Hlavní navigace

Sobotka svolal na pátek schůzku stran k zákonu o elektronických komunikacích

28. 2. 2017

Sdílet

Vyjednávání o novele zákona o elektronických komunikacích pokračují. Premiér Bohuslav Sobotka na pátek 3. března svolal schůzku zástupců všech parlamentních stran, na které se má jednat o zrychleném projednání zákona ve Sněmovně. Na Twitteru to oznámil mluvčí vlády Martin Ayrer.

Novelu poslal 15. února do vlády ministr Jan Mládek, kterého o několik dní později premiér odvolal z funkce. Novela obsahuje novinky, které by měly posílit pozici zákazníků mobilních operátorů, například možnost odstoupit od smlouvy bez sankce při jakékoli jednostranné změně smlouvy. Dnes na to mají zákazníci právo jen při podstatných změnách smluv, které vedly ke zhoršení jejich postavení. Novela také stanovuje strop pro přenos čísla na deset dnů.

Mládek do novely přidal také další novinky. Český telekomunikační úřad by podle ní například mohl udělovat pokuty ve výši až 10 % z čistého obratu telekomunikačních firem. A je v ní také nový delikt – nesplnění podmínek, ke kterým se operátor zavázal v aukci na kmitočty.

Součástí novely je ovšem i velmi kontroverzní paragraf, který operátorům zakazuje prodávat své služby za neveřejné ceny. Tato změna se má ovšem dotknout pouze spotřebitelů, tedy fyzických osob. Firmám by možnost smlouvat o cenách i po případném přijetí novely zůstala.

Sobotka už naznačil, že právě toto ustanovení, které Mládek do novely vložil bez jakýchkoli konzultací či připomínkového řízení, by se při jednání ve vládě mohlo ještě změnit. Je to poslední možnost, jak by mohlo ze zákona vypadnout. Premiér totiž chce zákon protlačit Sněmovnou ve zrychleném řízení, takže by k němu poslanci nemohli přidávat žádné pozměňovací návrhy.

Tip: Celý text novely si můžete přečíst tady.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 2. 2017 19:12

  fd (neregistrovaný)

  Volby za humny, je treba nejake to PR zadarmo. V listopadu se pak dozvime ... "vsak bychom chteli, ale vidite sami, ostatni nam to kazi".

  Kdyby totiz nekdo vazne neco delat chtel, tak na to mel 4+let. A co se v te dobe nestalo? Kdo ze to schvalil naopak pomerne zasadni zhorseni postaveni zakazniku? Ono se to nejak samo? Nebo to schvalil prave mimo jine Sobotka? Dokonce se da konstatovati, ze bez Sobotky by se neco takoveho vlastne vubec nemohlo stat.

  http://mobil.idnes.cz/novela-zakona-o-elektronickych-komunikacich-f3g-/mobilni-operatori.aspx?c=A141106_154144_mobilni-operatori_LHR

  To byl listopad 2014. Nezapominejte.

 • 1. 3. 2017 7:21

  Citron (neregistrovaný)

  Jeď Bohouši, jeď, nandej jim to!!! Zajímavá náhoda, že nefungující regulátory supluje předseda vlády přímo před volbami.

 • 28. 2. 2017 15:24

  krakonoš (neregistrovaný)

  To jsou mi novinky! Pořád ze všech stran slyším, že v kapitalismu nemá vláda právo do cen kecat, že trh si vše vyřeší sám a najednou takový humbuk. Inu, volby se blíží a tentokrát jde opravdu o koryta, protože se objevila nebezpečná konkurence! Takže v zájmu zachování koryt se i nemožné stane skutkem. (spousta chechtacích smajlíků). Ale plešozubovi tohle upřímně přeji, aspoň mu na chvilku dojde, za co ty nehorázné peníze bere. (víc, jak dvojnásobek mimnimální mzdy bez jakýchkoli dalších příplatků bych té bandě darmožroutů nedal).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).