Hlavní navigace

Za kartel při IT zakázkách Olomouckého kraje hrozí firmám pokuta 75 milionů Kč

9. 12. 2020

Sdílet

Peníze - bankovky - koruny Autor: Isifa

Skupině společností uložil Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) svým prvostupňovým rozhodnutím pokutu v souhrnné výši 74 622 000 Kč. Důvodem je kartelová dohoda v souvislosti s veřejnou zakázkou.

Jde o společnosti AutoCont, Tesco SW, Merit Group, A-Scan, Asseco Central Europe a FPO. Firmy si podle ÚOHS prostřednictvím vzájemných kontaktů a výměny informací rozdělily plnění veřejné zakázky „Rozvoj služeb e-Governmentu v Olomouckém kraji.“ Kromě toho se firmy nezákonným způsobem podílely i na tvorbě zadání. 

Zakázku zadal v roce 2012 Olomoucký kraj. Cílem zakázané dohody bylo podle ÚOHS ovlivnit výsledek zadávacího řízení tak, aby nabídka, na níž se budou všichni účastníci řízení podílet, byla vítězná. 

30. 4. 2012 pak byly podány dvě sladěné nabídky. Jedna z nich, od společnosti ICZ, byla krycí, druhá od AutoContu pak výhodnější, přičemž ostatní účastníci řízení v ní figurovali jako subdodavatelé.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 12. 2020 5:17

  bez přezdívky

  Nekoho najdou, ale bude to nekdo kdo v tom nema nejmensi zajem a pravy vinik se bude jen tlemit ze sveho lehatka na bahamach. Respektive ten cerny petr muze padnout na opravdoveho vinika, ale ten je jiz dukladne pripraven a vyzbrojen armadou pravniku a shodi to na prvni procesni chybe...

 • 14. 12. 2020 7:58

  bez přezdívky

  XT nejsou na Bahamách. Jsou zde mezi námi. Ale své aktivity provádí na firmách a ministerstvech, které by toto měli řešit, těžko se dočkáme jejich obvinění.
  Když to prostředí a podnikatele člověk zná a podívá se na jejich smlouvy na Hlídač státu...chce se mu zvracet.....

  14. 12. 2020, 07:59 editováno autorem komentáře

 • 14. 12. 2020 7:42

  bez přezdívky

  Tyto kartely na předem ušité zakázky v Olomouci a teď již i v jiných městech včetně Prahy, kam olomoučtí podnikatelé postoupili, trvají desítky let. A nejde jen o IT.
  Výběrová řízení na velké veřejné zakázky, vyhlášené na míru a v podobě zakázek malého rozsahu s následnými dodatky jsou naprosto běžné. Jedna firma vyhraje, ostatní se podílí formou subdodávek, další (ale to je jen úvaha, která se asi neprokáže) dostanou tzv.odstupné za "křoví" Peníze z toho jdou na sponzoring stran, nakupují se přednostně městské nemovitosti. I když se zakázka táhne několik desítek let, vyhlašuje se Smlouvou na pár měsíců. Dokolečka dokola. S heslem "jsme spjati" to funguje výborně a nikdo s tím nic nedělá. Toto jsou fakta, které by Policie ČR mohla prokázat již dávno.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).