Hlavní navigace

Velkoobchodní trh s mobilními daty nefunguje, říká ČTÚ v analýze a navrhuje regulaci cen

Sdílet

David Slížek 24. 9. 2021
Mobilní vysílač - BTS - základnová stanice Autor: Depositphotos

Na českém trhu s mobilním daty panuje společná dominance mobilních operátorů a řada tržních selhání. Říká to analýza relevantního trhu č. 3 ve smyslu OOP/1/05.2021–5 – velkoobchodní trh přístupu k mobilním službám, kterou dnes zveřejnil Český telekomunikační úřad (ČTÚ)

„Velkoobchodní cena dat za 1 přenesený MB v období 2015–2020 byla vždy vyšší nebo minimálně rovna ceně maloobchodní. V roce 2020 dosáhla průměrná maloobchodní cena 1 MB přenesených dat úroveň přibližně 0,05 Kč bez DPH a průměrná velkoobchodní cena úroveň 0,09 Kč bez DPH. Velkoobchodní cena tedy činila téměř dvojnásobek maloobchodní ceny. To znamená, že virtuální operátoři nemohou ziskově replikovat a svým zákazníkům nabídnout prakticky žádný z maloobchodních tarifů zahrnující objem dat nad 2 GB nabízený operátory síťovými,“ argumentuje mimo jiné ČTÚ.

Jako nápravu navrhuje třem síťovým operátorů, (O2, T-Mobile a Vodafone) „povinnost umožnit přístup k velkoobchodním mobilním službám virtuálním operátorům, a to za cenu, která jim umožní replikovat nabídky mobilních síťových operátorů a soutěžit s nimi na trhu.“ 

Úřad teď analýzu předložil do veřejné konzultace, ve které se k ní mohou vyslovit všichni zainteresovaní hráči. Po ukončení konzultace ČTÚ musí analýzu předložit Evropské komisi. 

DOPLNĚNÍ 12:25 - Jako první z velkých operátorů se k analýze vyjádřil Vodafone, který s jejími závěry nesouhlasí.

„ČTÚ nerespektuje rozhodnutí Evropské komise z července 2019, kdy Komise odmítla návrh ČTÚ mobilní trh regulovat. ČTÚ opět v analýze ignoruje hlavní problém na českém trhu, a to sdílení mobilních sítí mezi O2/CETIN a T-Mobile, které Evropská komise už v srpnu 2019 označila za protisoutěžní,“ říká operátor.

„Nejistota, kterou ČTÚ na trh vnáší, představuje riziko pro budoucí investice. Přitom loňský a letošní rok ukázaly, jak je kapacitní a odolná telekomunikační infrastruktura potřebná. Vodafone nyní výrazně investuje do pokrytí, signál nejmodernější sítě 5G aktuálně pokrývá 35 % populace,“ dodává.

„Zveřejněná analýza mobilního trhu nezohledňuje nové služby. Naposledy jsme nabídku vylepšili letos v červnu, zákazník si může neomezený objem dat, volání i SMS pořídit už za 599 korun měsíčně. S pevným internetem od Vodafonu vyjdou tarify ještě levněji, takže se tarif s neomezenými daty dostal pod 500 korun. Tato nabídka u nás nemá konkurenci a obstojí i v mezinárodním srovnání,“ doplňuje Vodafone.

DOPLNĚNÍ 27. 9. 15:00 – ČTÚ vyzývá všechny operátory k účasti ve veřejné konzultaci, napsala Lupě Tereza Meravá z tiskového oddělení: „Velmi důležité pro úspěšnou notifikaci analýzy Evropskou komisí bude průběh veřejné konzultace – Evropská komise chce znát mimo jiné názor nejen velkých, ale i právě dotčených virtuálních operátorů. Jak je vidět z diskusí, a ta pod tímto článkem není výjimkou, tyto názory na trhu existují. ČTÚ prosí a vyzývá všechny subjekty, aby tyto názory do veřejné konzultace poslali, ať už jakékoliv.“

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.