linear se rozlišuje i podle barevné teploty (k dispozici jsou všechny tři – viz výše), typu krycího plexiskla, provedení (vnitřní, venkovní s krytím IP65) a také délky svítidla jako takového. Ta jde od 60 do 150 cm a v případě zapůjčeného svítidla má kompromisních 100 cm. Prakticky vše si při výběru přehledně navolíte na webu výrobce, chybí zejména jen barevná teplota.

Doplňková výbava je ovšem ještě obsáhlejší, protože je tu řada volitelných položek, jako osazení LED diod sekundární optikou (zapůjčený kus ji neměl), možnost závěsného lankového systému a například také objednání speciální úpravy povrchu (elox, galvanické pokovení, práškový komaxit).

Ledeos Linear – detail hliníkového profilu.
Autor: Ledeos

Ledeos Linear – detail hliníkového profilu.

Tělo svítidla je vyrobeno z hliníkové slitiny a základem je členitý, a také bytelný, profil s dvoumilimetrovými stěnami, zajišťující vynikající odvod tepla (viz foto). Krycí plexisklo v zapůjčeném světle příjemně rozptylovalo dvanáct samostatných výkonových LED diod s nažloutlým světlem, které jsou taktéž připevněny do firemních tištěných spojů a celou plochou leží na hliníkovém profilu.

Ledeos Linear – zdroj je připevněn na profilu shora, ale můžete si pořídit i verzi bez něj, resp. ho umístit jinam.
Autor: Bohumil Herwig

Ledeos Linear – zdroj je připevněn na profilu shora, ale můžete si pořídit i verzi bez něj, resp. ho umístit jinam.

Vyzařovací úhel použitých LED diod (viz detail LED níže), které jsou stejné jako u Home, je i zde 115°, nicméně jejich zapuštění do profilu uvnitř vysokého asi 27 mm výsledný úhel o něco zmenší.

Zpracování svítidla je solidní, i když řez hliníkového profilu by mohl být čistší, ale jak mi bylo řečeno, už se to řeší v souvislosti s výstavbou nového provozu. Momentálně se profily na dané délky upravují externě.

V každém případě se Linear rozehřívá hodně pomalu (LED diody samozřejmě startují, a zhášejí se, okamžitě) a i na tom je vidět výtečný odvod vyzařovaného tepla. I když by se mohlo zdát, že diskrétní diody klasickou zářivku svítící ve vysloveně celé délce nenahradí, je to otázkou konkrétních potřeb. A i když krycí plexisklo rozptylovalo světlo velice slušně, je zřejmé, že pro některé aplikace se dodatečná optika hodí. Jinak má řešení Linear samé výhody, včetně umístění do tvrdších provozů díky verzi s vyšším krytím. V porovnání se zářivkami je samozřejmostí okamžitý náběh, nesrovnatelně vyšší efektivita světelného zdroje a také životnost, která nesouvisí s počtem zapnutí či celkovou dobou svícení.

cif - debata 2

Hodnocení

pro: excelentní odvod tepla, výtečný návrh, prodloužená záruka, možná montáž i na stěnu (vodorovně!)
proti: řez hliníkového profilu by mohl být čistší (většinou je ale zakryt)

Ledeos Linear – detail LED diod a tištěných spojů.
Autor: Bohumil Herwig

Ledeos Linear – detail LED diod a tištěných spojů.

Koupili byste si svítidlo s pevně zabudovanými LED diodami?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).