Velké firmy ze Silicon Valley chtějí internet symbolicky osvobodit od vlád zemí světa co nejdříve. Už na konci prázdnin bylo rozhodnuto, že se americká vláda vzdá provozování systému DNS a předá ho sdružení ICANN. Teď se ale proti návrhu formuje opozice.
Dosud nad systémem drží ruku americké ministerstvo obchodu. A to z velké části proto, že internet byl koneckonců vyvinut ve Spojených státech, a to víceméně za veřejné peníze. Někteří republikánští zákonodárci se snaží přesun zkomplikovat, protože pak ztratí aspoň částečnou kontrolu nad internetem. Informuje o tom agentura Reuters.
I proto apelují velké firmy na to, aby politici neváhali. „Globální a stabilní internet je zásadní pro naši ekonomickou i národní bezpečnost,“ tvrdí velké internetové firmy v dopise kongresmanům. Podle agentury Reuters podepsali zprávu i zástupci Amazonu, Cloudflare nebo Yahoo.
Každopádně převod je naplánovaný na prvního října. A může tomu zabránit už jen hlasování v kongresu. Ve středu má proto v kongresu vystoupit texasský senátor Ted Cruz, který vede opoziční tažení proti přesunu „práv na internet“ do rukou internetové scény. Jde tak o další kompetenční střet, kde se setkávají politické ideje a technologie.
Cruz považuje celou akci za ztrátu internetové svobody. Technologický svět zase považuje převod správy DNS z vládních rukou pod křídla ICANN za podmínku pro další rozvoj otevřeného a globální internetu.
Kontrola internetu nezávislým sdružením, a ještě k tomu neziskovým, je vládám často trnem v oku. Francouzi se bouřili třeba proti zavádění nových generických domén .wine a .vin. Hlasitými kritiky ICANNu jsou ale například i Rusko nebo Čína. Obě země by totiž rády získaly nad správou „Internetu“ větší kontrolu. Kritizují hlavně to, že organizace má sídlo ve Spojených státech a ty mají podle nich na ICANN velký vliv.