Hlavní navigace

V Česku začala fungovat 5G aliance, má řešit dezinformace i průmysl

10. 8. 2020

Sdílet

5G aliance Autor: MPO

Ledy se hnuly a stát konečně vypsal aukci kmitočtů pro 5G sítě. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zároveň rozjelo iniciativu nazvanou 5G aliance, která má s nasazování sítí nové generace do budoucna pomáhat.

Aliance se má věnovat průmyslu, chytrým městům, kybernetické bezpečnosti, dopravním koridorům a také dezinformacím a vzdělávání. Jen poslední z pětice témat skutečně čistě s 5G souvisí, zbytek funguje i bez této novinky.

V alianci působí veřejné, soukromé a akademické subjekty, přesné počty a jména prozatím nejsou k dispozici. Řídící výbor 5G aliance se má scházet čtyřikrát ročně a témata řešit v pracovních skupinách. Na podzim proběhne seminář v Ústí nad Labem.

Na prvním jednání 5G aliance jsme vytvořili pět pracovních skupin k pěti klíčovým oblastem, kterým se platforma nyní bude prioritně věnovat. Jde o zejména průmysl – jsme velice průmyslová země a digitální transformace ekonomiky je pro nás prioritou. Konkrétně jde například o podporu průmyslu 4.0, chytrých průmyslových zón či průmyslového výzkumu v této oblasti. Dále se jedná o chytrá města, kterým se věnuje mimo jiné projekt (soutěž) 5G pro pět měst, či obce 5G ready, tedy připravené na digitální rozvoj. Klíčovou oblastí je také bezpečnost, zde se nyní jedná zejména o implementaci tzv. EU 5G Tool boxu a také 5G krizovou komunikaci. 5G aliance se v souladu se strategiemi nyní chce rovněž věnovat boji s dezinformacemi, na pomoc s fake news realizujeme komunikační strategii. S tím souvisí také osvěta a podpora vzdělávání s cílem mimo jiné vytvořit 5G akademii pro osvětu předností digitálních technologií. A konečně tým pro dopravní koridory bude řešit další zvyšování kvality pokrytí klíčových dopravních koridorů mobilními sítěmi a další s tím spojené projekty a opatření. Nejen v této souvislosti byly zmíněny konkrétní inovační projekty, jako je zejména tzv. 5G koridor Mnichov – Praha či spolupráce s inovačním hubem mobility, který nově vzniká ve spolupráci MPO, agentury CzechInvest a partnerů ze soukromého sektoru a krajů,“ uvádí ministerstvo.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).