Hlavní navigace

Tak je to oficiální. O2 bude pro poštu spravovat datové schránky dalších 5 let

12. 5. 2017

Sdílet

Subdodavatelem systému datových schránek pro Českou poštu bude příštích pět let společnost O2 IT Services. Agentuře ČTK to potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík. Operátor by měl dostat 1,8 miliardy korun. K dokončení celého procesu je ale ještě nutné posvěcení ze strany Evropské komise.

Cesta k uzavření smlouvy byla trnitá. Zpočátku se o zakázku ucházely čtyři firmy, O2 nakonec v tendru zbylo jako jediné a nakonec v něm i zvítězilo. 

Ale. Firma Petra Kellnera celý tendr vyhlášený Českou poštou napadla hned zpočátku, protože podle informací Lupa.cz, zadání obsahovalo duševní vlastnictví firmy. A antimonopolní úřad nakonec tendr zrušil. 

Pošta podala rozklad a pak přišel klasický model „odvolávám, co jsem odvolal“. „Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj zrušil svým rozhodnutím předchozí rozhodnutí prvního stupně a správní řízení zastavil, neboť navrhovatel vzal svůj návrh zpět,“ vysvětluje mluvčí ÚOHS Martin Švanda. A cesta k uzavření smlouvy byla volná. 

Informační systém datových schránek funguje v Česku od července roku 2009. Jeho provoz v roce 2014 kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad. Podle tehdejší zprávy kontrolorů nedokázalo ministerstvo vnitra doložit, zda zavedení datových schránek přineslo očekávané úspory. 

Zavedení a provoz systému stál během prvních tří let 2,9 miliardy korun a například v roce 2012 jedna zpráva vyšla stát v průměru na více než 17 korun. Ke konci letošního března bylo zřízeno zhruba 805 tisíc datových schránek, přes které prošlo přes 440 milionů datových zpráv.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 5. 2017 21:16

  comodoro (neregistrovaný)

  Pořád uvažuju, že to budu používat, ale nemám chuť se dohadovat s některými úředníky, kteří na nějaké datové schránky zvysoka kašlou. Nevěděl jsem, že je to takhle brutální tunel, to mou chuť ještě snižuje.

 • 13. 5. 2017 10:48

  Tunelář (neregistrovaný)

  ... brutální tunel... tak to sedí jak prd.l na hrnec. Cena by měla být tak max.3 Kč za zprávu.
  A archivace zpráv tak 2 r. bezplatně, případně podle zabrané kapacity.

 • 17. 5. 2017 5:28

  Fufme (neregistrovaný)

  10 mio rok? S podmínkou podpory provozu 24x7 na všechny části s systému (LAN, OS, aplikace, autentizace, dohled, servisní podpora uživatelům) a se splněním formálních procesních požadavků na provoz dle ZKB, GDPR a interních požadavků MV?

  V kolika myslíte, že to zvládnete lidech? Kolik si myslíte, že to spotřebuje elektřiny a chlazení?

  A uvědomuje si, že v nákladech na provoz je i rozvoj a úpravy dle budoucích legislativních úprav?

  A máte představu o tom, jaké jsou technické parametry a požadavky na provoz (jaké jsou skutečné reálné kapacity a toky dat, se kterými se v systému pracuje)?

  Nevíte nic. Určitě byste to zvládl na nějakém free hostingu zdarma, ve třech lidech a 10 servery. A jako úložiště dat byste použil nějaký free Cloud.

  Za 10 mil Kč/rok byste reálné po prvním měsíci-čtvrtletí neměl na provoz (platy lidí, platby za hostingy, platby na splátku hardware).

 • 13. 5. 2017 21:14

  Joro (neregistrovaný)

  Cena férová v případě, že se zprávy zapisují ručně klínovým písmem do hliněných tabulek... Jinak brutální nonsens.

 • 15. 5. 2017 9:52

  fd (neregistrovaný)

  Pro srovnani https://www.fp-demail.de/download/Preisliste_De-Mail_Privatkunden.pdf

  Vedeni schranky gratis, poslani emailu do 10MB za cca 11Kc. A pokud dobre ctu, coz neni jiste neb nemcinou nevladnu, tak je v te zadarmo cene 100MB uloziste. Tudiz daleko lepsi system o 30% levneji. Navic to funguje s libovolnym standardnim emailovym klientem.

 • 14. 5. 2017 11:15

  th (neregistrovaný)

  440/8 = 55 mio. msg/rok
  3czk/zpráva = 165 mio./rok?

  je to 10 HA mailserverů a custom appka s certifikátama. tu bych vyrobil zdarma a živil se na provozu.
  udělal bych to pro ně klidně za 10 mio/rok a ještě měl na každoroční výlet do karibiku.

  kdyby google dělal přenos 55 mio. zpráv za miliardy, tak už dávno zkrachovali. vnitru je to jedno.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).