Hlavní navigace

Velké telco firmy chtějí zbrzdit jednání o zákonu o elektronických komunikacích

3. 3. 2017

Sdílet

Novela zákona o elektronických komunikacích by měla projít širší debatou v Poslanecké sněmovně, navrhují premiérovi sdružení velkých telekomunikačních a IT firem. Pod otevřený dopis se podepsal Zdeněk Zajíček z ICT Unie, Milena Jabůrková ze Svazu průmyslu a dopravy ČR, Jiří Šuchman z Asociace provozovatelů mobilních sítí a Zdeněk Vaníček z České asociace elektronických komunikací.

„…ad-hoc úpravy zákona, které neprošly standardním mechanismem připomínkových řízení, jdou proti ambici vytvářet dlouhodobě konzistentní a předvídatelná pravidla hry. Považujeme také za velmi nestandardní, aby formulace návrhu zákona byly namísto odborných diskuzí upravovány v přímém přenosu médií, jak jsme toho byli v posledních dnech svědky,“ argumentují sdružení.

Mají pravdu v tom, že ex-ministr Jan Mládek do návrhu novely překvapivě a bez jakékoli konzultace vtělil několik ustanovení, která neprošla žádným připomínkovým řízením. Kromě zvýšení pokut, které může operátorům udělit Český telekomunikační úřad (nově by mělo jít až o 10 % z čistého obratu), jde zejména o kontroverzní paragraf, který operátorům zakazuje prodávat služby za ceny, které nemají v cenících.

Premiér Bohuslav Sobotka má na páteční ráno naplánovanou schůzku se zástupci parlamentních stran. Chce s nimi vyjednat, aby novela prošla Sněmovnou ve zkráceném řízení, tedy bez debaty a bez možnosti k ní podávat pozměňovací návrhy. Chce tak zajistit, aby parlament stihl novelu schválit do konce funkčního období současné Sněmovny.

Velké firmy ale navrhují, aby novela šla do Sněmovny v klasickém režimu, kde by měly místo i změny z pera poslanců. Připomeňme, že to bylo právě jedno z podepsaných sdružení (APMS), které před lety prosadilo do zákona kontroverzní okleštění práv uživatelů. Že dotyčný paragraf napsala přímo APSM, opakovaně přiznal poslanec ANO Stanislav Pfléger, který pozměňovací návrh předložil (stejnou věc tehdy navrhoval i poslanec ČSSD Milan Urban).

O novele zákona o elektronických komunikacích bude příští týden jednat vláda. Kabinet může v návrhu ještě před odesláním do Sněmovny provést změny.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 3. 2017 9:01

    Petr M (neregistrovaný)

    Svou šanci už přece dostali, několikrát. Kdo chce moc, nemá nic.

    Co jim na tom zákoně tak vadí? Kdo dodržuje pravidla, nemusí se přece bát ani pokut, ani sankcí za jejich nedodržování. A podle jejich PR expertů jsou přece andělé bílí proto, že zbledli závistí před telekoumáckou slušností a dobrotou...

    A ve slušné právní společnosti platí, že pokud se na něčem dohodnu ve smlouvě a druhá strana začne dělat něco jinýho, než na co jsme se dohodli, tak jsou tři možnosti - přinutím ho jednat podle původní smlouvy, nebo se podepíše dodatek přijatelný pro obě strany, nebo nazdar. Nevím, proč by telekoumáci měli být výjimkou.

  • 3. 3. 2017 9:30

    ric (neregistrovaný)

    Podlě mě chtějí hlavně plakat na tím, že jim neprošlo nespočet stavebních povolení na rozšíření optických spojů. Údajně mají už teď, kdy se LTE používá málo/draze/opatrně, některé části síťové infrastruktury BTS docela problém s úzkým datovým hrdlem. A na 10 a 20GHz spoje už tam snad není prostor.
    Furt mi tam ale neštymuje srovnání např. s Finskem, které má optických spojů pro BTS už teď míň než ČR a jak je to tam s cenami víme všichni.

  • 4. 3. 2017 11:59

    krakonoš (neregistrovaný)

    Každá svině ječí a kouše kolem sebe, když ji chcete odstrčit od koryta. A když se přiškrtí penězovod z ČR k matkám, budou na tom matky o něco hůř a budou muset začít s nepopulárními kroky doma a to přece nejde, aby kolonie přestala kolonizátora živit!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).