Hlavní navigace

V případu Wi-fi spolku, který se soudí s berňákem o daně, padl první rozsudek

27. 4. 2018

Sdílet

Spor královéhradeckého sdružení HKFree, které se soudí s Finanční správou o návrácení vyměřených daní, má za sebou první soudní rozhodnutí. Okresní soud v Hradci Králové zrušil stanovisko, kterým okresní finanční správa zamítla odvolání spolku proti registraci neziskovky k platbě DPH. Finančí správa tedy zřejmě bude muset o odvolání rozhodovat znovu.

Důvodem soudního verdiktu byly zejména procesní a formální nedostatky rozhodnutí okresní finanční správy. „Zejména nepřezkoumatelnost (odvolávání se na dokumenty, které soud neměl k dispozici, použití nových argumentů ve zdůvodnění zamítnutí našeho odvolání, aniž bychom měli možnost se k nim vyjádřit atd.) a také chybu v tom, že finanční úřad použil vyšší instancí nepotvrzené, tedy neprávoplatné závěry jednoho správního řízení,“ popisuje důvody jednatel sdružení Záviš Jirásek. Celý rozsudek a jeho zdůvodnění zatím není veřejně k dispozici.

Soud tedy vlastně nerozhodoval o jádru věci: zda má pravdu finanční úřad, podle kterého sdružení vykonává podnikatelskou činnost a musí tedy platit DPH, nebo spolek, který je přesvědčený o tom, že nepodniká a DPH by tedy platit neměl.

HKFree provozuje v Hradci Králové a okolí komunitní Wi-fi síť, která poskytuje členům spolku, platícím členské poplatky, přístup k internetu a dalším službám. Finanční úřad ale spolku po kontrole  minulých letech oznámil, že provozuje podnikatelskou činnost, zaregistroval jej k platbě DPH a vyměřil mu daň zpětně od roku 2013. Celkem tak sdružení muselo zaplatit přes 7 milionů Kč a čelí několika exekucím.

Sdružení se poté začalo bránit žalobami, kterými chce dosáhnout zrušení registrace k platbě DPH a navrácení peněz. Spor se zřejmě potáhne ještě řadu měsíců nebo dokonce let. V podobné situaci se může ocitnout celá řada podobných komunitních sdružení, která v uplynulých letech v českých městech vyrostla a poskytují svým členům přístup k Wi-fi sítím.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).