Hlavní navigace

Tribunál EU dal za pravdu Applu, anuloval mu povinnost doplatit 13 miliard eur na daních

15. 7. 2020

Sdílet

Apple Store v Šanghaji Autor: Jan Sedlák

V původním sporu Evropská komise tvrdila, že Irsko umožňovalo společnosti Apple prostřednictvím jeho dvou společností po řadu let platit podstatně nižší daň než jiné podniky a v roce 2016 tak přikázala společnosti zpětně doplatit v zemi daň 13 miliard eur  (asi 346,5 miliardy Kč).

Komise přitom narážela na to, že Apple mohl v Irsku od roku 2003 platit ze svých evropských zisků efektivní sazbu daně z příjmu právnických osob ve výši 1 %, která navíc v roce 2014 klesla na pouhé 0,005 %.

Společnost spolu s irskou vládou se následně proti rozhodnutí komise odvolala u obecného soudu EU, ten ji dal nyní za pravdu a rozhodnutí Evropské komise zrušil. Rozhodnutí soudní dvůr odůvodnil tím, že se Evropské komisi nepodařilo prokázat, že irská vláda poskytla americkému gigantovi nepatřičnou výhodu.

Všechny tři zúčastněné strany nyní mají dva měsíce na to, aby se rozhodly, zda se chtějí proti rozhodnutí odvolat a případně je předat nejvyššímu soudu EU. Místopředsedkyně EK pro hospodářskou soutěž, Margreth Vestagerová, prohlásila, že komise nyní rozsudek analyzuje.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).