Hlavní navigace

Stát chce sledovat telefony nakažených, s operátory nic nekonzultoval

1. 12. 2020

Sdílet

Úřad vlády ČR Autor: Jan Sedlák

Vláda připravila novelu zákona o veřejném zdraví a dalších souvisejících zákonů, podle které by by úředníci měli možnost sledovat nakažené lidi infekční nemocí pomocí dat z mobilních telefonů. V případě, že novela vejde v platnost, změny začnou platit 1. července příštího roku.

Informace by měla získávat Státní hygienická služba. Konkrétně by mělo jít o identifikátor mobilní stanice, která pro účely epidemiologického šetření jednoznačně identifikuje nakaženou osobu, dále o polohu telefonu, seznam míst, kde nakažený nacházel alespoň dvacet minut a informace o délce pobytu.

Operátoři se proti návrhu ohradili skrze Asociaci provozovatelů mobilních sítí: “Stát si bezprecedentně zahrává s důvěrou občanů, když chce mít přístup k těm nejcitlivějším údajům o jejich pohybu. O připravované novele zákona o veřejném zdraví jsme se dozvěděli z Twitteru a z médií. Nikdo s námi k dnešnímu dni nekonzultoval naše odborné stanovisko. Dokonce ani v minulosti s námi nikdo nediskutoval, že by takto citlivé údaje byly potřebné například pro lepší fungování tzv. Chytré karantény. Domníváme se, že pokud k tomu není vážný právní důvod a současně neexistuje seriózní odborná diskuse, neměl by si stát přisvojovat více pravomocí, než skutečně potřebuje. V oblasti osobních údajů občanů to platí dvojnásob.”

Kauzu otevřeli Piráti, podle kterých vláda postupovala v tajnosti. “Vláda utajila přípravu zákona o centralizaci řízení hygienických stanic, návrh se objevil až těsně před začátkem dnešního jednání kabinetu. Legislativa, která neprošla připomínkovým řízením, zavádí nový centrální úřad Státní hygienické služby. Tomu dává pravomoc sledovat mobilní telefon jakéhokoliv občana v případě, že úředník vyhodnotí, že je uživatel nakažený koronavirem. Mimo to by také schválení zákona znamenalo zvýšení pravomocí ministra zdravotnictví, jenž by nově mohl uzavírat obchody nebo vysoké školy i mimo nouzový stav, tedy bez kontroly Sněmovny a jakékoliv garance náhrady škod,” napsala včera opoziční strana.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 12. 2020 13:45

  bez přezdívky

  Sledovat mobilní číslo automaticky neznamená sledovat dotyčnou osobu, takže státu budou takové údaje akorát k lejnu. Nemluvě o tom, že hodně lidí má tel. čísel víc a stát tak nevysleduje vůbec nic. Opět další z řady nekonečných nesmyslů této tragikomické vlády, jejiž dny se snad definitivně sečtou příští rok na podzim...

 • 1. 12. 2020 20:30

  Petr M

  Já bych spíš rád viděl, jaký vzdělání mají ti, co tyhle zákony a opatření navrhují.

  Technický vůbec. Pokud budu mít obchodní centrum, kde je pět malých BTSek a 30 obchodů, jak podle toho poznají, že zatím co Máňa Nemocná si 3/4 hoduiny zkoušela v butiku hadry, tak Pepan Zdravý sice byl 1.5m od ní, ale řešil v té době hypotéku v pobočce banky a byla mazi nima zeď. Stejně tak nerozliší dvě strany skla, kde na jedné je přechod pro chodce přes čtyřproudovku, za kterým je zastávka, kde jeden čeká na autobus a na druhé straně skla je vnitřek kavárny, kde si někdo jiný v tu samou dobu dává zákusek a kafe. Cena dat je jednoznačně nižší, než by ospravedlnila jakýkoliv zásah do soukromí.

