Hlavní navigace

Twitter zasáhl proti dalšímu tweetu Donalda Trumpa. Kvůli glorifikaci násilí

29. 5. 2020

Sdílet

Twitter - Trump - násilí

Další z tweetů amerického prezidenta Donalda Trumpa se dočkal reakce Twitteru. Sociální síť omezila zobrazování a interakce s tweetem, ve kterém Trump pohrozil demonstrantům v americkém městě Minneapolis ozbrojeným zásahem.

Protesty tam vypukly po úmrtí muže černé pleti George Floyda. Ten zemřel v policejní cele poté, co mu při zatýkání policista klečel na krku. Policie zatím neuzavřela vyšetřování. Demontrace ve městě trvají už několik dní a v jejich průběhu došlo i rabování obchodů či k útoku na policejní stanici.

Trump v tweetu napsal: „Tito násilníci zneucťují památku George Floyda a já to nehodlám dopustit. Právě jsem mluvil s guvernérem Timem Walzem a řekl jsem mu, že armáda ho podporuje. Pokud přijdou potíže, pokusíme se získat kontrolu, ale když se rabuje, střílí se. Děkuji vám!“


Základní zobrazení tweetu na Twitteru


Zobrazení tweetu po rozkliknutí

Twitteru na tweetu podle jeho vysvětlení vadí fráze „když se rabuje, střílí se“ – v angličtině „when the looting starts, the shooting starts“. Jde o větu, kterou při rasových nepokojích v Miami v roce 1967 pronesl policejní náčelník Walter Headley. Ten byl tehdy zastáncem tvrdého postupu a násilného potlačení protestů. Jeho prohlášení tehdy situaci ve městě vyhrotilo.

„Tweet porušuje naše pravidla týkající se glorifikace násilí. Historický kontext poslední věty a její spojení s násilím vyvolává riziko, že by mohla vyvolat podobné akce i v současnoti,“ vysvětluje svůj zásah Twitter.

Trumpův tweet na Twitteru zůstává, ale v základním stavu jej překrývá upozornění, že porušuje pravidla Twitteru ohledně glorifikace násilí. „Twitter však určil, že zachování dostupnosti tohoto tweetu může být ve veřejném zájmu,“ dodává sociální síť.

Twitter kromě toho omezil interakce s tímto tweetem. Uživatelé jej nemohou jednoduše sdílet (jen pokud k němu připojí svůj komentář) a nemohou mu dávat lajky.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 5. 2020 11:57

  kokokoko

  A tweety od rabujících/přih­lížejících které glorifikují násilí nechává Twitter dál viset neskryté. Viz hashtag #Minneapolis. Twitter je neskutečný odpad, skoro si přeji aby s tim Trump něco udělal.

 • 29. 5. 2020 13:57

  Rdm

  A nahlásil jste je? Trump je prezident s 80 mil. sledujícími, takže je ho víc vidět a na ty, kteří moc vidět nejsou, na ty je u každého tweetu odkaz na "nahlásit tweet".

 • 29. 5. 2020 14:30

  L.

  Jejda, to by bylo jekotu jak Twitter "cenzuruje" a "porušuje svobodu projevu".

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).