Hlavní navigace

Teletext na České televizi zůstane, divákům se líbí i v prostředí HbbTV

11. 2. 2021

Sdílet

Teletext - Česká televize Autor: Česká televize

Veřejnoprávní televize momentálně neplánuje ukončit šíření teletextu. Na středečním zasedání Rady České televize to potvrdil šéf vývoje a nových médií Jan Maxa. Podle něj službu oceňují zejména hodně zaměstnaní lidé, kterým slouží jako rychlý textový přehled událostí „bez cingrlátek okolo“. 

Z pohledu zásahu si Teletext ČT stále udržuje své dominantní postavení. Přestože většina uživatelů teletextu stále využívá klasický teletext, tak nelze opomenout ani jeho prezentaci prostřednictvím dalších platforem. Je k dispozici v HbbTV, na webových stránkách, a také přes mobily. V prostředí HbbTV je to druhá nejužívanější aplikace (říjen 2020),“ stojí v souhrnné zprávě o činnosti divize Nová média ČT za loňský rok, kterou rada projednávala.

Teletext funguje i v DVB-T2, podle České televize dokonce lépe než v původním pozemním vysílání DVB-T. Technicky totiž využívá větší kapacitu datového toku, takže se stránky načítají o něco rychleji. 

Podle peoplemetrového měření sledovanosti má teletext na programu ČT1 dosah v průměru 566 tisíc lidí měsíčně, na ČT2 je to 227 tisíc, na ČT24 si ho zobrazuje 303 tisíc zájemců a na ČT sport 266 tisíc. Údaje jsou za období ledna až října roku 2020, které souhrnná zpráva vyhodnocovala.

Hlavní soukromé televize už teletext neprovozují, Prima s ním skončila v říjnu, Nova o měsíc později. Diváci, kteří ho využívali kvůli skrytým titulkům, mají přejít na DVB titulky. Ty mohou vyvolat tlačítkem na dálkovém ovládání anebo zapnout v menu svého přijímače.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).