Hlavní navigace

Veřejná podpora útoků Ruska na Ukrajinu může být trestným činem, varuje státní zastupitelství

26. 2. 2022

Sdílet

Digitální právo, AI a zákon, Umělá inteligence a zákon Autor: Depositphotos

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) vydalo upozornění, že některé projevy veřejné podpory ruského útoku na Ukrajinu mohou být za hranou zákona. Ústavou zaručená svoboda slova má v demokratickém právním státě své limity, píše v tiskové zprávě. Týká se to podle něj i projevů na internetu.

„Pokud by někdo veřejně (včetně demonstrací, prostoru internetu nebo sociálních sítí) vyjadřoval souhlas s útoky Ruské federace na Ukrajinu (akceptoval je či podporoval) nebo v této souvislosti vyjadřoval podporu nebo vychvaloval čelné představitele Ruské federace, mohl by za jistých podmínek čelit i trestněprávní odpovědnosti za trestný čin schvalování trestného činu podle § 365 trestního zákoníku, případně za trestný čin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia podle § 405 trestního zákoníku,“ uvádí NSZ.

Na upozornění na Twitteru reagovala i Policie ČR. „Jsme připraveni zaměřit se na tuto problematiku nejen na veřejných shromážděních, ale také v kyberprostoru. Společně se státními zastupitelstvími budeme pečlivě vyhodnocovat obdobné projevy a důkladně analyzovat, zdali nenaplňují skutkovou podstatu zmíněných TČ,“ napsala.


Autor: screenshot, Lupa.cz
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).