Hlavní navigace

ICANN

Internet už je v rukou ICANN. Americká vláda se vzdala vlády nad DNS

Systém DNS přechází definitivně pod správu sdružení ICANN. Historický okamžik byl stanoven na prvního října letošního roku. Na poslední chvíli se proti tomu ale zvedl odpor v americkém kongresu. Nakonec to ale dopadlo tak, jak si internetová…

Jan Beránek

4. 10. 2016 11:34

Silicon Valley tlačí na americkou vládu, aby urychlila převod DNS na ICANN

Historický převod nabírá podle Facebooku, Googlu a Twitteru zpoždění.

Jan Beránek

13. 9. 2016 9:59
Doba čtení: 1 minuta

ICANN vydražil nové TLD .buy, .tech a .vip za miliony dolarů

Ačkoliv asi nepatří tyto koncovky mezi obchodně nejatraktivnější, vyšplhala se jejich cena poměrně vysoko.

Redakce

24. 9. 2014 17:42
Doba čtení: 1 minuta

Co mohou přinést nové domény od Googlu?

Spuštění nových generických domén je záležitost, kterou si nemohl nechat ujít ani Google. Ten si zažádal hned o více než stovku domén. Jistou má zatím necelou polovinu.

Jiří Průša

4. 7. 2014 12:23
Doba čtení: 2 minuty

Francie: ICANN není vhodná organizace pro řízení Internetu

Nebývale ostře se zástupci Francie pustili do organizace ICANN, která má na starosti správu internetových domén. Jablkem sváru se staly domény s koncovkou .wine a .vin.

Martin Vyleťal

26. 6. 2014 14:07
Doba čtení: 2 minuty

Kdo bude „řídit“ Internet? Američané vyzvali k hledání modelu bez USA

Americký úřad NTIA oznámil, že se chce vzdát své dohledové role nad základními stavebními kameny Internetu – systémy DNS a přidělování IP adres. Kdo bude novým „správcem“ Internetu?

David Slížek

17. 3. 2014 15:54
Doba čtení: 3 minuty

Evropská komise: Internet by neměl být „řízen“ jen z USA

Kdo má určovat pravidla, na kterých stojí základy celosvětové počítačové sítě? Diplomatické klání o vliv na fungování internetu pokračuje a své plány zveřejnila i Evropská komise.

David Slížek

12. 2. 2014 13:35
Doba čtení: 2 minuty

V prosinci nebo v lednu se otevřou registrace domén s novými koncovkami

Příznivci rozšíření počtu obecných prvořadých domén vítají nové možnosti pojmenování webů. Odpůrci namítají, že nové domény přiživí spekulaci a prodraží ochranu značky na internetu.

Marek Janouš

28. 11. 2013 11:55
Doba čtení: 1 minuta

Globální internetové orgány se chtějí rozloučit s výraznou rolí USA

Šmírování NSA důvěryhodnosti USA nepřidalo a není překvapením, že se ozývají nové snahy o urychlení většího odtržení Internetu od USA.

Daniel Dočekal

13. 10. 2013 9:14
Doba čtení: 2 minuty

ICANN uzavřel další fázi vzniku nových domén, ve hře zůstává i česká .UNICORN

Počátečním schvalovacím procesem prošlo celkem 1760 přihlášek, 121 zájemců svoji žádost stáhlo a dvě žádosti (.AFRICA a .GCC) nebyly schváleny.

Redakce

2. 9. 2013 8:55
Doba čtení: 1 minuta

Zpracováno více než tisíc žádostí o nové domény nejvyšší úrovně

ICANN oznámila, že se jí více než rok od ukončení registrační fáze podařilo zpracovat více než 1000 žádostí o nové gTLD domény. Doména .UNICORN mezi schválenými zatím není.

Martin Vyleťal

9. 7. 2013 11:45
Doba čtení: 2 minuty

Nový člen Rady ČTÚ Ondřej Filip zůstane ředitelem sdružení CZ.NIC

Filip se chce zasadit o podporu volného trhu, transparentnost a snížení byrokratické zátěže. Zůstane šéfem sdružení CZ.NIC, ale opustí funkce v OSN a organizaci ICANN.

Martin Vyleťal

4. 7. 2013 10:45
Doba čtení: 1 minuta

Jaký byl Internet v roce 1998? Bojovalo se proti monopolu a vznikla Lupa

V roce 1998 vznikl Google, byl založen CZ.NIC či vznikla Lupa.cz. Lidé se k Internetu připojovali nejvíce po dial-upu, který chtěl SPT Telecom horentně zdražit. Ale narazil.

Jiří Peterka

2. 4. 2013 0:00
Doba čtení: 12 minut

V bitvě o nové domény narazil Amazon i Google, Češi vybrali, kdo má nárok na .green

Zpracovávání žádostí o nové domény nejvyšší úrovně je v plném proudu a je poměrně napínavé sledovat, jak si jednotlivé žádosti stojí. Krom změny mechanismu přidělování priorit došlo k další významné události, k žádostem se vyjádřily jednotlivé vlády a některé jejich komentáře jsou překvapivé.

