Hlavní navigace

Aukce 5G kmitočtů začala. Český telekomunikační úřad zveřejnil její finální podmínky

7. 8. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Konečná pravidla aukce jsou tady. Operátoři se mohou do výběrového řízení na kmitočty v pásmu 700 a 3500 MHz hlásit do konce září.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zahájil dlouho očekávanou aukci tzv. 5G kmitočtů. Její konečné podmínky zveřejnil na svém webu zároveň s vypořádáním připomínek potenciálních zájemců z poslední veřejné konzultace.

Ve finálních podmínkách zůstalo vyhrazení bloku 2 × 10 MHz v pásmu 700 MHz pro potenciálního čtvrtého síťového operátora i povinnost poskytnutí národního roamingu ze strany současných operátorů.

Podmínky obsahují i závazek pronájmu kmitočtů v pásmu 3500 MHz pro případné průmyslové využití nebo podmínky pro PPDR komunikaci bezpečnostních složek.

Připomeňme, že před finální verzí podmínek existovaly celkem tři jejich návrhy. Ten první byl hotový už téměř před rokem a na konci srpna 2019 ČTÚ vypořádal i připomínky z veřejné konzultace

cif - debata 2

Jenže pak přišel nepochopitelný veletoč z dílny ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, který vyvrcholil odstoupením šéfa Rady ČTÚ Jaromíra Nováka

Jeho nástupkyně Hana Továrková v březnu vypsala nový návrh podmínek, který vypustil původní vyhrazení kmitočtů pro nového operátora a přišel s podporou menších hráčů v pásmu 3500 MHz. Tento návrh ale nakonec ČTÚ v červnu zahodil, aniž by vypořádal připomínky, a představil návrh číslo 3. V tom se k vyhrazení pásma pro nového hráče vrátil, ale zároveň zachoval výhody pro menší operátory v pásmu 3500 MHz.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).