Hlavní navigace

Síť internetu věcí Sigfox míří do bankrotu, v Česku má provoz fungovat i nadále

31. 1. 2022

Sdílet

Sigfox Autor: Sigfox

Francouzská společnost Sigfox provozující síť pro internet věcí vstupuje do konkurzního řízení. Deník Le Figaro informuje, že firma požádala o soudní ochranu a bude se snažit najít kupce, který by zajistil další fungování a rozvoj.

Sigfox operuje také v České republice, a to skrze společnost SimpleCell. Majetkově se kolem ní točí mimo jiné mediálně známý investor Radovan Vávra. SimpleCell Networks měla v roce 2020 tržby 4,3 milionu korun se ztrátou 31,5 milionu.

„Jako český IoT operátor působíme zcela nezávisle na našem francouzském technologickém partnerovi. Provoz chytré sítě v Česku a služby, které poskytujeme našim klientům, budou i nadále fungovat bez jakýchkoliv omezení,” sdělil Lupě generální ředitel zdejšího Sigfoxu Jan Soukal. Síť Sigfox v různých zemích operuje přes partnery jako je právě SimpleCell.

Sigfox funguje na nelicencované bezdrátové frekvenci 868 MHz. V síti mohou komunikovat zařízení jako jsou čidla, senzory a podobně. Posílají se zejména krátké stavové zprávy. Sigfox v ČR využívá třeba ČEZ.

Francouzský Sigfox nicméně uvádí, že očekávaný velkolepý nástup IoT zařízení nenastal, mimo jiné kvůli nedostatku čipů. Původní plány mluvily o miliardě připojených zařízení v roce 2023, aktuálně jich je 17 milionů.

Sigfox řeší problémy už delší dobu. V roce 2020 došlo k propuštění dvanácti procent lidí a následně prodeji německého byznysu. Firma nabrala investice 308 milionů dolarů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).