Hlavní navigace

Vláda projedná studii o sdílené ekonomice. Ve hře je regulace Airbnb a Uberu

Sdílet

Jan Beránek 4. 9. 2017

Airbnb má v Praze 18 tisíc bytů a domů, které za rok vydělají kolem dvou miliard korun. Uber už v republice funguje třetím rokem a jeho status také stále není dořešený. 

Dnes proto vláda projednává studii, která navrhuje možnosti, jak regulovat a danit podobné služby. Kolegové z HN už ji získali předem, a tak mohou citovat

Studie se zaměřuje především na Airbnb s tím, že Uber řeší Soudní dvůr Evropské unie, který by měl ještě letos plno otázek zodpovědět. 

Analýza ale odhaduje, že Uber je už v první trojce pražských taxislužeb. Airbnb má zase držet přibližně 48 procent pražského trhu s krátkodobým ubytováním. Hoteliéři se nutně vůči službě nevyhrazují. Požadují jen sjednocení poplatků. S regulací už přichází pražský magistrát. 

V září má Praha spustit registr, do kterého by se měli přihlásit všichni pronajímatelé. Studie také navrhuje, aby Airbnb nebo Uber státu povinně hlásily tržby svých pronajímatelů či řidičů. Finanční správa a úřady by pak určily, koho a jak zdaní. Jenom v případě Airbnb by si podle analýzy stát ročně přišel na 500 milionů korun, 50 milionů by připadlo Praze.

Detaily přineseme po zítřejší tiskové konferenci.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.