Hlavní navigace

TMBK a McDonald´s společně draží NFT. Výtěžek půjde na charitu

22. 7. 2021

Sdílet

TMBK McDonalds Autor: McDonald´s

Umělec Tomáš Břínek alias TMBK ve spolupráci s nadnárodním fastfoodovým řetězcem McDonald´s draží obraz jménem Maestropiece. Ten jde do dražby v podobě NFT. Výnos z aukce zamíří na charitu.

Obraz od TMBK zobrazuje burger Maestro, který je momentálně v nabídce restaurací a řetězec ho chce podpořit netradiční kampaní. Podle McDonald´s jde o první případ spolupráce soukromé společnosti a lokálního umělce na tvorbě NFT v České republice. 

Prostředky získané z dražby obrazu od TMBK zamíří do Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda, který podporuje rodiny vážně a dlouhodobě nemocných dětí. Pro ty právě v areálu nemocnice Motol vzniká dům, ve kterém rodiče dětských pacientů budou moci získat ubytování a zázemí.

Trend NFT, tedy nezastupitelných tokenů, které zaručují originalitu digitálních děl, se rozšířil letos na jaře. Po světě už proběhla řada charitativních aukcí, kdy zejména osobnosti ze sféry IT a technologií dražily svá digitální díla. Zakladatel world wide webu Tim Berners Lee například vydražil na charitu část původního zdrojového kódu WWW za v přepočtu 116 milionů korun. Zakladatel Twitteru Jack Dorsey pak prodal svůj první tweet za takřka 3 miliony dolarů. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).