Hlavní navigace

Internet už je v rukou ICANN. Americká vláda se vzdala vlády nad DNS

4. 10. 2016

Sdílet

Systém DNS přechází definitivně pod správu sdružení ICANN. Historický okamžik byl stanoven na prvního října letošního roku. Na poslední chvíli se proti tomu ale zvedl odpor v americkém kongresu. Nakonec to ale dopadlo tak, jak si internetová komunita přála. 

Dosud nad systémem drželo ruku americké ministerstvo obchodu. A to z velké části proto, že internet byl koneckonců vyvinut ve Spojených státech, a to víceméně za veřejné peníze. 

“Převod byl domluven už před osmnácti lety a stojí za tím dlouhá práce globální internetové komunity, která dala dohromady finální návrh," tvrdí šéf ICANN Stephen D. Crocker. Nový systém by měl zaručit svobodu internetu mimojiné tím, že do rozhodování zapojuje všechny strany – byznys, vědce, techniky, vlády i občanskou společnost. 

Ne všichni ale s nezávislou kontrolou internetu souhlasí. Francouzi se bouřili třeba proti zavádění nových generických domén .wine a .vin. Hlasitými kritiky ICANNu jsou ale například i Rusko nebo Čína. Obě země by totiž rády získaly nad správou „Internetu“ větší kontrolu. Kritizují hlavně to, že organizace má sídlo ve Spojených státech a ty mají podle nich na ICANN velký vliv.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 10. 2016 15:11

    thegrid (neregistrovaný)

    Tak v Rusku ani Číně internet vzniknout nemohl. To by pak nebyl inter a už vůbec ne v dnešní podobě.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).