Hlavní navigace

GTRN aneb 2 x 2,5 = 1000

Pavel Satrapa

Vědecká komunita vždy bývala mezinárodní a spolupráce napříč státy je v ní jevem běžným. Dříve se vědci navštěvovali, dnes častěji sedí doma a pracují na vzdálených zařízeních. Problém je, že tato zařízení produkují větší a větší objemy dat, která je nutno přenášet po celé zeměkouli. Proto začala vznikat GTRN - Global Terabit Research Network.

Typickým příkladem mamutího konzumenta přenosového pásma je Large Hadron Collider (tuším, že se jedná o urychlovač částic, ale nejsem fyzik, takže mě v tomto směru berte bez záruky), který se momentálně staví ve švýcarském CERNu. Bude produkovat petabajty dat za sekundu, jež hned na místě projdou předzpracováním a zredukují se na „snesitelných“ 100 MB/s.

Čili datový tok tohoto jediného zařízení činí něco kolem 1 Gb/s. Na zpracování dat se bude podílet vědecká komunita rozesetá po celém světě. Navíc předpoklady hovoří o tom, že datový provoz CERNu se každý rok zdvojnásobí. Podobnými Bumbrlíčky jsou teleskop ALMA, seismická laboratoř Earthscope či detektor neutrin IceCube – všechny s výrazně mezinárodní klientelou.

Řada z těchto projektů se teprve buduje, ale už nyní je třeba uvažovat o tom, jak distribuovat jejich data. Ukazuje se, že na „lokálně mezinárodní“ úrovni (čili v rámci Evropy či Severní Ameriky) je síťová situace poměrně dobrá. Kapacita transkontinen­tálních spojů však výrazně pokulhává.

Proto americký projekt Internet2, kanadská Canarie a konsorcium evropských akademických sítí Dante uzavřely dohodu o vybudování globální terabitové sítě s názvem GTRN (tj. Global Terabit Research Network). Cílem je poskytnout velmi rychlou, kvalitní a stabilní infrastrukturu s globálním dosahem, určenou pro potřeby vědy, výzkumu a vzdělávání.

Předpokládá se, že nejvýznamnějšími aplikacemi bude vzdálený přístup k velkým objemům dat, přenosy multimediálních dat s vysokou kvalitou a další aplikace, pro které stávající best-effort Internet neposkytuje dostatečné výkonnostní parametry.

Jako obvykle se síť ocitá v poněkud protichůdném postavení, kdy na jedné straně má poskytovat služby s vysokou spolehlivostí a produkční kvalitou, na straně druhé však má sama sloužit jako ověřovací platforma pro pokročilé síťové technologie. Cíle jsou ambiciózní: v rámci GTRN mají být k dispozici služby se zaručenou kvalitou (QoS), multicast a IPv6. Podle mého soudu každé z těchto témat samo o sobě představuje poukázku do Bohnic pro správce sítě, ale asi nemá smysl klást si malé cíle.

Naproti tomu v otázce kapacity přenosových linek se v ohlášení, které bylo nedávno publikováno, neříká prakticky nic. Síť sice nese hrdý název „terabitová“, ale jediný konkrétní údaj hovoří o tom, že v první fázi budou GTRN tvořit dvě linky 2,5 Gb/s mezi Evropou a Amerikou, které zaplatí Dante. Trochu to připomíná naši dřívější spolupráci s jistou nejmenovanou zemí na téma: „Budeme spolupracovat, ty koupíš auto a oba v něm budeme jezdit.“

Marcom

V pozdějších fázích by se GTRN měla rozrůst i na ostatní kontinenty a dosáhnout skutečně celosvětového pokrytí. Avšak nikde jsem nenašel nic konkrétního – předpokládané termíny, přenosové kapacity a podobně. Faktem je, že se předpokládá trvání projektu v řádu 5–10 let a během této doby se k terabitovým rychlostem jistě dojde. Ovšem přiznám se, že bych do počátku očekával poněkud ambicióznější vymezení met.

Nicméně síť byla zahájena a praxe ukáže, jakými cestami se ve skutečnosti bude ubírat.

Anketa

Za jak dlouho dosáhne GTRS globání rychlosti v řádu terabitů?

Našli jste v článku chybu?
28. 2. 2002 21:20
Artur Linhart (neregistrovaný)
Nahodou o stavbe kalorimetru trosku neco vim, takze muzu poslouzit presnejsimi informacemi od jednoho z tvurcu, kteri ho prave ted stavi ;-) - jedno mereni da data o velikosti cca 2MB, kalorimetr bezi na 100kHz, takze to mate 100000 mereni za sekundu. Je tam ale ta redukce ktorou asi ma autor na mysli, takze se na pasky strka "jen" 160Hz. Takze to je 320 MB/s, ne 100... Jen pokud by se ukladalo mereni z kazdeho cyklu tak by to bylo 0,2 TB/s (100000*2MB), coz je ten petabyte ZA ROK... U…
28. 2. 2002 8:59
dgh (neregistrovaný)
Teď už jen stačí čekat, až nám takovou rychlost zavede Prasecom až do domu!