Ondřej Filip

26. 11. 2012 6:30
Doba čtení: 6 minut

Domény se rozrostou, možná až o 1 934 nových domén nejvyšší úrovně

Plných 1934 domén může rozšířit stávající necelé tři stovky domén nejvyšší úrovně – tolik žádostí bylo podáno ICANN v rámci plánu na rozšíření Internetu o zcela nové (a zcela volně používané) domény. Mezi skoro dvěma tisícovkami žádostí je i český Unicorn, mající zájem o vlastní .unicorn. A pak samozřejmě velké společnosti, které se doslova perou o generické domény -  jako třeba .app o kterou má zájem přes desítku žadatelů. Mezi žadateli o .app je mimochodem Amazon, který žádá ještě o 77…

Daniel Dočekal

21. 10. 2012 11:33
Doba čtení: 1 minuta

Doménová revoluce má zpoždění, hledá se náhrada za digitální lukostřelbu

Měla to být největší online revoluce od vzniku Internetu, alespoň tak prezentovala start nových generických domén nejvyšší úrovně (gTLDs) organizace ICANN. Jenže projekt nových generických domén provázejí od počátku problémy a pochybnosti.

Martin Vyleťal

8. 8. 2012 6:30
Doba čtení: 5 minut

Digitální lukostřelba pohřbena v Praze

Ondřej Filip z CZ.NIC se dlouhodobě věnuje tématu nových generických domén. Příspěvky z této oblasti najdou zájemci především na blogu sdružení, ale i na stránkách některých médií. Zatím poslední a velice aktuální text reaguje na zastavení procesu, při kterém mělo dojít k rozřazování jednotlivých žádostí o nové domény do jednotlivých dávek. Tento navržený mechanismus ICANN na jednom z posledních jednáních v Praze po poměrně dramatických a bouřlivých diskusích stáhl. Máme tu tedy další…

Redakce

29. 6. 2012 14:39
Doba čtení: 1 minuta

CZ.NIC a MPO podepsaly memorandum o spolupráci

Při příležitosti právě probíhajícího pražského setkání organizace ICANN podepsal ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba s Ondřejem Filipem z CZ.NIC memorandum, které navazuje na předchozí dokument uzavřený v roce 2006 s Ministerstvem informatiky. Memorandum potvrzuje mimo jiné i spolupráci v nových oblastech, zejména při podpoře IPv6.

Redakce

27. 6. 2012 14:21
Doba čtení: 1 minuta

Google chce 101 nových generických domén, kompletní seznam v článku

V seznamu podaných žádosti o nové generické domény nejvyšší úrovně najdete ve 101 případech Google. Nikoliv přímo jako Google, ale prostřednictvím Charleston Road Registry. Podívejte se na kompletní seznam domén, které chce Google získat.  V některých případech má o domény ale zájem i více dalších subjektů. Mezi žádostmi najdete jedinou žádost z České reubliky – Unicorn, a.s. žádá o UNICORN.

Daniel Dočekal

23. 6. 2012 11:31
Doba čtení: 1 minuta

ICANN má nového výkonného ředitele

Předseda představenstva organizace ICANN Steve Crocker a provozní ředitel této instituce Akram Atallah představili dnes v Praze nového výkonného ředitele celosvětového správce sítě Internet — odcházejícího Roba Beckstroma nahradí v jeho funkci pan Fadi Chehadé. Tuto volbu komentuje na blogu CZ.NIC Ondřej Filip, který v příspěvku s názvem ICANN si do čela vybral pana neznámého, mimo jiné píše: Dnešní představení nového ředitele organizace ICANN bylo pro většinu zúčastněných obrovským překvapením…

Redakce

22. 6. 2012 17:30
Doba čtení: 1 minuta

Jaké jsou nejzajímavější žádosti o doménu nejvyšší úrovně

ICANN nedávno odkryl seznam žadatelů o nové domény nejvyšší úrovně. Pojďme se podívat, o co se v následujících měsících bude bojovat a kdo jsou nejsilnější hráči.

Ondřej Filip

21. 6. 2012 6:20
Doba čtení: 7 minut

ICANN představí v pátek v Praze svého nového šéfa

Už tuto sobotu začnou v pražském hotelu Hilton první setkání v rámci 44. mítinku organizace ICANN. Již o den dříve ale oznámí předseda představenstva Steve Crocker společně s provozním ředitelem Akramem Atallahem, kdo bude novým výkonným ředitelem celosvětového správce sítě Internet. Současnému výkonnému řediteli Robu Beckstromovi totiž končí jeho funkční období a rozhodl se už dále ve svém působení v rámci ICANNu nepokračovat. Pražské setkání pro něj tedy bude posledním v jeho současné roli.

Redakce

19. 6. 2012 16:35
Doba čtení: 1 minuta

Google chce vlastní generickou doménu, .LOL

Google si zažádal o několik vlastních generických domén nejvyšší úrovně. Vedle vcelku pochopitelné .google či .youtube ale najdete i žádost o .lol. ICANN dostal před dvě tisícovky žádostí o založení vlastních domén nejvyšší úrovně.  Zdroj: Expanding the Internet domain space a Google applies for .google, .lol generic top-level domains

Daniel Dočekal

2. 6. 2012 9:32
Doba čtení: do minuty