Hlavní navigace

Francie: ICANN není vhodná organizace pro řízení Internetu

26. 6. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nebývale ostře se zástupci Francie pustili do organizace ICANN, která má na starosti správu internetových domén. Jablkem sváru se staly domény s koncovkou .wine a .vin.

Na jubilejním 50. setkání ICANN, které probíhá tento týden v Londýně, zazněla na adresu organizace velmi silná kritika ze strany francouzské delegace. Podle jejich členů „není ICANN v současné době vhodným fórem pro diskusi o řízení Internetu.“

Kdo řídí internet 

Světový internet je dnes na klíčové úrovni spravován organizací ICANN, která je – zjednodušeně řečeno – zodpovědná zejména za správu top-level domén či přidělování IP adres, které jsou podstatné pro fungování celého DNS systému. ICANN je neziskovka sídlící v USA a správu internetu vykonává na základě smlouvy (PDF) s americkým úřadem National Telecommunications and Information Administration (NTIA), který spadá pod ministerstvo obchodu. Mimochodem – platnost smlouvy vyprší 30. září 2015 a americká vláda bude mít opci na její další prodloužení. ICANN je financován zejména z poplatků od registrátorů a ze sponzorských příspěvků. Do jeho rozhodovacích procesů se může zapojit téměř jakákoli firma nebo organizace, které se internet týká.

Francouzi vydali takto ostře laděné stanovisko poté, co se jim nepodařilo zvrátit plán ICANNu zřídit nové generické domény s koncovkou .wine a .vin.

Již v pondělí francouzská ministryně pro digitální záležitosti Axelle Lemaire na setkání v Londýně uvedla, že zřízení těchto domén, by „mohlo ohrozit přání Francie zachovat kulturní rozmanitost v zemi, jejíž některé regiony jsou dobře známé produkcí vína.“ Podle ministryně nemůže ICANN v tomto případě ignorovat veřejný zájem. Francie se obává, že by podvodníci mohli například prodávat falešné šampaňské v e-shopech umístěných na doménách s koncovkou .champagne či .wine.

Výkonný ředitel ICANNu Fadi Chehade na otázky novinářů vtipkoval, že „víno je opravdu závažná věc. Všichni máme rádi víno.“ Současně ale uvedl, že Francie ještě nevyčerpala všechny možnosti, jak zřízení zmiňovaných generických domén zabránit.

„Když se nám nepodaří prosadit to, co chceme, jsme z toho občas frustrovaní,“ prohlásil Chehade na adresu Francouzů.

MM socky3

Jejich frustrace zašla tak daleko, že chtějí zahájit jednání s dalšími evropskými státy a členy ICANN o budoucnosti řízení Internetu. Francie ale není zdaleka první zemí, která volá po podobné reformě. Hlasitými kritiky ICANNu jsou například Rusko nebo Čína. Obě země by totiž rády získaly nad správou Internetu větší kontrolu. Kritizují, hlavně to, že organizace má sídlo ve Spojených státech a ty mají podle nich na ICANN velký vliv.

Do diskusí se zapojila i Evropská komise. Podle ní by se správa Internetu měla přesunout z USA do poněkud „globálnějších“ rukou a měly by se narýsovat jasné termíny „globalizace“ ICANNu. Američané už se nechali slyšet, že se vzdají dohledu nad systémem DNS a přidělováním IP adres.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.