Hlavní navigace

V Huawei App Gallery je 113 českých aplikací, v ČR je za kvartál 320 tisíc stažení

20. 5. 2020

Sdílet

Seznam.cz a Huawei Autor: Jan Sedlák

Obchod s aplikacemi Huawei App Gallery, který čínská technologická společnost rozšiřuje jako alternativu ke Google Play Store, v České republice v prvním kvartálu letošního roku zaznamenal 320 tisíc nových stažení. Celkově je aktuálně v obchodě 113 aplikací od českých vývojářů. Jak jsme na Lupě psali, Huawei oslovuje zdejší vývojáře, podařilo se mu získat třeba Seznam.cz, Alzu, CZC, Mall a další.

„Se spoustou dalších vývojářů jednáme nebo jsme dohodnutí. V App Gallery bude k dostání zhruba 200 českých aplikací,“ uvádí Lukáš Knotte z českého Huawei, který zastává funkci Head of Ecosystem. Plán na druhý letošní kvartál je přidat dalších 50 českých programů, stejné cíle jsou i na další čtvrtletí. Huawei je například v kontaktu s Madfinger Games.

Rozšiřování růstu ekosystému dle Huawei zbrzdil koronavirus. „Ve firmách se změnily priority a je těžší se potkávat s vývojáři a vše se řeší přes e-maily a podobně,“ uvádí Knotte. To se dotknulo i chystané konference Huawei Developer Day v Česku. Huawei vývojářům také nabídne propagaci jejich výtvorů při prezentacích samotných telefonů.

Počet aktivních uživatelů App Gallery na našem trhu Huawei nezveřejnil. Pouze říká, že meziroční růst MAU (měsíčně aktivní uživatelé) je na 230 procentech. Huawei stejně tak nemá k dispozici prodeje chytrých telefonů bez Google služeb a aplikací za první čtvrtletí.

To, jak se tuzemské aplikace z App Gallery stahují, lze vypozorovat na příkladu největší tuzemské internetové firmy. Seznam umisťuje své aplikace do App Gallery. Nejvíce instalací prozatím mají Mapy.cz, konkrétně 36 tisíc. Následují Kupi.cz (přes 27 tisíc), Televize Seznam (šest tisíc), aplikace Seznam.cz (přes tisíc instalací). Expres FM má dva tisíce a Pohádky a Classic Praha pod tisícovku stažení. V App Gallery je i Windy.com od majitele Seznamu Ivo Lukačoviče, která má 264 tisíc instalací, protože cílí i na světové publikum.

Jednou z nejúspěšnějších aplikací na App Gallery je Můj T-Mobile s 19 tisíci staženími. FlashScore je na sedmi tisících, Tesco Clubcard na 12 tisících, Tipsport a Home Credit CZ na šesti, Kaktus a Můj Vodafone mají čtyři tisíce stažení, Richee a Mall.TV tři tisíce, Alza.cz dva tisíce.

Další pak mají tisíc nebo i méně stažení. Jde aplikace Prague Airport, Uloz.to cloud, O2 TV, Mobilní banka KB, Benefit Plus, Pošta Online, Evropa 2, Frekvence 1, CZC.cz a Heureka. Často je číslo nízké z důvodu, že jsou aplikace v obchodě čerstvě. Brzy se nabídky App Gallery přidají Rohlík.cz, Teta drogerie nebo Avast Secure Browser.

Huawei nadále pracuje na spuštění mobilních plateb Huawei Pay v České republice. Jak už jsme na Lupě referovali, plán je spustit tuto alternativu ke Google Play ještě letos, přesné termíny ale nejsou. Z bank má aplikaci na App Gallery Komerční banka, jako vývojáři jsou zaregistrovány Česká spořitelna a Raiffeisenbank.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).