Hlavní navigace

Evropská komise: Internet by neměl být „řízen“ jen z USA

12. 2. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Kdo má určovat pravidla, na kterých stojí základy celosvětové počítačové sítě? Diplomatické klání o vliv na fungování internetu pokračuje a své plány zveřejnila i Evropská komise.

Letošní rok se zřejmě ponese v duchu dalších bojů o to, kdo ovládne internet. Zapojí se do nich výrazněji i Evropská komise, která dnes zveřejnila svůj návrh na reformu kompetencí při správě světové počítačové sítě.

Podle něj by se správa internetu měla přesunout z USA do poněkud „globálnějších“ rukou a měly by se narýsovat jasné termíny „globalizace“ organizace ICANN, která dnes spravuje základní internetové funkce.

Kdo řídí internet 

Světový internet je dnes na klíčové úrovni spravován organizací ICANN, která je – zjednodušeně řečeno – zodpovědná zejména za správu top-level domén či přidělování IP adres, které jsou podstatné pro fungování celého DNS systému. ICANN je neziskovka sídlící v USA a správu internetu vykonává na základě smlouvy (PDF) s americkým úřadem National Telecommunications and Information Administration (NTIA), který spadá pod ministerstvo obchodu. Mimochodem – platnost smlouvy vyprší 30. září 2015 a americká vláda bude mít opci na její další prodloužení. ICANN je financován zejména z poplatků od registrátorů a ze sponzorských příspěvků. Do jeho rozhodovacích procesů se může zapojit téměř jakákoli firma nebo organizace, které se internet týká. 

„Zmezinárodnění“ ICANNu je určitě chvályhodná věc, jak konkrétně si ji komise představuje, ale není úplně jasné. Jsme proti převzetí internetu ze strany OSN nebo národních vlád, upřesnila jen na tiskové konferenci komisařka Neelie Kroesová.

Jde o jasnou narážku na neustávající pokusy přesunout některé pravomoci ICANNu na Mezinárodní telekomunikační unii (ITU), která je odborným orgánem OSN. Pamatujete ještě na Net Grab z Dubaje 2012

Zároveň ale Evropská komise navrhla posílit roli Internet Governance Fora, které vzniklo v roce 2006 jako diskusní skupina právě z popudu OSN. Zdá se, že když jde o oslabení role USA, je každý spojenec dobrý. 

UXD

Spojené státy každopádně daly hlasům volajícím po „deamerikanizaci“ správy internetu docela dobrou munici. Důvěra v americké úřady po odhaleních kolem sběru dat ze strany NSA hodně klesla. Argumentuje tím i Evropská komise: Nedávná odhalení sledování uživatelů ve velkém měřítku vzbuzují otázky kolem správcovství internetu ze strany USA, říká mimo jiné ve své tiskové zprávě. 

O tom, že se obdobně jako NSA chovají i evropské tajné služby, už se ale nezmiňuje.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn