Hlavní navigace

Šéf CZ.NIC Ondřej Filip se stal jedním ze světových „strážců internetu“

13. 5. 2022

Sdílet

Ondřej Filip - CZ.NIC Autor: CZ.NIC

Výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip se stal jedním ze “strážců klíče k internetu”. V sídle organizace ICANN ve Virginii se sešli internetoví odborníci, aby znovu podepsali záznamenové kořeny zóny, tedy DNS root zone. Filip tam byl jmenován do funkce Cryptographic Officer.

“Ondřej Filip se tímto stal jedním ze čtrnácti důvěryhodných zástupců celosvětové internetové komunity (Trusted Community Representatives), kteří mají klíče k trezoru, v němž jsou uloženy přístupové údaje k takzvanému hardware security module, jehož iniciace je nezbytná k celému procesu podepisování kořenové zóny. Ondřej Filip střídá ve funkci Nizozemce Olafa Kolkmana, jež zastával tento post od roku 2010,” shrnuje CZ.NIC.

“Musí se sejít alespoň tři ze sedmi z jednoho pobřeží. Jsme rozděleni do dvou týmů (East a West) a každý tým obvykle podepisuje jednou za půl roku, tedy celkově se ceremonie konají čtyřikrát ročně,” uvedl Filip k procesu.

Pro český internet je to další z úspěchů v krátké době. Jan Gruntorád byl nedávno uveden do celosvětové internetové síně slávy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).