Hlavní navigace

Globální internetové orgány se chtějí rozloučit s výraznou rolí USA

13. 10. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Šmírování NSA důvěryhodnosti USA nepřidalo a není překvapením, že se ozývají nové snahy o urychlení většího odtržení Internetu od USA.

Pozice Spojených Států v „čele“ Internetu se dlouhodobě nelíbí některým představitelům internetových orgánů. K dřívější nechuti přistupuje vliv stále se prohlubujícího skandálu NSA, hlavně v podobě rozsáhlého šmírování Internetu na páteřní síti, vydávání se za internetové společnosti či aktivní útoky na servery i počítače.

Spojené Státy již dlouho najdete v „čelních pozicích“ Internetu – zejména v podobě organizací jako je ICANN či IANA, ale hlavně významnou roli amerického Ministerstva obchodu, které více či méně zajišťuje základní infrastrukturu, na které je internet založený. Snaha o snížení vlivu USA v internetových orgánech tu mimochodem byla již dlouho a čas od času se opakuje. Aktuální vlna odporu, ke které se mimo jiné připojil i šéf ICANN a další lidé, má ale podstatně silnější argument a hlavně pozici. USA si šmírovacími aférami NSA rozhodně nepomohly.

The Internet and World Wide Web have brought major benefits in social and economic development worldwide. Both have been built and governed in the public interest through unique mechanisms for global multistakeholder Internet cooperation, which have been intrinsic to their success. The leaders discussed the clear need to continually strengthen and evolve these mechanisms, in truly substantial ways, to be able to address emerging issues faced by stakeholders in the Internet.

Předání „správy Internetu“ někomu „jinému“ by v příznivém případě ale mělo přinést nejprve odpovídající mezinárodní dohody (hlavně zajišťující zachování neutrality i nezávislosti Internetu jako takového) a také nalezení takového mechanismu (může jim být stále ICANN/IANA, za předpokladu dalších změn), který by umožnil správu od Spojených států převzít. USA, paradoxně, doposud měly být (také) tím, kdo dokáže hlídat, aby Internet zůstal nezávislý, neutrální a nebyl ohrožen mocenskými boji, snahami o omezení svobody slova či cenzuru.

Cloud23

Ve vyjádření z Montevidea je tak jasně vidět, o co jde – změnu „vlády“ nad Internetem na globální, proměny v ICANN a IANA vedoucí k jejich globalizaci, včetně zapojení všech zemí a vlád a zmíněna je i potřeba přechodu na IPv6 se zachováním provozu v IPv4.

Zdroj: Montevideo Statement on the Future of Internet Cooperation a Global Internet Bodies Turn Their Backs on U.S. Oversight

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).