Hlavní navigace

SUSE za 2,5 miliardy dolarů opět mění majitele. Vývoj v Praze zůstává

Sdílet

Jan Sedlák 3. 7. 2018
SUSE Autor: Jan Sedlák

Linuxová a open source společnost SUSE opět mění majitele. Od dosavadního vlastníka Micro Focus ji za 2,53 miliardy dolarů kupuje investiční podnik EQT, který se doposud investicím do tradičního IT spíše vyhýbal.

SUSE funguje od roku 1992 a v roce bylo koupeno společností Novell. V roce 2011 pak Novell i SUSE za více než dvě miliardy dolarů koupila skupina Attachmate Group, která obě značky rozdělila a SUSE mohlo začít pracovat více samostatně.

V roce 2014 pak firmy získal Micro Focus, pod který spadá například i Borland. Micro Focus následně v roce 2017 od Hewlett Packard Enterprise získal softwarovou sekci a HPE oznámilo, že se SUSE stane jeho preferovaným linuxovým partnerem.

Micro Focus však nebyl s výsledky prodeje enterprise softwaru zcela spokojený a prodejní výkony se začaly projevovat na jeho akciích. Investor Micro Focusu v podobě Elliott Management Corporation už nějakou dobu tlačil na prodej SUSE a zhodnocení této investice.

Šéfem SUSE, kterému se daří pěkně růst (tržby za poslední rok byly 320 milionů dolarů), nadále zůstává Nils Brauckmann (rozhovor na Lupě). Ten k prodeji uvedl, že se nyní SUSE stává skutečně nezávislou firmou. Lze ovšem předpokládat, že EQT jako investiční fond jednou bude chtít společnost opět zhodnotit, a možná se tak brzy zase přesune jinam.

SUSE provozuje své zásadní vývojové centrum v Praze. Do něj se po odpojení od zdejší a problematické pobočky Novellu začalo více investovat. Svoji důležitou pozici by si pobočka měla udržet i nadále. SUSE demonstroval důležitost Prahy i tím, že poslední ročník své výroční konference SUSECON uspořádal právě zde.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.