Hlavní navigace

ÚOOÚ vydal stanovisko k tzv. chytré karanténě, vyžádal si smlouvu státu s firmami

3. 4. 2020

Sdílet

Data proti COVID

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) vydal své stanovisko k tzv. chytré karanténě, která má pomoci najít lidi, se kterými byli v kontaktu lidé s potvrzenou nákazou COVID-19. Na projektu se státem spolupracují firmy sdružené na platformě COVID19CZ.

 ÚOOÚ ve svém vyjádření popisuje, jaké záruky ochrany osobních údajů dává mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, na jehož základě mají mobilní operátoři a banky se souhlasem nakažených předávat operátorům trasovacího callcentra údaje o pohybu infikovaných.

„Základem přístupu správce k řešení problémů zpracování je striktní dodržení velmi úzce stanoveného účelu výlučně pro zjištění možného ohniska nákazy a šíření této nákazy. Rovněž záleží na dodržení velmi krátké doby pro uchovávání údajů v této souvislosti zjištěných,“ konstatuje mimo jiné.

Lokační data od operátorů a údaje o platbách kartami od bank se mají podle mimořádného opatření mazat nejdéle po šesti hodinách od jejich získání. 

„V současné situaci je nanejvýš nutné, aby odpovědní správci – ministerstvo zdravotnictví a krizový štáb – řádně informovali veřejnost. Odpovědný přístup může odstranit obavy jak laické, tak odborné veřejnosti z ohrožení soukromí a posílit důvěru veřejnosti v právní stát,“ připomíná ÚOOÚ.

Úřad také připomíná, že stát může při zpracování dat využívat soukromé technické dodavatele. Zapojení zpracovatele podle ÚOOÚ ale „vyžaduje přesnou specifikaci nejen zabezpečení, ale celého zpracování, včetně sdílení a předávání dat, ve zpracovatelské smlouvě.“

„Podle veřejně dostupných informací uzavřelo ministerstvo zdravotnictví smlouvu se subjektem provozujícím tzv. telefonické „call centrum“ (TCC). Úřad pro ochranu osobních údajů ministerstvo vyzval k předložení dokladů týkajících se projektu chytrá karanténa, protože s ním připravovaná opatření nebyla dosud konzultována,“ uzavírá úřad.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).