Hlavní navigace

TAČR chce na pomoc s průmyslovými právy vyvinout AI komunikačního asistenta

29. 3. 2021

Sdílet

TAČR Technologická agentura Autor: Printscreen, Lupa.cz

Technologická agentura České republiky vypsala veřejnou zakázku na „Vývoj komunikačního asistenta s využitím umělé inteligence v oblasti průmyslového vlastnictví.“ Výsledkem projektu má být znalostní databáze s informacemi o řízeních v rámci průmyslového vlastnictví. Systém bude využívat Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV). Nabídky je možné podávat do 27. dubna.

Podle dokumentace je hlavními cíli projektu vývoj systému, který bude obsahovat data ke správním řízením o předmětech průmyslových práv, stavu řízení, informace k procesu podávání přihlášek a žádostí u ÚPV nebo o Systému průmyslových práv. Projekt má také „navrhnout a vyvinout expertní systém komunikačního asistenta ve formě asistenční služby, který bude využívat danou znalostní bázi.“

Cena za vývoj asistenta a databáze nemá přesáhnout částku 9 984 000 Kč. Agentura plánuje využít systém minitendrů, takže zakázku pravděpodobně zpracuje více různých subjektů. Prostředky na vývoj půjdou z programu BETA2.

V první části tendru budou výherci muset nejdříve zpracovat rešerši datových zdrojů odborných znalostí z oblasti průmyslových práv a agend ÚPV. Následně bude agentura očekávat rešerši metod umělé inteligence a formalizace, reprezentace, udržování a správy znalostí z oblasti průmyslových práv. Nakonec přijde na řadu vývoj samotné znalostní databáze a na ni navázaného komunikačního asistenta, který bude umožňovat inteligentní vyhledávání.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 3. 2021 22:05

    bez přezdívky

    Muze mi nekdo vysvetlit proc firmy a instituce cpou mezi sebe nejakou prechytralou plechovou hubu, ktera je uplne pitoma a akorat otravna? Jeste jsem nevidel zadnyho AI bota, ktery by byl schopen neco vyresit. Kdyz uz neco pomohlo, byla to jednoducha a dobre navrzena plechova huba, ktera castecne snizila zatez operatoru spravnym tridenim pozadavku a pripadne umoznila nejakou vec zapnout/vypnout.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).