Hlavní navigace

V Androidu si od března půjde zvolit vyhledávač. U nás DuckDuckGo či Seznam

10. 1. 2020

Sdílet

Google - Android - choice screen

Google zveřejnil seznam internetových vyhledávačů v jednotlivých zemích v Evropě, které si uživatelé zařízení s operačním systémem Android budou moci zvolit jako výchozí.

Google za údajné monopolní chování dostal od Evropské komise pokutu ve výši 4,3 miliardy eur a nyní tak musí nabízet takzvaný choice screen, tedy něco jako ballot screen v případě Windows a webových prohlížečů. Situaci a podobu výběru jsme na Lupě rozebírali.

Vyhledávače, které mají zájem se do výběru výchozí služby zapojit, ovšem musí soutěžit v aukci. V každé členské zemi Evropské unie zájemci nabízí částku, kterou chtějí platit za to, že si je uživatel vybere. Cenové hladiny a nabídky nejsou veřejné. Aukce platí vždy na čtyři měsíce, přičemž výsledky první budou aplikovány 1. března tohoto roku.

V drtivé většině evropských zemí se na první místo alternativ Googlu dostal DuckDuckGo. Výjimku tvoří pouze Velká Británie, kde uspěl Bing od Microsoftu. Druhou pozici pak často drží Info.com, výjimečně GMX.

V České republice je pořadí následující: DuckDuckGo, Info.com a Seznam.cz. V některých zemích pak lze spatřit ruský Yandex (Rusko, Estonsko, Polsko či Finsko) a dále pak Qwant a PrivacyWall.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).