  Právní vzdělání tam taky není. Dělba moci ve státě jim nic neříká. Mimochodem, jako technik jsem ji ve škole taky neměl jako samostatný předmět, ale mám za to, že v občance na základce jim o tom něco říct museli jako nám. A patrně jim říkali i, že slovo "republika" vzniklo z "res publica", neboli "věc veřejná" a lidi mají právo vědět o všem, co se ve státní zprávě šustne, mimo odůvodněný případy, jako je vyšetřování živých kauz a informací, jejichž vyzrazení by mohlo ohrozit jejich bezpečnost nebo snížit životní úroveň.

  Matematika tam taky nebude. Jinak by uměli dělení (2. a 3. třída ZŠ) a věděli by, že je menší hustota lidí a tím i riziko setkání v bezprostřední blízkosti, pokud mám možnost to rozložit v čase, než je nahnat na jedno místo v omezené době. A že je nesmysl při otevření prodejny po dvou měsících, kdy se tam nehrnou netěšení zákazníci, omezit celkovou plochu prodejny na polovinu.

  Chemie už vůbec ne, jinak by nemohli na jaře zakázat masážní trysky v bazénech s odůvodněním, že to jsou aerosoly a šíří se jima automaticky virus. No to určitě. Ony aerosoly jsou totiž heterogenní směsi kapalné látky v plynu (mlha), nebo pevné látky v plynu (dým). Takže je otázka, proč nám teď naopak doporučují hodně větrat, když jsou venku mlhy a často i kouř z komínů. Nota bene když v těchhle aerosolech, na rozdíl od atrakcí v akvaparku, není chlór. A tohle do nás rvali už někdy v sedmičce na základce.

  Nějak nevím, jestli autoři těch blábolů vůbec aspoň tu základku dali... Poslední tři roky základky asi vynechali a šli místo nich na kurzy donášení a šmírování na STBácké škole, nebo fakt nevím.

 • 1. 12. 2020 14:20

  Rdm

  "podle které by by úředníci měli možnost sledovat nakažené lidi infekční nemocí"

  Logicky tak budou mít dotyčnou osobu s mobilem spárovanou a když už budou mít přístup k datům operátorů, tak proč by v takovém případě nemohli mít i přístup k seznamu zákazníků resp. k informaci, že Lojza Nemocný má na sebe napsáno 5 telefonních čísel, které se "pohybují" s ním.

 • 1. 12. 2020 14:38

  Martin P.

  Co sem koukal tak na jednu stranu klasické obcházení soukromí. Na druhou stranu v tom vidím v technických pojmech, že ten kdo to navrhuje končí tak ovladačem k televizi, natož patřičnou znalost mobilních telefonů.

  viz nesmyslné prohlašování o tom že Chytrá karanténa bude 100%ní. Nebo ještě předtím že lokalizace kterou používá eRouška nemá false positive detekci. Bohužel odmítači a různý aktivisti je pak za takových informace hned potahají a sou na zase za tu informační nekonzistenci na koni.

  Ano jako domácí vězení možná. Bohužel ona lokalizace je pokud jde o vzdálenosti menší než 10m naprosto k prdu. A dává to možnost spekulacím že o zdraví ani tak nejde.

 • 1. 12. 2020 14:48

  Rdm

  Tak pokud máte k dispozici historii, ze které víte, že ty čísla Lojza tahá pořád u sebe, tak nějaké odchylky, že jedno číslo zrovna zapomněl doma nebo se připojilo k jiné anténě, dokážete odfiltrovat.

 • 1. 12. 2020 16:37

  bez přezdívky

  On ten Lojza má velmi často těch karet víc v podobě předplacenek. A s tím souvisí i to, že předplacenku třeba předá někomu v rodině nebo ji zkrátka nevyužívá, což ale operátor zjistí až po cca půl roce až roce, aby ji mohl vypnout. A pokud Lojza nikomu ze státní správy nehlásí, že má jiné číslo, tak pro stát smůla.

 • 1. 12. 2020 14:41

  Martin P.

  Klidně hlavně taky jim bude užitečný jak Lojza se pak nachází na x mistech najednou a to místo se nachází někde na ploše xxx m čverečných. :)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).