Hlavní navigace

Uber si připisuje body. Jeho řidič vyhrál soud s magistrátem

Sdílet

Jan Beránek 3. 11. 2016

Městský soud v Praze zrušil patnáctitisícovou pokutu a zákaz řízení pro řidiče UberPop. Informuje o tom ČTK. Soud podle agentury rozhodl, že v době kontroly neexistoval žádný právní předpis, který by zprostředkování jízdy prostřednictvím mobilní aplikace Uberu zakazoval. 

Využívání této aplikace bylo v rozhodné době povoleno, žalobce (řidič Uberu) nemohl předem rozpoznat, že jeho jednání by mohlo být považováno za nezákonné, neboť využívání mobilní aplikace Uber nebylo zapovězeno žádným právním předpisem, uvedla podle ČTK v odůvodnění soudkyně Jana Jurečková.

S tímto výkladem ale magistrát nesouhlasí a podá proti němu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, řekl ČTK tiskový mluvčí Magistrátu Vít Hofman

Spor je především v tom, že pro UberPop jezdí řidiči bez taxikářské licence, což vadí nejen magistrátu, ale i taxikářům. Uber zase svou službu považuje za placenou spolujízdu. 

Podle jejich právních analýz je přeprava osob, při níž nejsou plněny podmínky stanovené zákonem a která je provedena řidiči bez příslušného oprávnění řidiče taxislužby za úplatu na základě aplikace UberPop, v rozporu s několika platnými českými právními předpisy. Konkrétně jde například o zákon o silniční dopravě nebo o živnostenský zákon. 

Podobné problémy jako v Česku má Uber po celé Evropě. Nedávno ohlásil odchod z Maďarska. V Lotyšsku se ale Uberu povedlo podepsat s vládou memorandum, podle kterého by měla pobaltská země příští rok legalizovat soukromé řidiče bez taxikářské licence. 

Benevolentnější přístup k těmto službám doporučuje i Evropská komise. „Ekonomika sdílení je příležitostí pro spotřebitele, podnikatele a podniky – této šance je však třeba umět náležitě využít,“ míní například eurokomisařka pro vnitřní trh Elžbieta Bieńkowská

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.