Hlavní navigace

Nová generace Xboxu, z WebAssembly je webový standard, Huawei postaví 5G v Evropě

20. 12. 2019
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

ICANN zdržuje prodej .org. Čínské telefony Realme vstupují na český trh. Facebook koupil další herní firmu. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Microsoft oficiálně představil Xbox Series X, novou generaci jeho herní konzole. Bude mít jádra Zen 2 a GPU s architekturou RDNA, tedy vše od AMD. Součástí konečně bude NVMe SSD disk, paměti mají být GDDR6. Výkon má dostačovat na 60 FPS u 4K rozlišení, ale bude možné využít i 8K či 120 FPS. Podporovaný bude i hardwarový ray tracing. Stroj se na trh dostane na vánoční trh příští rok. Oznámen byl první titul v podobě Senua’s Saga: Hellblade 2. Přiložený trailer byl renderován v herním enginu.

Z WebAssembly se oficiálně stal webový standard v rámci W3C. Řadí se tak po bok HTML, CSS a JavaScriptu. Zároveň s tím vyšla verze WebAssembly 1.0.

Huawei už uzavřelo smlouvy na dodávky komponent pro 5G sítě v 21 evropských zemích. Daří se to i přes tlaky a embargo Spojených států. Nedávno se připojila například Telefónica nebo Telenor Group. Seznam zemí je následující: Velká Británie, Francie, Německo, Norsko, Itálie, Monako, Španělsko, Švýcarsko, Irsko, Portugalsko, Nizozemsko, Finsko, Řecko, Kypr, Rakousko, Rumunsko, Maďarsko, Turecko, Švédsko, Rusko, Srbsko.

Huawei také tento týden otevřelo 5G inovační centrum v Londýně, kde bude spolupracovat s operátory a dalšími zákazníky a partnery. Nedávno Číňané otevřeli podobné centrum ve Švýcarsku. V Bruselu zase funguje transparenční centrum.

Facebook za 78 milionů dolarů kupuje španělskou společnost PlayGiga. Ta nabízí službu a nástroje pro streamování her z cloudu do PC. Spolupracuje třeba s firmami Disney, Capcom, Sega nebo Square Enix. Facebook zřejmě možnosti streamování prozkoumává, a to i v zaměření na VR (Oculus) a 5G. Pro podporu VR platformy ostatně nedávno koupil pražské Beat Games.

Vznikla nová pracovní skupina Connected Home over IP. Ta si klade za cíl vyvinout open source standard pro připojování prvků chytré domácnosti. Součástí skupiny jsou Amazon, Google, Apple a ZigBee Alliance (Samsung, Philips či IKEA). Druhá polovina příštího roku má přinést první návrh specifikací vycházející z HomeKitu, Alexa Smart Home a dalších technologií.

Na český trh vstoupil další čínský výrobce chytrých telefonů, značka Realme. Ta se během dvou let dostala do TOP 7 na celém světě a patří mezi nejrychleji rostoucí firmy v branži. Realme u nás nabízí čtyři modely (Realme 5, Realme 5 Pro, Realme X2, Realme X2 Pro), které dokáží zaujmout cenou. X2 Pro má Qualcomm Snapdragon 855+, 90Hz displej či 8 GB RAM a vyjde na 12 890 korun. Realme je k dostání u tradičních prodejců.

Čínské Oppo zase pracuje na vlastním procesoru s označením M1. Nepůjde o přímou konkurenci pro Qualcomm nebo MediaTek. DigiTimes píší, že má jít spíše o koprocesor, který bude pomáhat se zpracováním dat. Zřejmě tedy půjde o NPU. Oppo je provázané s Vivo, OnePlus a Realme, takže by se procesor mohl dostat i tam.

Samsung bude produkovat čipy Kunlun pro čínského internetového obra Baidu. Jde o vůbec první spolupráci mezi Baidu a tímto jihokorejským podnikem. Kunlun má být postavený na XPU architektuře od Baidu, přičemž Samsung využije 14nm výrobní proces. Baidu chce čipy používat pro operace spojené s AI a práci s daty. Zvládat má memory bandwidth až 512 Gb/s.

ICANN oddálil potvrzení prodeje domény .org. Tu chce získat společnost Ethos Capital, ICANN ovšem kritizuje nedostatečnou transparentnost týkající se struktury vlastníka nebo udržitelností registru.

Spolek Otevřená města se zapojil do podpory LibreOffice. Podílel se na opravě chyb v importu formátů .rtf a .doc a je také možné exportovat do PDF/A-2.

Německé Delivery Hero, které vlastní DámeJídlo.cz, kupuje největší jihokorejskou službu pro online rozvoj jídla Baedal Minjok. Za 87procentní podíl ve firmě Woowa Brothers, která za aplikací stojí, zaplatí čtyři miliardy dolarů. Delivery Hero již v Koreji operuje skrze RGP Korea a s odkupem získává podíl na trhu téměř 90 procent.

V Česku se za 54 tisíc začal prodávat ohebný telefon Samsung Galaxy Fold:

LogMeIn odchází z burzy a za 4,3 miliardy dolarů ji kupují fondy Francisco Partners a Evergreen Coast Capital. LogMeIn stojí za nástroji jako LastPass a skrze akvizice od Citrixu vlastní i GoToMeeting a další. Noví investoři tradičně mluví o tom, že nyní budou moci zařídit lepší růst a tak dále.

Intel za dvě miliardy dolarů získává izraelskou firmu Habana Labs. Ta vyvíjí programovatelné deep learning akcelerátory/čipy do datových center. Intel chce v AI hardwaru více konkurovat Nvidii a navazuje také na odkup firmy Nervana. AI čipy už Intelu nosí 3,5 miliardy dolarů ročně. Firma se nadále hodně soustředí na Izrael, kde v AI oblasti koupil třeba Mobileye za 15,3 miliardy dolarů. Jak vypadá Izrael jako startupový národ, v naší reportáži.

Nvidia představila Nvidia Drive AGX Orin, nový system-on-chip (SoC) pro autonomní vozy. Má 17 miliard tranzistorů a integruje ARM jádra Hercules. Výkon má být až sedmkrát větší než u předchozí generace Xavier. Orin lze použít pro vozidla operující na autonomní úrovni dvě až pět.

Google rozšiřuje Patch Rewards program, v rámci kterého malým týmům nabízí pět a velkým třicet tisíc dolarů. Program se zaměřuje na open source projekty a jejich bezpečnostní záplaty.

Cisco kupuje společnost Exablaze, která vyvíjí síťové komponenty postavené na FPGA. Používají se například v rámci vysokofrekvenčního obchodování. Cisco technologie integruje do vlastní nabídky a chce zabodovat zejména ve finančním sektoru a spol.

ebf - tip do článku - debata

Fortinet kupuje firmu CyberSponse. Ta vyvíjí platformu pro SOAR a Fortinet tak rozšíří nabídku nástrojů pro sběr dat o bezpečnostních hrozbách.

Fond Sapphire Ventures, který stojí vedle mateřského SAPu, získal dalších 1,4 miliardy dolarů na investice do startupů. Zaměřit se chce primárně na projekty v Evropě a Izraeli.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).