Kromě komunikátoru Signal hlásí nebývalý růst počtu nových uživatelů také služba Telegram. Podle zakladatele služby Pavla Durova získala služby za tři dny 25 milionů nových registrací. Obvykle přitom podle něj služba získává asi 1,5 milionu uživatelů za den.
38 % z nich pochází z Asie, 27 % z Evropy, 21 % z Latinské Ameriky a 8 % z oblasti Středního východu a severní Afriky (MENA), napsal Durov na svém kanálu na Telegramu. Služba podle něj na začátku ledna překonala hranici 500 milionů uživatelů, kteří jsou aktivní aspoň jednou za měsíc.
„Lidé už nechtějí platit za služby zdarma svým soukromím. nechtějí už být rukojmími technologických monopolů, které si myslí, že ji projde všechno, protože jejich aplikace mají velký počet uživatelů,“ komentuje Durov příliv nových uživatelů.
Telegram na rozdíl od Signalu v základním nastavení nepoužívá koncové (end-to-end) šifrování. Uživatel si je musí ručně zapnout (jde o tzv. secret chats) a i pak funguje jen pro komunikaci s jednou osobou (tedy ne ve skupinových chatech).
Nárůst počtu uživatelů je patrně spojen se změnou podmínek používání konkurenční služby WhatsApp, podle které bude aplikace od 8. února moci sdílet data svých uživatelů s Facebookem. Uživatelů v Evropě se tato změna nicméně netýká.
Zakladatel Telegramu na konci roku 2020 oznámil, že služba od letoška přidá některé prvky, které jí umožní generovat příjmy. Základní, dnes dostupné funkce podle něj zůstanou i nadále bezplatné. Telegram ale přidá nové funkce pro firmy nebo náročné uživatele, za které bude vyžadovat platby.
Telegram kromě toho chystá spuštění vlastního reklamního systému, který by měl vkládat reklamní sdělení do kanálů. V osobních komunikaci (jeden na jednoho) se reklama ani v budoucnu vyskytovat nemá.
Možností, kam mohou nespokojení uživatelé WhatsApp přejít, je ale celá řada. Souhrn některých aplikací, které nabízí stejné funkce, sepsal náš sesterský web PCWorld.cz.